W niniejszym artykule podpowiadamy co zrobić, jeśli pomiar geodezyjny powierzchni mieszkania będzie różnić się od pomiaru projektowego.
Odbiór mieszkania to najprzyjemniejszy moment dla każdego inwestora. Ma on poczucie, że czas, w którym budowano inwestycje kończy się, przeminął, a reszta jest już tylko w jego rękach. Moment odbioru to kropka nad „i”, którą należy potraktować poważnie.
Jeśli nie potrafimy zrealizować kontroli, zlećmy to inżynierowi Odbiór.pl, by mieć pewność, że czas, w którym ktoś inny odpowiadał za budowę, został wykorzystany właściwie.
Podwykonawcy mogą zmienić metraż i jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale rolą inżyniera, który wykonuje odbiory w naszej firmie jest sprawdzenie, jak wygląda rzeczywistość. Inżynierowie Odbiór.pl bardzo często sprawdzają zgodność metrażu z tym, co zostało zawarte w umowie przedwstępnej i zdarza się, że metraż okazuje się mniejszy niż planowany w umowie deweloperskiej. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Przed każdym odbiorem technicznym, gdy deweloper kończy budowę zleca inwentaryzację powykonawczą budynku geodecie, który tworzy powykonawczy rzut poszczególnych kondygnacji wraz ze wszystkimi metrażami mieszkań. Zazwyczaj ten metraż różni się od założeń, jakie w projekcie umieścił architekt, ponieważ nie jest on w stanie w metrażu projektowym podać wymiarów z dokładnością do centymetra kwadratowego, zaś geodeta potrafi zmierzyć każde zbudowane mieszkanie bardzo dokładnie. Wymiary, które zostały sprawdzone, przekazuje się inwestorowi podczas odbioru.
Tak naprawdę, odpowiedź na powyższe pytanie zawarta jest najczęściej w umowie przedwstępnej, którą spisuje się z deweloperem. Właśnie w niej zawarte są informacje, na które w fazie podpisywania umowy nasz klient najczęściej nie zwraca uwagi. Zazwyczaj jest tak, że deweloper zabezpiecza się w umowie, używając odpowiednich klauzul. Jeśli w umowie jest zapis, który chroni dewelopera, to odnosi się do tego, by inwestorowi nie należał się zwrot uiszczonych środków, gdy metraż jest mniejszy. Co więcej, może być tak, że będzie on musiał dopłacić, gdy metraż okaże się większy niż planowany.
Istotne w trakcie odbioru jest też to, by metraż był zgodny z normami budowlanymi, a wykończenie każdego pomieszczenia było zrealizowane poprawnie. Wszystkie istotne nieprawidłowości warto umieścić w protokole. Nasz fachowiec podpowie, jak sporządzić go poprawnie, by mieć szansę na to, że deweloper na własny koszt naprawi to, co jest możliwe do naprawienia. Oczywistym jest, że zmiany w metrażu są niemożliwe do naprawy czy modyfikacji, a występują niemal podczas każdej realizacji, dlatego ku przestrodze osób, które muszą przeczytać umowy deweloperskie – warto to zrobić!
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa