W artykule wyjaśniamy, kim jest rzeczoznawca budowlany oraz czy warto odbierać mieszkanie z rzeczoznawcą.

Kim jest rzeczoznawca budowlany?

Rzeczoznawca to osoba, która głównie zajmuje się przygotowaniem ekspertyz i opinii dotyczących stanu mieszkania. Przeprowadza on także kontrole obiektów budowlanych. Ekspertyzy te są bardzo długie i zwykle potrzebne do postępowań sądowych np. z deweloperem. Aby zostać rzeczoznawcą budowlanym, musimy spełnić kilka ważnych warunków, np. należy posiadać tytuł magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera, inżyniera architekta lub inżyniera, ale także taka osoba musi posiadać przynajmniej 10 lat praktyki w zakresie, jaki obejmuje rzeczoznawstwo. Czy rzeczoznawca jest potrzebny podczas odbioru mieszkania? W dalszej części artykułu odpowiemy na to pytanie.

Otwór w salonie

Odbiór mieszkania – z kim?

Ustawa deweloperska, nie określa, kto konkretnie może być odbieraczem. Nie mamy narzucone, że musi to być tylko i wyłącznie rzeczoznawca budowlany czy np. inspektor nadzoru. Na odbiór mieszkania można zabrać kogokolwiek, kto posiada wiedzę na temat budownictwa i będzie znał odpowiednie normy, które należy zweryfikować podczas odbioru. Jak dobrze wiemy, na odbiorze technicznym sprawdzamy stan techniczny mieszkania, jego zgodność wykonania z projektem oraz normami budowlanymi.

Inżynier a rzeczoznawca

Nasi pracownicy z Odbiór.pl oczywiście współpracują z tytułowymi rzeczoznawcami, ale doradzamy klientom, aby jednak podczas odbioru korzystać z pomocy inżyniera. Dlaczego? Rzeczoznawca budowlany pełni o wiele droższą usługę, która w trakcie zwykłego odbioru bez sporów z deweloperem nie jest konieczna. W zupełności praca inżyniera wystarcza na uzyskanie zadowalającego efektu, czyli dokładnego sprawdzenia mieszkania. Inżynierowie z Odbiór.pl znają wszelkie potrzebne normy, jakie muszą zostać sprawdzone podczas odbioru oraz posiadają odpowiedni sprzęt, który zapewni precyzyjną weryfikację stanu mieszkania. Dlatego jeśli nie jest konieczna usługa rzeczoznawcy, radzimy wybierać inżynierów, gdyż tworzenie wielostronicowych ekspertyz, nie jest zapewne czymś, czego klient będzie oczekiwał od odbioru.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego odbieracza, który dokładnie sprawdzi stan techniczny mieszkania lub domu, zadzwoń do nas: 886 070 575 i umów się na odbiór z inżynierem z Odbiór.pl

Oceń artykuł:

Odbiór mieszkań rzeczoznawca | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 157 opinii.