Jak odnieść się do metrażu podczas odbioru mieszkania

Odbiór mieszkania a metraż | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W artykule⭐ podpowiadamy co zrobić,✓ jeśli pomiar geodezyjny będzie różnił się od pomiaru projektowego ✓ powierzchni mieszkania.

W niniejszym artykule podpowiadamy co zrobić, jeśli pomiar geodezyjny powierzchni mieszkania  będzie różnić się od pomiaru projektowego.

Odbiór mieszkania to najprzyjemniejszy moment dla każdego inwestora. Ma on poczucie, że czas, w którym budowano inwestycje kończy się, przeminął, a reszta jest już tylko w jego rękach. Moment odbioru to kropka nad „i”, którą należy potraktować poważnie.

Jeśli nie potrafimy zrealizować kontroli, zlećmy to inżynierowi Odbiór.pl, by mieć pewność, że czas, w którym ktoś inny odpowiadał za budowę, został wykorzystany właściwie.

Metraż – wypada różnie

Podwykonawcy mogą zmienić metraż i jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale rolą inżyniera, który wykonuje odbiory w naszej firmie jest sprawdzenie, jak wygląda rzeczywistość.

Pęknięta wylewka
Inżynierowie Odbiór.pl bardzo często sprawdzają zgodność metrażu z tym, co zostało zawarte w umowie przedwstępnej i zdarza się, że metraż okazuje się mniejszy niż planowany w umowie deweloperskiej. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przed każdym odbiorem technicznym, gdy deweloper kończy budowę zleca inwentaryzację powykonawczą budynku geodecie, który tworzy powykonawczy rzut poszczególnych kondygnacji wraz ze wszystkimi metrażami mieszkań. Zazwyczaj ten metraż różni się od założeń, jakie w projekcie umieścił architekt, ponieważ nie jest on w stanie w metrażu projektowym podać wymiarów z dokładnością do centymetra kwadratowego, zaś geodeta potrafi zmierzyć każde zbudowane mieszkanie bardzo dokładnie. Wymiary, które zostały sprawdzone, przekazuje się inwestorowi podczas odbioru.

Co inwestor może zrobić z różnicą w metrażu?

Tak naprawdę, odpowiedź na powyższe pytanie zawarta jest najczęściej w umowie przedwstępnej, którą spisuje się z deweloperem. Właśnie w niej zawarte są informacje, na które w fazie podpisywania umowy nasz klient najczęściej nie zwraca uwagi. Zazwyczaj jest tak, że deweloper zabezpiecza się w umowie, używając odpowiednich klauzul. Jeśli w umowie jest zapis, który chroni dewelopera, to odnosi się do tego, by inwestorowi nie należał się zwrot uiszczonych środków, gdy metraż jest mniejszy. Co więcej, może być tak, że będzie on musiał dopłacić, gdy metraż okaże się większy niż planowany.

Metraż – odbiór mieszkania

Istotne w trakcie odbioru jest też to, by metraż był zgodny z normami budowlanymi, a wykończenie każdego pomieszczenia było zrealizowane poprawnie. Wszystkie istotne nieprawidłowości warto umieścić w protokole. Nasz fachowiec podpowie, jak sporządzić go poprawnie, by mieć szansę na to, że deweloper na własny koszt naprawi to, co jest możliwe do naprawienia. Oczywistym jest, że zmiany w metrażu są niemożliwe do naprawy czy modyfikacji, a występują niemal podczas każdej realizacji, dlatego ku przestrodze osób, które muszą przeczytać umowy deweloperskie – warto to zrobić!


Oceń artykuł:

Odbiór mieszkania a metraż | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 35 opinii.
Potrzebujesz odbioru technicznego? ZAREZERWUJ ODBIÓR!

JESTEŚMY CERTYFIKOWANI PRZEZ:

inzynier odbior mieszkania w warszawie
inzynier odbior mieszkania w warszawie

O odbiorach mieszkań i domów

Usługi odbioru mieszkań i domów - dowiedz się więcej

odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór domu

W ramach odbioru domu sprawdzamy m.in. także poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Termowizja

Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir.

ZAREZERWUJ ODBIÓR

Znamy normy i przepisy

Sprawdzamy zgodność mieszkania z licznymi normami

PN-ISO 9836:2015
Norma budowlana
Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
PN-B-10110:2005
Norma budowlana
Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady i wymagania techniczne.
PN-EN ISO 8501-1
Norma budowlana
Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stropy.
PN-70/B-10101
Norma budowlana
Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-75/B-10121
Norma budowlana
Okładziny z płytek ceramicznych.
PN-B-11206:1996
Norma budowlana
Materiały kamienne. Elementy kamienne. Podokienniki wewnętrzne
PN-EN 1279-1:2018-08
Norma budowlana
Szkło w budownictwie, szyby zespolone. Wymagania ogólne i jakość wizualna.
PN-88/B-10085
Norma budowlana
Stolarka budowlana. Okna i drzwi.