W dzisiejszym artykule wyjaśniamy na czym polega proces odbioru technicznego mieszkania oraz jaka jest w nim rola osoby do odbioru mieszkania - tzw. odbieracza. Zapraszamy do lektury.
Aktualnie rynek nieruchomości na rynku pierwotnym cieszy się dużą popularnością, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na inwestycje.
Do najważniejszych etapów nabywania mieszkań na rynku pierwotnym należą zawarcie umowy deweloperskiej, przenoszącej własność oraz odbiór techniczny. W przypadku umowy deweloperskiej strony kształtują wzajemne zobowiązanie (deweloper do wybudowania budynku i wyodrębnienia z niego lokalu mieszkalnego oraz przeniesienia jego własności na nabywcę a z kolei nabywca zobowiązuje się do zapłaty ceny lokalu).
Odbiór techniczny lokalu
jest z kolei zagwarantowany nabywcy w treści ustawy deweloperskiej.
Ma on na celu sprawdzenie mieszkania przed zawarciem umowy
przenoszącej własność. Obowiązkiem dewelopera jest odpowiednio
wcześniej zawiadomić nabywcę o terminie odbioru technicznego aby
przeprowadzić odbiór w jego obecności. Przy tej czynności nabywca
ma prawo skorzystać z pomocy specjalisty – tzw. „odbieracza” -
doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego. Cały ten
proces nie sprowadza się jedynie do weryfikacji mieszkania w
zakresie zgodności z umową, rzutami projektowymi i standardem
wykończenia. Osoba do odbioru mieszkania sprawdza odbierany lokal
pod kątem wszelkich norm, jakie narzuca nam prawo budowlane oraz
jakości wykonania poszczególnych elementów tj. czy prace w
mieszkaniu wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną a do tego z kolei
potrzebny jest szereg specjalistycznych narzędzi.
Bardzo często zdarza się, że podczas odbioru technicznego na jaw wychodzą wady lokalu. Niejednokrotnie powstają one w wyniku pośpiechu lub niekompetencji ekipy budowlanej. Najważniejszym punktem odbioru technicznego jest sporządzenie protokołu odbioru. To właśnie w nim należy zamieścić wszelkie informacje o wykrytych wadach i usterkach mieszkania. Na tym etapie znacznie łatwiej jest wyegzekwować od dewelopera ich usunięcie w przeciwieństwie do sytuacji, w której już zawarto umowę przenoszącą własność. Wówczas, deweloper może próbować uniknąć odpowiedzialności tłumacząc się, iż wady powstały po wprowadzeniu się do mieszkania i są wynikiem jego niewłaściwego użytkowania przez nabywcę. Od chwili podpisania przez strony (zarówno dewelopera jak i nabywcę) bieg rozpoczyna 14-dniowy termin, w którym deweloper musi odnieść się do wykrytych wad i wydać oświadczenie w zakresie ich uznania lub odmowy. Ponadto, w razie odmowy uznania określonych usterek, deweloper ma obowiązek odmowę uzasadnić. Z kolei na usunięcie wad, deweloper zgodnie z ustawą co do zasady ma 30-dni.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa