Nawet dobrze rozpoczynający się proces kupna mieszkania od dewelopera w pewnym momencie może zostać zakłócony. Niepodpisany akt notarialny z deweloperem mocno ogranicza nabywcę w użytkowaniu własnego mieszkania. Co zrobić, gdy deweloper nie będzie chciał podpisać tego ostatecznego dokumentu? Jak go do tego zmusić? A może jest sposób na uniknięcie takich sytuacji? 

Kiedy podpisać akt notarialny z deweloperem?

Kiedy deweloper z kupującym mieszkanie podpisują umowę deweloperską, automatycznie zobowiązują się do zawarcia umowy przenoszącej własność. Znakiem tego deweloper zobowiązuje się do wybudowania danego lokalu, a następnie przeniesienia własności u notariusza. Wówczas ma miejsce podpisanie tak zwanej umowy końcowej. Chodzi tu o akt notarialny z deweloperem, który musi podpisać nabywca.

Akt notarialny z deweloperem, czyli umowa przenosząca własność, jest umową dosłownie końcową, czyli ostatnią. Podpisy złożone na tym dokumencie kończą proces zakupu nieruchomości. Mówi się, że jest już tylko czystą formalnością. Może jednak zdarzyć się, że deweloper nie będzie chciał tej umowy podpisać. Jest to duży problem dla kupującego, ze względu na to, że po przelaniu całej kwoty na konto dewelopera, wciąż nie może korzystać z nabytego mieszkania. Bo tak naprawdę dopiero w momencie podpisania aktu, nabywca jest prawnym właścicielem danego lokalu i może nim dowolnie zarządzać. 

Już w umowie deweloperskiej widnieje informacja o terminie przeniesienia własności lokalu. Gdy deweloper spóźnia się z podpisaniem tego dokumentu, nabywca może wyznaczyć dodatkowy termin. Jednak nie może być dłuższy niż 120 dni od daty przeniesienia własności z umowy deweloperskiej. Dzięki temu inwestor ma świadomość, że gdy ponownie nie wywiąże się z obowiązku, nabywca będzie miał prawo rozwiązania umowy. 

Akt notarialny z deweloperem – dlaczego deweloper może odmówić podpisania?

Powodów, dla których akt notarialny z deweloperem nie może być podpisany w terminie, jest wiele. Przeważnie dzieje się to z winy inwestora. Sytuacja wynika z opóźnień w pracach ze względu na złe warunki pogodowe. Czasem powodem jest bankructwo, co jednak zdarza się w dzisiejszych czasach coraz rzadziej. Powód nie jest tak istotny, jak to, aby znaleźć na to odpowiednie rozwiązanie i w końcu zmusić dewelopera do podpisania tego ważnego dokumentu. 

Co więcej, budujący bardzo często konstruują umowę deweloperską w taki sposób, aby była dla nich jak najkorzystniejsza. Tym sposobem nie ma żadnego zapisu o karach za niedotrzymanie terminu przez dewelopera, choć powinien być. Ważne jest wobec tego, aby już przed podpisaniem umowy deweloperskiej dokładnie ją przeczytać i w razie niekorzystnych warunków lub braku tych, które też powinny się w niej znaleźć, dopisać je. 

Jak zmusić do podpisania aktu notarialnego dewelopera?

Będąc w sytuacji, kiedy akt notarialny z deweloperem jest stale odkładany na później, warto poczynić pewne kroki, które zmobilizują go do zakończenia sprawy. Jednym ze sposobów jest złożenie w sądzie pozwu o wykonanie zobowiązania z umowy deweloperskiej. Wówczas sąd złoży za inwestora oświadczenie woli w postaci wyroku. Tym sposobem nabywca stanie się prawnym właścicielem nieruchomości bez udziału dewelopera. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by w końcu zyskać dostęp do mieszkania. 

Odbiór.pl pomoże Ci z podpisaniem aktu notarialnego z deweloperem

Odbiór.pl zatrudnia inżynierów z ogromnym doświadczeniem w budownictwie i najlepszych specjalistów z zakresu prawa. Jest w stanie przeanalizować każdy dokument podpisywany z deweloperem, w tym umowę deweloperską. Ma to na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i niekorzyści dla nabywcy.

Tak samo jest w stanie pomóc z podpisaniem aktu notarialnego z deweloperem, gdy ten odkłada tę ważną sprawę na później. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji albo po prostu kupujesz własne mieszkanie, skontaktuj się z fachowcem i daj sobie pomóc, by uniknąć problemów i jak najszybciej zyskać pełne prawo do nabytej nieruchomości. Pamiętaj, że to akt notarialny z deweloperem jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie podpisuje się w procesie kupna mieszkania, dlatego nie wolno zaniedbać tej krytycznej sprawy.

Oceń artykuł:

Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego?
Średnia 5/5 na podstawie 73 opinii.