W niniejszym artykule podpowiadamy co zrobić, jeśli pomiar geodezyjny powierzchni mieszkania będzie różnić się od pomiaru projektowego.
Z tego artykułu dowiesz się
Odbiór mieszkania to najprzyjemniejszy moment dla każdego inwestora. Ma on poczucie, że czas, w którym budowano inwestycje kończy się, przeminął, a reszta jest już tylko w jego rękach. Moment odbioru to kropka nad „i”, którą należy potraktować poważnie.
Jeśli nie potrafimy zrealizować kontroli, zlećmy to inżynierowi Odbiór.pl, by mieć pewność, że czas, w którym ktoś inny odpowiadał za budowę, został wykorzystany właściwie.
Metraż – wypada różnie
Podwykonawcy mogą zmienić metraż i jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale rolą inżyniera, który wykonuje odbiory w naszej firmie jest sprawdzenie, jak wygląda rzeczywistość.
Inżynierowie Odbiór.pl bardzo często sprawdzają zgodność metrażu z tym, co zostało zawarte w umowie przedwstępnej i zdarza się, że metraż okazuje się mniejszy niż planowany w umowie deweloperskiej. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przed każdym odbiorem technicznym, gdy deweloper kończy budowę zleca inwentaryzację powykonawczą budynku geodecie, który tworzy powykonawczy rzut poszczególnych kondygnacji wraz ze wszystkimi metrażami mieszkań. Zazwyczaj ten metraż różni się od założeń, jakie w projekcie umieścił architekt, ponieważ nie jest on w stanie w metrażu projektowym podać wymiarów z dokładnością do centymetra kwadratowego, zaś geodeta potrafi zmierzyć każde zbudowane mieszkanie bardzo dokładnie. Wymiary, które zostały sprawdzone, przekazuje się inwestorowi podczas odbioru.
Co inwestor może zrobić z różnicą w metrażu?
Tak naprawdę, odpowiedź na powyższe pytanie zawarta jest najczęściej w umowie przedwstępnej, którą spisuje się z deweloperem. Właśnie w niej zawarte są informacje, na które w fazie podpisywania umowy nasz klient najczęściej nie zwraca uwagi. Zazwyczaj jest tak, że deweloper zabezpiecza się w umowie, używając odpowiednich klauzul. Jeśli w umowie jest zapis, który chroni dewelopera, to odnosi się do tego, by inwestorowi nie należał się zwrot uiszczonych środków, gdy metraż jest mniejszy. Co więcej, może być tak, że będzie on musiał dopłacić, gdy metraż okaże się większy niż planowany.
Metraż – odbiór mieszkania
Istotne w trakcie odbioru jest też to, by metraż był zgodny z normami budowlanymi, a wykończenie każdego pomieszczenia było zrealizowane poprawnie. Wszystkie istotne nieprawidłowości warto umieścić w protokole. Nasz fachowiec podpowie, jak sporządzić go poprawnie, by mieć szansę na to, że deweloper na własny koszt naprawi to, co jest możliwe do naprawienia. Oczywistym jest, że zmiany w metrażu są niemożliwe do naprawy czy modyfikacji, a występują niemal podczas każdej realizacji, dlatego ku przestrodze osób, które muszą przeczytać umowy deweloperskie – warto to zrobić!