W dzisiejszym artykule przybliżamy kwestie normy technicznej, która wiąże się z odbiorem posadzek. Zapraszamy do lektury.
Posadzka bardzo często traktowana jest po macoszemu ponieważ każdy inwestor wie, że w trakcie wykańczania wnętrz będzie coś z nią robił. Jeśli chodzi o definicję, to posadzka jest zewnętrzną warstwą podłogi. Warto sobie uświadomić, że, aby móc zająć się wykończeniem wnętrz, zamawianiem mebli pod zabudowę i układaniem paneli i płytek należy sprawdzić w jakim stanie jest posadzka, bo źle wykonana może spowodować wiele problemów.
Nasi inżynierowie, którzy zajmują się odbiorami profesjonalnie, wiedzą doskonale, że posadzka to element trudny do oceny. Zazwyczaj inwestor zwraca uwagę na mechaniczne ubytki, które nie zawsze są istotne. Zdecydowanie więcej na temat posadzek i tego, czy zostały dobrze wylane może powiedzieć fachowiec. Warto zwrócić uwagę na ruchy pionowe wylewki (klawiszowanie) przy dylatacjach. Zdarzyć się może, że podczas schnięcia wystąpią skurcze, które negatywnie wpłyną na jakość całej posadzki.Problemem mogą być też narożniki, w których wylewka unosi się. Taką nierówność jest w stanie naprawić tylko ekipa dobrych fachowców, która potrafi odpowiednio zaniżyć narożniki. Poza samą posadzką, często stan deweloperski uwzględnia montaż listew przypodłogowych. Warto skupić się także na ich montażu i na tym, czy nie są uszkodzone. Elementy wieńczące podłogę czasem skutecznie przysłaniają wady posadzki. Przed inżynierami pracującymi dla Odbiór.pl nic się nie ukryje i z pewnością poradzą sobie również z takimi utrudnieniami.
Wierzchnia warstwa wylewki czyli tzw. jastrych, jeśli zostanie poprawnie wylany, jego odchyłka wynosi 2 mm na metrze, a 5 mm na całej rozpiętości pomieszczenia. Takie wartości są dopuszczalne, ale większe odchyłki są już niezgodne z normami budowlanymi. Ważnym aspektem jest też zawilgocenia. Jeśli można dostrzec miejscowe zawilgocenia, warto zwrócić uwagę na to, z czego one wynikają. Choć czasem nie zwraca się uwagi na nie, twierdząc, że przeschną, to bardzo często jest to początek poważnych problemów, bo wilgoć może w konsekwencji doprowadzić do zagrzybienia ściany, które jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Inżynierowie, którzy pracują dla nas, wiedzą dokładnie, jakich znaków nie należy ignorować, a jakie są mniej ważne. Fachowiec jest w stanie dostrzec wiele bez sprzętu, a nasi profesjonaliści używają także sprzętów takich jak m.in. kamery termowizyjne. Dzięki temu mogą powiedzieć o mieszkaniu jeszcze więcej. Najważniejsze dla naszego klienta jest to, że inżynier z firmy Odbiór.pl potrafi wyjaśnić, co jest ważne, a co mniej istotne, którą wadę warto wpisać w protokół odbioru, a która jest łatwa do naprawy podczas prac wykończeniowych.
Zakładając, że norma jest czymś, co pozwoli w prosty sposób działać dalej podczas prac wykończeniowych, należy dążyć do tego, by deweloper oddał mieszkanie w stanie, który jest zgodny z normami budowlanymi. Inżynierowie, którzy pracują dla naszej firmy pomogą stworzyć protokół odbioru w taki sposób, by klient w ciągu 30 dni od podpisania protokołu i wykonania odbioru, mógł cieszyć się mieszkaniem z naprawionymi na koszt dewelopera wadami i usterkami.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa