Zakończenie prac remontowych w domu lub mieszkaniu nie oznacza automatycznie końca współpracy z ich wykonawcą. Najpierw należy wyremontowany lokal odebrać oraz spisać protokół, do którego powinniśmy wpisać wszystkie wady i niezgodności, stwierdzone w trakcie odbioru.
Sprawdzenie stanu technicznego domu lub mieszkania
Wartym rozważenia rozwiązaniem, które powinno poprzedzić rozmowy z wykonawcą prac remontowych, jest ocena stanu technicznego nieruchomości, która pozwoli na szacunkowe określenie kosztów realizacji niezbędnych prac. Dzięki zastosowaniu nieinwazyjnych metod (w tym na przykład badania kamerą termowizyjną) inżynierowie firmy Odbiór.pl będą w stanie wskazać elementy wymagające wymiany bądź naprawy, ale też te, których prace remontowe nie muszą objąć. Dzięki takiej wiedzy późniejsze rozmowy z wykonawcą prac mogą być znacznie łatwiejsze i bardziej merytoryczne.

Realizacja prac na podstawie umowy
Dobrze jest pamiętać o tym, aby z wykonawcą prac remontowych zawrzeć umowę w formie pisemnej. Dzięki temu zyskamy formalne potwierdzenie jej zawarcia. Umowa o roboty budowlane jest dokładnie opisana w Kodeksie cywilnym (art. 647-658), a jej strony podlegają równocześnie zapisom ustawy o Prawie budowlanym.
Umowa, dla swojej skuteczności, powinna bezwzględnie zawierać dane jej stron, wskazanie szczegółowego zakresu prac, najważniejsze terminy wiążące strony (przede wszystkim rozpoczęcie prac i ich zakończenie) oraz ewentualnie kary umowne z przypadku ich przekroczenia, określenie wynagrodzenia i sposobu jego wypłaty oraz warunki wypowiedzenia umowy lub od niej odstąpienia.
Odbiór prac remontowych i protokół
Podczas odbioru prac konieczne jest sprawdzenie ich zgodności z zawartą umową, do której załączany jest zazwyczaj standard wykończenia, dzięki czemu łatwiej jest sprawdzić, czy wykonawca wywiązał się z postanowień umownych w zakresie użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań technicznych.
Dodatkowo dom lub mieszkanie należy skontrolować pod względem zgodności z prawem budowlanym i normami budowlanymi. Dlatego dobrze jest podczas odbioru skorzystać z pomocy inżyniera z firmy Odbiór.pl. Dzięki temu zyskamy gwarancję kompleksowego sprawdzenia jakości i poprawności prac, a w przypadku stwierdzenia wad lub niedoróbek, dzięki ich wpisaniu do protokołu, nie będziemy ponosić zbędnych kosztów napraw, które zmuszony wziać na siebie będzie wykonawca prac remontowych.
Protokół odbioru prac - najważniejsze elementy
- W protokole odbioru prac zawrzeć powinniśmy:
- datę jego przeprowadzenia,
- dane jego uczestników,
- zakres prac, które odbieramy od wykonawcy,
- ocenę prac oraz uwagi,
- wskazanie terminu naprawy istniejących usterek,
- podpisy uczestników odbioru.