W artykule przedstawiamy, jak odebrać mieszkanie przez pełnomocnika. Dowiedz się kto może być Twoim pełnomocnikiem w czasie odbioru technicznego.
Odbiór techniczny pełnomocnictwo
Odbiór techniczny przeprowadzany jest na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej. Ustawa stanowi, że odbiór techniczny wykonywany jest po zakończeniu budowy inwestycji i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Sprawdzenie techniczne lokalu ma na celu weryfikację czy deweloper wywiązał się z zobowiązań określonych w umowie deweloperskiej. W umowie deweloperskiej jest sprecyzowane, że lokal powinien posiadać określony metraż, wykończenie i standard techniczny.
Co ważne na odbiorze techniczny nie musi pojawiać się osobiście nabywca lokalu. W celu odebrania mieszkania przez inną osobę, ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z pełnomocnika. Jest to osoba, która na podstawie wystawionego dokumentu (pełnomocnictwa) wykona przegląd techniczny za nas. Dla nabywcy jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Odbiór techniczny może wypaść w najmniej oczekiwanym momencie (umowa deweloperska nigdy nie precyzuje dokładnej daty odbioru). Nabywca może być wtedy na wyjeździe służbowym, urlopie albo po prostu nie będzie miał czasu. Niektórzy też kupują lokale jako inwestorzy i z ich perspektywy dojazd do innego miasta może oznaczać niepotrzebną stratę czasu (a trzeba będzie jeszcze przyjechać na podpisanie aktu notarialnego).
Kogo wybrać na pełnomocnika do odbioru technicznego?
Zgodnie z polskim prawem pełnomocnikiem może zostać jedynie osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. W teorii może to być również osoba, która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych (każdy powyżej 13 roku życia), ale radzimy jednak wysłać na odbiór osobę dorosłą i odpowiedzialną.
Z punktu widzenia nabywcy, który decyduje się na pełnomocnika radzimy, aby na odbiór wysłać fachowca: inżyniera albo inspektora budowlanego. Pełnomocnictwo jest bezpłatne, a fachowiec zweryfikuje więcej wad i usterek niż osoba, która tylko pobieżnie zna się na temacie budowlanki. Inżynier posiada przepisowy sprzęt, wiedzę, którą nabył przez lata doświadczenia w odbiorach i potrafi asertywnie odpowiadać deweloperowi na jego argumenty. Specjalista od odbiorów sporządzi protokół odbioru technicznego i podpisze się w naszym imieniu. Dzięki temu będziemy mieli wykonany odbiór techniczny (jego obowiązek wynika w umowy i ustawy deweloperskiej), lokal będzie dogłębnie zweryfikowany, a my zaoszczędzimy czas potrzebny na dojazd i odwołanie swoich spraw. Co więcej taki odbiór ze specjalistą po prostu się opłaca. Podstawowy odbiór to koszt nie więcej niż 200-300 zł, a znalezione wady i usterki zostaną naprawione na koszt dewelopera. Nieznalezione wady mogą kosztować o wiele większe pieniądze niż koszt wynajęcia inżyniera specjalizującego się w odbiorach technicznych.
Forma pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo najlepiej przygotować na piśmie. Powinny się na nim znaleźć dane właściciela mieszkania (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu tożsamości, adres i miejsce zamieszkania). W pełnomocnictwie należy też wskazać osobę, która dokona za nas odbioru technicznego. Z naszego doświadczenia wynika, że osoba dokonująca odbioru nie musi posiadać oryginału pełnomocnictwa - deweloperzy akceptują skan albo formę elektroniczną). Oznacza to, że taki dokument możesz wystawić i przesłać nawet z drugiego końca świata. Odbiór techniczny można więc wykonać w 100 proc. zdalnie!