Chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, ale nie wiesz, z jakim budżetem musisz liczyć się na start? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który z pewnością pomoże Ci zdecydować, czy jest to dla Ciebie dobry moment na taką inwestycję czy jednak musisz się z nią wstrzymać.

Zakup mieszkania od dewelopera – czy jest trudny?

Zakup mieszkania od dewelopera może wydawać się bardzo prostym przedsięwzięciem. Wybierasz budynek, następnie lokal, podpisujesz umowę i nieruchomość jest Twoja. Niestety w dzisiejszych czasach tak to nie wygląda. Popyt na lokale mieszkalne jest bowiem w wielu miejscach większy niż podaż, dlatego też deweloperzy mogą nierzadko decydować sami, komu sprzedadzą mieszkanie. Dlatego najważniejszy w przypadku takich transakcji jest czas. Jeśli znajdziesz już nieruchomość odpowiadającą Ci pod kątem lokalizacji, rozkładu, metrażu i wszelkich przynależności, warto jak najszybciej dać sprzedającemu znać, że się na nią decydujesz. W dzisiejszym świecie nie ma czasu na długie analizy, rozpisywanie za i przeciw i zastanawianie się tygodniami. To trudne dla kupujących, ponieważ wielu z nich chce mieć chwilę na przemyślenie tak poważnej inwestycji.

Jakie mieszkanie z rynku pierwotnego wybrać?

Pamiętaj więc, że zanim zainteresujesz się tym, jakie jest koszt zakupu mieszkania, rynek pierwotny powinien być przez Ciebie prześledzony wzdłuż i wszerz. Żeby jednak wiedzieć, na które inwestycje warto zwrócić uwagę, koniecznie zastanów się nad swoimi potrzebami. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Jaki metraż i rozkład Cię interesuje?
 • Jaka ekspozycja budynku na słońce?
 • Jakich przynależności potrzebujesz (balkon, ogródek, komórka lokatorska, miejsce parkingowe itd.)?
 • Jaki masz maksymalny budżet?
 • Jaka lokalizacja jest dla Ciebie najbardziej dogodna?
 • Jaka okolica wokół budynku Cię interesuje (plac zabaw, skwerek do posiedzenia, a może las w pobliżu?)
 • Czy potrzebujesz windy?
 • Jak duży blok Cię interesuje?
 • Kiedy chcesz się wprowadzić?
 • Czy wystarczy Ci tylko projekt, a więc możesz kupić tzw. „dziurę w ziemi” czy jednak chcesz obejrzeć już gotowe mieszkanie?
 • Jaki rodzaj wykończenia Cię interesuje (stan deweloperski, pod klucz, podwyższony stan deweloperski?)?
 • Kiedy już sprecyzujesz swoje oczekiwania, będzie Ci znacznie łatwiej określić, które mieszkania je spełniają i są warte uwagi, a na które nie warto nawet tracić czasu.

Koszt zakupu mieszkania rynek pierwotny – forma finansowania

Niezwykle istotne z perspektywy tematu, jakim jest „koszt zakupu mieszkania rynek pierwotny”, jest też forma finansowania. Jeśli dysponujesz gotówką, cena, którą zapłacisz za lokal, będzie tą ostateczną. Jeżeli jednak chcesz wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość, musisz spodziewać się tego, że prowizja odprowadzana do banku będzie dodatkową kwotą do ostatecznej zapłaty, jeśli chodzi o dom. Niewiele osób ma jednak możliwość kupienia lokalu mieszkalnego za gotówkę i większość takich transakcji jest kredytowana. Konieczne jest więc, aby wybrać bank, który zaoferuje Ci najniższą prowizję i koszty dodatkowe, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Koszt zakupu mieszkania rynek pierwotny – ceny w różnych miastach

Koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim liczy się miasto, w którym kupujesz lokal. Jeśli jest to małe miasteczko czy też wieś, to ceny za m2 będą znacznie mniejsze niż np. w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Jeżeli chodzi o różnicę między miastami, to są one dosyć spore. Np. w Warszawie koszt za m2 to około 13 tys., w Gdyni 12 tys., we Wrocławiu 11 tys., a w Olsztynie, Katowicach czy Białymstoku około 9 tys. Z kolei w małych miejscowościach ceny mogą zaczynać się już nawet od 2 do 4 tys. za m2. To ogromna różnica! Dodatkowo w grę wchodzi także lokalizacja w samym mieście. Nieruchomości umiejscowione z dala od centrum, z gorszym dostępem do komunikacji miejskiej czy w dzielnicach o niezbyt dobrej opinii, będą tańsze, często nawet o kilka tysięcy za metr, niż te zlokalizowane w ścisłym centrum. Oprócz tego czynniki mające znaczący wpływ na ostateczny koszt zakupu mieszkania to:

 • Sposób wykończenia
 • Rodzaj mieszkania (zupełnie inaczej zapłacisz za małą przytulną kawalerkę, a inaczej za wielki apartament z widokiem na miasto)
 • Metraż
 • Przynależności
 • Okolica budynku
 • Udogodnienia w budynku (np. recepcja, kilka wind, rowerownia, basen, siłownia)
 • Położenie względem ważnych punktów w mieście (np. dworca, komunikacji miejskiej, galerii handlowych, rynku itd.)
 • Renoma dewelopera

Koszt zakupu mieszkania rynek pierwotny – dodatkowe koszty

Pamiętaj jednak, aby w budżecie na zakup mieszkania wygospodarować sobie także pieniądze na inne ważne kwestie. Remont to oczywiście ważny aspekt, ale niejedyny. Konieczne jest też posiadanie pieniędzy na załatwienie kwestii notarialnych. Warto jest też założyć jakąś poduszkę finansową, która przyda Ci się np. na pomoc prawnika, gdyby okazało się, że jednak przy transakcji coś poszło nie tak, lub na usługę specjalisty, który pomoże Ci przeprowadzić odbiór w odpowiedni sposób.

Mamy nadzieję, że teraz koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nie jest już dla Ciebie tajemnicą i bez problemu określisz, czy możesz pozwolić sobie na taką inwestycję!

Oceń artykuł:

Koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym
Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.