Negocjacje z deweloperem to jeden z ważniejszych etapów, jeśli chodzi o zakup nieruchomości. Wielu osobom wydaje się, że nie ma szans, aby zbić nieco cenę lub otrzymać jakieś dodatkowe benefity podczas zakupów na rynku pierwotnym. To duży błąd, ponieważ negocjacje ze sprzedającym są jak najbardziej możliwe i na miejscu! Jak się do tego przygotować? Przeczytaj nasz artykuł!

Zakup nieruchomości a negocjacje z deweloperem – czy to ma sens?

Zakup nieruchomości jest trudny, stresujący i pochłania wiele czasu. Niezależnie, czy przeznaczasz na to oszczędności życia, czy też posiłkujesz się kredytem, z pewnością każdą złotówkę oglądasz dwa razy, aby mieć pewność, że wydajesz ją słusznie. Nic więc dziwnego, że po głowie chodzą Ci negocjacje z deweloperem. Pamiętaj jednak, że jest to kwestia niezwykle indywidualna. Jedna osoba otrzyma duży upust, inna tylko dodatkowe udogodnienia, a jeszcze inna niestety nie ugra nic. Wynika to przede wszystkim z dużego popytu w danych miejscach i mniejszego w innych. 

Przygotowanie do negocjacji z deweloperem

Pamiętaj, aby do negocjacji z deweloperem dobrze się przygotować. Osoba, która sprzedała już dużo mieszkań, doskonale wie, jak rozmawiać z potencjalnym kupującym, aby być jak najmniej stratnym. Jednak jeśli dobrze przygotujesz się do negocjacji, możesz sporo zyskać. O czym musisz pamiętać?

  • Określ cel negocjacji.

Negocjacje powinny być dobrze zaplanowane, a nie da się tego zrobić, jeśli nie będziesz dokładnie wiedzieć, czego chcesz. Zastanów się więc, na jakiej obniżce Ci zależy lub na co możesz ją zamienić. Określ też swój budżet lub zdolność kredytową, aby mieć pewność, że ostatecznie wynegocjowana kwota jest w Twoim zasięgu.

  • Prześwietl dewelopera.

Zanim zaczniesz rozmowę z deweloperem, sprawdź, w jakiej sytuacji się on znajduje. Być może wisi nad nim widmo długów lub opinie na temat jego pracy będą nieprzychylne? Jeśli tak, prawdopodobnie będzie mu zależało na szybkiej sprzedaży mieszkania. Pamiętaj jednak, że wtedy zakup będzie ryzykowny, więc nawet jeśli zaproponowana Ci zostanie świetna cena, skonsultuj ten zakup ze specjalistami.

  • Zapoznaj się z inwestycją.

Warto także zrobić dokładny research dotyczący nieruchomości. Zwróć uwagę na otoczenie, ponieważ zawsze jest to dobry punkt wyjścia. Np. jeśli obok jest zakład przemysłowy, który jest głośny, możesz uznać to za element obniżający wartość nieruchomości. Sprawdź też okoliczne inwestycje. Im większa konkurencja, tym większe szanse, że deweloper będzie skłonny udzielić rabatu.

  • Stwórz listę priorytetów.

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli masz ograniczony budżet, może się okazać, że ratuje Cię tylko zniżka finansowa. Jeżeli jednak możesz pozwolić sobie na wydanie większej kwoty, spróbuj wynegocjować np. darmowe miejsce parkingowe lub obniżoną cenę za wykończenie mieszkania. 

  • Współpracuj ze specjalistami.

Przy negocjacjach warto współpracować z osobami, które doskonale znają ten temat. Dzięki temu sam proces przebiegnie płynnie, a Ty będziesz czuć się bezpiecznie.

Jak negocjować z deweloperem?

Nie udało Ci się zejść z ceny mieszkania, więc negocjacje z deweloperem uznajesz za stracone? Nic bardziej mylnego! Najważniejszą zasadą jest to, aby się nie poddawać. Trzeba bowiem przyznać, że deweloperzy niechętnie schodzą z ceny samego mieszkania i zazwyczaj trudno jest ugrać coś na kwocie, którą trzeba zapłacić za m2, jednak istnieją inne opcje, które pozwolą Ci oszczędzić trochę na innych rzeczach lub podnieść wartość mieszkania. Jakie możliwości przed Tobą stoją? Co możesz zrobić, aby zyskać więcej podczas zakupu nieruchomości?

  • Negocjuj cenę przynależności.

Komórka lokatorska czy miejsce parkingowe to osobny wydatek, który należy doliczyć do ceny mieszkania. Często jest to dobra przestrzeń negocjacyjna, ponieważ deweloperzy nie chcą często opuścić ceny mieszkania, ale chętnie przydzielają rabaty np. na miejsce w garażu podziemnym.

  • Zwróć uwagę na koszty notarialne.

Przy sprzedaży mieszkania zawsze pojawia się konieczność skorzystania z usług notariusza. Zazwyczaj koszty za takie usługi są dzielone 50/50, jednak podczas negocjacji możesz spróbować nakłonić sprzedającego, aby pokrył większą część lub wziął całość kosztów na siebie.

  • Nie zapomnij o zmianach lokatorskich.

Jeśli chcesz wprowadzić jakieś zmiany lokatorskie w nieruchomości, zazwyczaj konieczne jest doliczenie kosztów takich zmian. Podczas negocjacji możesz spróbować wywalczyć preferencyjną cenę za takie zmiany, co często się udaje.

  • Negocjuj wykończenie mieszkania.

Standard deweloperski nie jest w żaden sposób uregulowany prawnie, dlatego każdy deweloper oferuje coś innego. Jeśli zależy Ci na jakichś konkretnych elementach wykończenia, których normalnie sprzedawca nie oferuje, spróbuj wynegocjować z deweloperem, aby wykonał je bezpłatnie lub za atrakcyjną kwotę.

  • Poproś o rabat na czynsz.

Jeśli okaże się, że inwestor jest też właścicielem spółdzielni, do której należy nieruchomość, możesz spróbować wynegocjować rabat na czynsz, co jest bardzo przydatne w dłuższej perspektywie.

  • Ustal preferencyjny harmonogram płatności.

Nie udało Ci się ugrać nic, jeśli chodzi o cenę? Zadbaj, chociaż o to, aby harmonogram płatności był dostosowany do Twoich potrzeb. Najczęściej wybieraną przez kupujących opcją jest 10/90, czyli system, w którym na początku deweloper otrzymuje 10% wartości całego mieszkania, a dopiero przed odbiorem otrzymuje 90%.

Mamy nadzieję, że teraz doskonale przygotujesz się do negocjacji z deweloperem i uzyskasz spore rabaty na zakup nieruchomości!

Oceń artykuł:

Negocjacje z deweloperem przy zawieraniu umowy
Średnia 5/5 na podstawie 41 opinii.