Lista rzeczy do sprawdzenia i lista kontrolna odbioru mieszkania

Odbiór- lista kontrolna i lista rzeczy do sprawdzenia. Odbiory mieszkań - 886 070 575.

zdjęcie do W artykule podpowiadamy,➡ jak przygotować się do odbioru i czym jest ➽ lista kontrolna odbioru mieszkania.【】 Zapoznaj się z artykułem naszych inżynierów

Jakie elementy mieszkania należy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania? Wyjaśniamy w niniejszym artykule i zachęcamy do przeczytania.

Odbiór mieszkania lista kontrolna

Po podpisaniu umowy deweloperskiej, nabywca powinien bacznie obserwować postępy inwestycji dewelopera. Po zakończeniu prac budowlanych oraz uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o terminie odbioru technicznego. W związku z tym należy czekać na list albo powiadomienie drogą mailową. Przed przystąpieniem do odbioru należy jeszcze raz spokojnie przejrzeć dokumenty od dewelopera: umowę deweloperską, prospekt informacyjny, standard wykończenia i inne załączniki. Odbiór techniczny polega bowiem na sprawdzeniu stanu technicznego lokalu oraz zweryfikowaniu czy deweloper wywiązał się ze zobowiązań, które zostały doprecyzowane w umowie deweloperskiej.

Nieodpowiednio wycięta płytka nad nawietrznikiem
W czasie odbioru technicznego nabywca nie jest ograniczony czasem. W praktyce wystarczy mniej więcej 1,5 godziny na sprawdzenie całego lokalu. Po weryfikacji sporządzany jest protokół techniczny, który podpisują obie strony: deweloper (np. jego przedstawiciel) oraz nabywca). W ciągu 14 dni deweloper odnosi się do wad i usterek i co do zasady w ciągu 30 dni od odbioru naprawia wskazane usterki.

Odbiór techniczny z inżynierem

W praktyce przeprowadzenie odbioru technicznego na własną może “przerosnąć” niektórych nabywców. Do weryfikacji wad i usterek przyda się solidna wiedza techniczna i doświadczenie, nie mówiąc już o znajomości norm budowlany i posiadaniu umiejętności miękkich (np. asertywności wobec przedstawiciela dewelopera). Wszystkie te cechy posiadają specjaliści naszej firmy. Zatrudniamy wyłącznie doświadczonych inżynierów lub inspektorów budowlanych. Taki specjalista daje gwarancje, że lokal zostanie sprawdzony pod kątem wszystkich wad i usterek, a w szczególności tych, których nie widać gołym okiem. Dla nabywcy oznacza to pewność, że lokal będzie przekazany w idealnym stanie użytkowym i technicznym. W praktyce wiele wad i usterek może wyjść na jaw kilka miesięcy, a nawet lat po przeniesieniu własność. Dlatego też wynajęcie inżyniera to gwarantowana inwestycja w stan techniczny lokalu, który w przyszłości nie będzie wymagał napraw kosztujących tysiące złotych.

Jakościowy odbiór mieszkania

Z naszego doświadczenia wynika, że większość oddawanych lokali ma wady i usterki. Potwierdzają to nasi klienci. Wielu z nich zauważa mniejsze lub większe usterki na tzw. “przedodbiorach”. Wtedy też często decydują się na odbiór techniczny lokalu. Dopiero po wynajęciu specjalisty odkrywają, że wiele wad i usterek nie mogłoby zostać wykazana bez pomocy inżyniera i specjalistycznego sprzętu. W celu wykonania jakościowego odbioru mieszkania rekomendujemy więc sięgnąć po pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Zamówienie takiej usługi to koszt nieprzekraczający kilkuset złotych. W praktyce wady i usterki wykryte podczas odbioru mogą kosztować kilka tysięcy złotych i utrudniać korzystanie z lokalu. Odbiór techniczny to najlepszy moment na zobowiązanie dewelopera do naprawy usterek na jego koszt. Późniejsze wykrycie niedogodności i zobowiązanie dewelopera do naprawy z tytułu rękojmi może okazać się o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne.


Oceń artykuł:

Odbiór- lista kontrolna i lista rzeczy do sprawdzenia. Odbiory mieszkań - 886 070 575.
Średnia 4.8/5 na podstawie 31 opinii.
Potrzebujesz odbioru technicznego? ZAREZERWUJ ODBIÓR!

Pytania i odpowiedzi

Czym jest lista kontrolna?

Lista kontrolna to spis istotnych detali, na które nabywca musi zwrócić uwagę podczas odbioru, robiona jest zazwyczaj wcześniej, w oparciu o zapisy umowy deweloperskiej.

Na jakie elementy odbioru technicznego zwrócić uwagę?

Zazwyczaj najważniejsze są te elementy, które są kosztowne w ewentualnej naprawie i dotyczą konstrukcji, ale warto zwrócić uwagę na każdy detal, który może finalnie okazać się oznaką poważniejszej awarii.

Ile trwa odbiór mieszkania?

Zazwyczaj jest to 1,5 godziny, dlatego tak ważne jest, by do sprawy podejść zadaniowo i przygotować swoją listę, która usprawni odbiór.

Jak długo deweloper może naprawiać usterki?

Od daty odbioru deweloper ma 14 dni, by uznać wady z protokołu za zasadne i 30 dni od spisania protokołu na naprawę wszystkich nieprawidłowości.

Jak spisać poprawny protokół odbioru?

Najważniejsze, by były zawarte w nim wszystkie usterki, które powinien poprawić deweloper i data, ponieważ ona jest początkiem kolejnego etapu związanego z poprawkami, a całość wieńczyć powinny podpisy obu stron.

Czy warto zlecić odbiór inżynierowi z doświadczeniem?

Spisując listę kontrolną warto zastanowić się, czy znajdziemy odpowiedzi na te pytania, jeśli mamy wątpliwości, warto szukać pomocy, bo w trakcie odbioru przydaje się wiedza fachowa.

JESTEŚMY CERTYFIKOWANI PRZEZ:

inzynier odbior mieszkania w warszawie
inzynier odbior mieszkania w warszawie

O odbiorach mieszkań i domów

Usługi odbioru mieszkań i domów - dowiedz się więcej

odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór domu

W ramach odbioru domu sprawdzamy m.in. także poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Termowizja

Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir.

ZAREZERWUJ ODBIÓR

Znamy normy i przepisy

Sprawdzamy zgodność mieszkania z licznymi normami

PN-ISO 9836:2015
Norma budowlana
Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
PN-B-10110:2005
Norma budowlana
Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady i wymagania techniczne.
PN-EN ISO 8501-1
Norma budowlana
Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stropy.
PN-70/B-10101
Norma budowlana
Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-75/B-10121
Norma budowlana
Okładziny z płytek ceramicznych.
PN-B-11206:1996
Norma budowlana
Materiały kamienne. Elementy kamienne. Podokienniki wewnętrzne
PN-EN 1279-1:2018-08
Norma budowlana
Szkło w budownictwie, szyby zespolone. Wymagania ogólne i jakość wizualna.
PN-88/B-10085
Norma budowlana
Stolarka budowlana. Okna i drzwi.