W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zgodnie z normami odebrać szyby w mieszkaniu.

Wyobraź sobie sytuację, w której wchodzisz do nowego mieszkania, aby zatwierdzić jego odbiór, podchodzisz do okna i widzisz… że szyby i ramy są porysowane! Okna to element, który jest kosztowny i niełatwy w wymianie, więc z pewnością taka sytuacja bardzo by Cię zdenerwowała. Co gorsza, może się zdarzyć, że w pierwszym momencie nie zauważysz defektów i później naprawa będzie na Twojej głowie. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jakie są normy dotyczące zarysowań?

Zarysowana szyba

Odbiór mieszkania porysowane okna

Sprawdzając stan techniczny mieszkania podczas odbioru, musisz być bardzo skrupulatny. Oceń wszystkie elementy, zarówno te widoczne gołym okiem, jak i te bardziej ukryte. Nie jest to czas na bycie skrępowanym czy też zatajanie wątpliwości. Odbiór to jedyny moment, kiedy możesz jeszcze cokolwiek wyegzekwować od dewelopera. Powinieneś dokładnie sprawdzić stan podłóg, sufitów, ścian, a także drzwi i okien. W tym artykule zajmiemy się jednak oknami. Musisz zacząć od obejrzenia szyb z bliskiej odległości. Sprawa będzie utrudniona, jeśli deweloper nie wyczyścił ich dokładnie. Taka sytuacja się zdarza i możesz żądać od sprzedającego, aby zabrudzenia zniknęły, jednak może to znacząco wydłużyć procedurę odbioru. Jeśli jednak coś zauważysz, sprawdź, czy są to rysy, czy zabrudzenia. Warto spróbować zetrzeć je palcem lub miękką szmatką. Kolejny krok wymaga odsunięcia się od okna na około dwa metry. To szczególnie pomocne, jeśli odbioru mieszkania dokonujesz za dnia, kiedy świeci słońce lub gdy pada na nie światło latarni.

Kryteria techniczne odbioru szyb

To, jak powinny wyglądać okna podczas odbioru, reguluje norma PN-EN 1279 „Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne”. Zapisane jest w niej m.in., że smugi, plamy i odciski, mogą pojawiać się na strefie brzegowej maksymalnie w ilości 1 szt., a w strefie głównej, nie dopuszcza się żadnych powyżej 17 mm. Dodatkowo wady punktowe większe niż 3 mm są niedopuszczalne w żadnej ze stref. Mniejsze wady punktowe (1-3 mm) są dopuszczalne w ilości 4 szt./m2 w strefie brzegowej i 2 szt./m2 w strefie głównej. Rysy liniowe, dopuszcza się w strefie brzegowej, jednak nie mogą one przekraczać 30 mm. W strefie głównej nie mogą z kolei przekraczać 15 mm.

Porysowany profil okienny

Szyby są oczywiście ważne, jednak pamiętaj, aby przeanalizować także stan całego profilu okiennego. Często nie zostają one odpowiednio zabezpieczone podczas prac budowlanych w wyniku czego, pojawiają się rysy czy ubytki. Poza samą oceną wizualną warto przejechać palcem po całej powierzchni ram i ościeżnic, aby sprawdzić, czy nie czuć pod palcami żadnego uskoku, czy zarysowania. Miej też na uwadze kondycję zawiasów i klamek. Nie tylko istotne jest, aby wszystko było solidne przymocowane, ale także, aby okna cicho i lekko się otwierały. Ostatni krok to sprawdzenie szczelności okien. Można to zrobić za pomocą kamery termowizyjnej.
Nie jesteś pewien czy samodzielnie dasz radę sprawdzić stan okien w nowym mieszkaniu? Skontaktuj się z nami, a my wykonamy dla Ciebie profesjonalny audyt!

Oceń artykuł:

Porysowane okna norma | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 305 opinii.