Moment wpisu do księgi wieczystej to jeden z ważniejszych elementów, jeśli chodzi o transakcję zakupu mieszkania. Dzięki temu, że nieruchomość ma założony taki dokument, nabywca może czuć się bezpiecznie, ponieważ wie, jak prezentuje się stan prawny danego lokalu. Jak wygląda ta kwestia podczas zakupu mieszkania od dewelopera? Przeczytaj poniższy artykuł!
Z tego artykułu dowiesz się
Zakup nieruchomości – jak się przygotować?
Zakup mieszkania od dewelopera to proces, który wymaga sporego zaangażowania ze strony nabywcy. Wiele osób uważa, że kiedy już uda im się już wybrać mieszkanie, otrzymać kredyt i przejść przez proces negocjacji z bankiem to cała reszta pójdzie jak z płatka. Nic bardziej mylnego. Warto zachować czujność przez cały czas i dopilnowywać wszystkich formalności, aby później nie borykać się z dużymi problemami. Jedną z takich formalności jest wpis do księgi wieczystej. Dlaczego jest to tak ważne?
Czym jest księga wieczysta i dlaczego jest ważna?
Czym jest księga wieczysta? Otóż jest rejestr dotyczący stanu prawnego nieruchomości, z której można odczytać informacje dotyczące np. właściciela lokalu, stanu nieruchomości, a także obciążenia, które na danym mieszkaniu ciąży. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, musisz zadbać o to, aby sprzedający założył danej nieruchomości księgę wieczystą, która pozwoli Ci upewnić się, jak wygląda stan prawny wybranego przez Ciebie lokalu. Wydaje Ci się, że nie ma szans, aby mieszkanie było zadłużone, skoro kupujesz je na rynku pierwotnym? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że deweloperzy często korzystają z kredytów hipotecznych podczas tworzenia inwestycji. Oznacza to więc, że bank nakłada hipotekę na cały wybudowany budynek, czyli również na mieszkanie, które kupujesz! Oczywiście można zabezpieczyć się przed tym, aby wpis do księgi wieczystej mieszkania od dewelopera został wyodrębniony. Można bowiem domagać się, aby na konkretny lokal została założona odrębna księga wieczysta.
Umowa deweloperska, wpis do księgi wieczystej – jak do tego podejść?
To, co jest niezwykle istotne w przypadku umowy deweloperskiej i wpisu do księgi wieczystej to fakt, że wpisy, które się tam pojawiają, są jawne i każdy może się z nimi zapoznać. Co więcej, są one na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu można prześledzić całą historię danej nieruchomości. Ważne jest również to, że treść znajdująca się w księdze wieczystej musi być bezwzględnie zgodna z aktualnym stanem prawnym. Jeśli okaże się jednak, że jest jakaś różnica między tym, co tam zapisano, a stanem rzeczywistym, przepisy działają na korzyść nabywcy. Prawo to nazywa się rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. W takiej sytuacji nabywca może wpisać tzw. roszczenie do księgi wieczystej. Nie każdy jednak może skorzystać z tego prawa.
Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej – roszczenia
Czym jest wpis roszczenia do księgi wieczystej? Według art. 23 Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego stanowi, dokument, jakim jest umowa deweloperska, stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń. Czyli w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy dotyczące:
- wybudowania budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę;
- przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość;
- przeniesienia ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Zatem tylko w tych trzech kwestiach, nabywca może zgłosić swoje roszczenie. Należy to zrobić oczywiście w obecności notariusza, który złoży w Sądzie Rejonowym specjalny akt notarialny, w którym znajdzie się informacja o zawarciu przedmiotowej umowy stosowanego wniosku. Po wpisaniu roszczenia do księgi otrzymasz o tym informację od sądu, który zajmował się sprawą. Wpisanie roszczenia do księgi wieczystej jest konieczne, aby nabywca był skutecznie chroniony w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. Myślisz, że takie rzeczy się nie zdarzają, więc nie ma sensu tego robić? Nic bardziej mylnego. Nawet firmy, które do tej pory funkcjonowały świetnie, zaliczają porażki, które czasami doprowadzają nawet do upadłości. Jeśli nie wpiszesz roszczenia, to w takim wypadku będziesz na całkowicie straconej pozycji, ponieważ nie będzie przysługiwać Ci żadne odszkodowanie od dewelopera.
Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej – pomoc specjalistów
Pamiętaj, że z zawieraniem umów deweloperskich, wpisem do księgi wieczystej i innymi formalnościami nie musisz radzić sobie samodzielnie. Możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doskonale znają nie tylko kwestie prawne związane z umowami, ale także cały rynek deweloperski. Dzięki temu nie będziesz się martwić, czy cały proces zakupu mieszkania przebiegnie bezpiecznie, a Twoje interesy będą chronione. To duże ułatwienie, które pozwoli Ci spać spokojnie nawet wtedy, gdy zrobi się gorąco.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak wygląda zawieranie umowy deweloperskiej, wpis do księgi wieczystej i wszystkie inne formalności z tym związane. Życzymy powodzenia przy zawieraniu transakcji!