W poniższym artykule, podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę sprawdzając instalację elektryczną.
Sprawna instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych elementów kupowanej nieruchomości. Ma ona wpływ nie tylko na stan konta właściciela, ale przede wszystkim na komfortowe i bezpieczne życie mieszkańców. Jak ją sprawdzić i jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi ukrytymi wadami?
Problemy z instalacją elektryczną
Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego domu czy mieszkania. Jej sprawne działanie jest ważne nie tylko ze względu na kwestie ekonomiczne, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo osób, które użytkują lokal. Źle zamontowana instalacja elektryczna może sprawić, że zaczniesz otrzymywać ogromne rachunki, chociaż Twoje zużycie prądu nie będzie wcale nadprogramowe. Nie jest to jednak najgorszy scenariusz, który może Cię spotkać. Źle umiejscowione czy przerwane przewody mogą doprowadzić do pożaru lub innych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców.
Protokół instalacji elektrycznej 2020
Istotne jest więc, aby podczas odbioru mieszkania sporządzić protokół odbioru instalacji elektrycznej. To dokument, który zabezpiecza Twoje interesy, gdyż na jego podstawie możesz dochodzić swoich praw, np. wtedy, kiedy okaże się, że sprzedający zataił przed Tobą istotne informacje dotyczące usterek w instalacji elektrycznej. Protokół powinien zawierać podstawowe informacje, czyli miejsce i datę sporządzenia, dane osoby wypełniającej protokół, informacje o nieruchomości, wynik kontroli instalacji oraz pieczątkę.
Oprócz tego ważne jest, aby pojawiły się takie punkty jak:
* moc zainstalowanych odbiorników,
* ilość punktów elektrycznych,
* zgodność lokalizacji punktów elektrycznych z rzutem instalacji elektrycznej,
* wysokość usytuowania punktów elektrycznych i liniowość usytuowania punktów elektrycznych,
* napięcie w punktach elektrycznych rodzaj, materiał i przekrój przełącza,
* dane dotyczące plomb,
* informacje dotyczące lokalizacji tablicy mieszkaniowej (skrzynki elektrycznej)
Nie zapomnij także, że dokument musi być opatrzony podpisami obu stron.
Kto może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej?
Pamiętaj również, że nie każdy jest uprawniony do sporządzenia protokołu odbioru instalacji elektrycznej.
Dokument ten wymaga posiadania certyfikatu kwalifikacyjnego grupy G1. Dlatego też elektryk, którego wybierasz, powinien od razu poinformować Cię, czy takowy posiada.