W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy powinien nastąpić odbiór mieszkania.
Z tego artykułu dowiesz się
Odbiór mieszkania jest jednym z najważniejszych momentów transakcji zakupu nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym często jest to dla kupującego pierwsza okazja do zobaczenia gotowego lokalu. Kiedy przeprowadzany jest odbiór mieszkania na rynku pierwotnym, a jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym?
Odbiór mieszkania od dewelopera
Odbiór mieszkania odbywa się już po uzyskaniu przez dewelopera decyzji o pozwoleniu na użytkowanie dla danej inwestycji. Wtedy deweloper zaprasza nabywców drogą pocztową (oraz najczęściej równolegle pocztą elektroniczną, a czasem też telefonicznie) na odbiór nabytego lokalu we wskazanym przez dewelopera terminie. Jeżeli data nam nie odpowiada, powinniśmy poinformować o tym dewelopera jak najwcześniej, dzięki czemu na pewno uda się wspólnie ustalić termin dogodny dla dwóch stron.W odbiorze obowiązkowo uczestniczy nabywca lub jego pełnomocnik oraz przedstawiciel dewelopera. W praktyce często na odbiorze pojawia się także reprezentant generalnego wykonawcy, a kupującemu towarzyszyć może pomocnik, wpierający go w sprawdzeniu mieszkania pod względem zgodności realizacji z dokumentacją umowną, normami budowlanymi i prawem budowlanym. Tu z pomocą przychodzą inżynierowie i inspektorzy firmy odbiór.pl, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem gwarantują kompleksowe sprawdzenie mieszkania podczas odbioru i dostrzeżenie nawet najmniejszej usterki lub niedoróbki. Ta szczegółowość ma ogromne znaczenie, ponieważ wszystkie stwierdzone wady wpisywane są do protokołu odbioru i na jego podstawie usterki są naprawiane przez dewelopera (o ile zostaną przez niego uznane).
Warto zaznaczyć, że odbiór nie oznacza, że wchodzimy już w posiadanie kluczy do mieszkania. Jeżeli nie mamy w naszej umowie stosownego zapisu, wówczas klucze otrzymamy już po podpisaniu umowy przyrzeczonej.
Rynek wtórny - odbiór mieszkania i przekazanie kluczy
W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jego odbiór ma miejsce po podpisaniu umowy przenoszącej własność i wtedy też nowy właściciel otrzymuje do niego klucze, chyba, że strony postanowią inaczej. Podczas odbioru również sporządzany jest protokół zdawczo - odbiorczy. Dla obydwu stron stanowi on formalne potwierdzenie przekazania lokalu w stanie im znanym, z określonym wyposażeniem. Dodatkowo w trakcie odbioru spisywane są liczniki, dzięki czemu sprzedający może rozliczyć się z dostawcami mediów, a nabywca nie będzie obciążony rachunkami, obejmującymi okres sprzed obioru lokalu.