Czy jest możliwe rozpoczęcie prac wykończeniowych jeszcze przed odbiorem technicznym lokalu? Odpowiedź na to i wiele innych pytań w naszym artykule.

Odbiór techniczny jest to moment kluczowy zarówno dla dewelopera, jak i dla inwestora. Pierwszy najczęściej kończy przygodę z inwestycją, a drugi może wreszcie zacząć prace wykończeniowe. Zdarza się jednak, że inwestorowi zależy na tym, by prace wykończeniowe rozpocząć znacznie szybciej, jeszcze przed odbiorem technicznym. Nie jest to zabronione. Firma Odbiór.pl może pomóc inwestorowi zrealizować taki odbiór. Znając podejście deweloperów, bardzo często do podobnych próśb podchodzą z życzliwością i zrozumieniem.

Czym jest odbiór techniczny?

Odbiór techniczny charakteryzuje się tym, że jest to czas sprawdzenia tego, jak mieszkanie wykonał deweloper, czy zrobił wszystko zgodnie z umową, a w mieszkaniu nie ma żadnych wad i usterek. Jest to bardzo często też moment przekazania kluczy. Jeśli zabiegamy o to, by otrzymać klucze wcześniej, przed odbiorem technicznym, warto zorganizować tzw. „przedodbiór”, który charakteryzuje się tym samym, czym jest odbiór właściwy.

Spękanie tynkuJeśli nie zorganizujemy wstępnego odbioru, musimy założyć, że wszystkie wady i usterki, jakie dostrzeżemy będziemy musieli naprawić we własnym zakresie. Od momentu przyjęcia kluczy to my i nasza ekipa jest odpowiedzialna za wszystkie wady i usterki, choć formalnie, nie jesteśmy jeszcze właścicielami nieruchomości.

Jak zorganizować odbiór wstępny?

Najważniejsze jest to, by umiejscowić go w czasie, przed otrzymaniem kluczy, ponieważ w momencie, gdy odbieramy klucze odpowiadamy za wszystko, co się znajduje w mieszkaniu. Warto w dniu przekazania kluczy umówić się na spotkanie odbiorcze, spisać protokół ewentualnych usterek i dopiero na końcu przyjąć klucze od dewelopera. Taka kolejność może sprawić, że za wszystkie wady i usterki będzie musiał zapłacić deweloper. Takie rozwiązanie sprawi, że po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i przeprowadzeniu późniejszego odbioru technicznego lokalu nie będzie już potrzeby naprawy usterek, bo jako nabywcy wcześniej umówiliśmy się z deweloperem, że wady zostały usunięte. Faktyczny odbiór techniczny tak naprawdę będzie formalnością.

Wykończenie mieszkania przed odbiorem

Wielu inwestorów zastanawia się, czy warto zacząć wcześniej realizować plan związany z wykończeniem mieszkania. Tak naprawdę jest to bardzo korzystny pomysł, jeśli kupione mieszkanie ma być wynajmowane. W takiej sytuacji, można zyskać kilka miesięcy opłat za wynajem więcej, niż czekając na finalny odbiór mieszkania. Bardzo często osoby, które wynajmują mieszkanie starają się je szybko urządzić, by zarabiało na siebie. W innych przypadkach najczęściej przestrzega się czasowych rozstrzygnięć sugerowanych przez dewelopera, bo realizując ten plan na własne potrzeby, inwestor wprowadzi się wcześniej, ale z każdej strony będzie słyszał hałas wykańczanego mieszkania, co jest średnią alternatywą.

Oceń artykuł:

Wykończenie mieszkania przed odbiorem technicznym | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 197 opinii.