W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór okien w mieszkaniu.

Odbiór mieszkania to jedyny moment kiedy masz możliwość wychwycić wszystkie nieprawidłowości i nałożyć na dewelopera obowiązek wyeliminowania ich w określonym czasie. Porysowane okna to jeden z tych elementów, który bardzo często nowi właściciela zauważają w swoich nowych nieruchomościach. Czy deweloper jest zobowiązany wyeliminować taką szkodę?

Odbiór mieszkania porysowane okna - norma

Zacznijmy od zasad, które obowiązują deweloperów. To, jak powinny wyglądać okna podczas odbioru, reguluje norma PN-EN 1279 „Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne”. Jej zapisy mówią m.in., że smugi, plamy i odciski, mogą pojawiać się na strefie brzegowej maksymalnie w ilości 1 szt., a w strefie głównej, nie dopuszcza się żadnych powyżej 17 mm. Rysy liniowe, dopuszcza się w strefie brzegowej, jednak nie mogą one przekraczać 30 mm. W strefie głównej nie mogą z kolei przekraczać 15 mm. Dodatkowo wady punktowe większe niż 3 mm są niedopuszczalne w żadnej ze stref. Mniejsze wady punktowe (1-3 mm) są dopuszczalne w ilości 4 szt./m2 w strefie brzegowej i 2 szt./m2 w strefie głównej.

Zarysowana szyba

Odbiór mieszkania rysy na szybach

Weryfikując stan okien, warto zacząć od szyb. Na początku przyjrzyj się im z bliskiej odległości. Niestety zdarza się czasami, że deweloperzy nie myją okien przed odbiorem, przez co są one zachlapane farbą lub po prostu zakurzone. Wtedy trudniej jest zobaczyć ewentualne wady. Oczywiście możesz żądać od dewelopera, aby okna zostały wyczyszczone, jednak to może znacznie przedłużyć czas oczekiwania na mieszkanie.  Lepiej zatem przetrzeć delikatnie okno miękką szmatką i przyjrzeć się, czy był to brud czy zarysowania. Kolejny krok wymaga odsunięcia się od okna na około dwa metry. To szczególnie pomocne, jeśli odbioru mieszkania dokonujesz za dnia, kiedy świeci słońce lub gdy pada na nie światło latarni.

Rysy na nowych oknach

Pamiętaj, że nie tylko szyby wymagają sprawdzenia. Musisz także wziąć pod uwagę stan całych profili okiennych. Szczególnie przyjrzyj się czy nie ma tam żadnych zarysowań, odprysków oraz czy uszczelki są dobrze założone. Jeśli kolor ram składa się z wielu różnych odcieni, może być problem z zauważeniem uszkodzeń, wtedy konieczne jest sprawdzenie całości za pomocą dotyku. Musisz także sprawdzić w jakiej kondycji są zawiasy i czy okna są szczelne.
Odbiór mieszkania czy domu bywa bardzo stresujący, dlatego, aby oszczędzić sobie nerwów, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Zadzwoń do nas, a my zagwarantujemy Ci pełny spokój podczas tego procesu!

Oceń artykuł:

Porysowane okna przy odbiorze mieszkania lub domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 670 opinii.