Czy mogę odebrać mieszkanie przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie? Odpowiedź w artykule.

Odbiór mieszkania a pozwolenie na użytkowanie

W procesie kupna mieszkania można wyróżnić kilka istotnych elementów: podpisanie umowy deweloperskiej, termin zakończenia prac budowlanych, odbiór techniczny oraz przeniesienie własności. Deweloper w umowie deweloperskiej zobowiązuje się do wybudowania lokalu i przeniesienia własności na rzecz nabywcy w określonym terminie. Przeniesienie własności lokalu musi zostać poprzedzone uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie oraz odbiorem technicznym. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie deweloper może przejść do odbiorów technicznych i wydawania lokali nabywcom. W teorii bez pozwolenia na użytkowanie nie można dokonać odbioru technicznego, dostać kluczy i stać się posiadaczem lokalu.


Brak gniazdka na balkonie

W praktyce spora część deweloperów proponuje tzw. “przedodbiór”. Oznacza to dokonanie oględzin stanu technicznego lokalu jeszcze na etapie budowy (czyli przed pozwoleniem na użytkowanie). Dla nabywcy oznacza to szybszą naprawę usterek, wcześniejsze wydanie lokalu i szybsze zamieszkanie. Dokonując wcześniejszego odbioru należy tylko pamiętać o spisaniu wad i usterek do protokołu. Protokół powinien być podpisany przez nabywcę i dewelopera. Następnie należy przenieść wady do protokołu odbioru technicznego po pozwoleniu na użytkowanie i również ten protokół podpisać przez obie strony. Ten “prawdziwy” odbiór techniczny może odbyć się jedynie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

Odbiór mieszkania z fachowcem

Odbiór techniczny to zagwarantowane przez tzw. Ustawę Deweloperską prawo do oceny stanu technicznego lokalu przed podpisaniem ostatecznej umowy przenoszącej własność. Nabywca ma prawo sprawdzić, czy deweloper wybudował lokal tak jak opisywał w umowie, standardzie technicznym, prospekcie informacyjnym i rzutach projektowych. Z naszego doświadczenia wynika, że odbiór techniczny najlepiej jest przeprowadzić z doświadczonym fachowcem: inżynierem albo inspektorem budowlanym. Przy pomocy przepisowego sprzętu (np. łaty, poziomicy, dalmierza laserowego) można wykryć o wiele więcej wad niż przy zwykłych oględzinach mieszkania. Odbiór mieszkania ma szczególne znaczenie, bo jest to jedyny moment, w którym można skutecznie zobowiązać dewelopera do naprawienia usterek w lokalu. Deweloper jest prawnie zobowiązany do odniesienia się do wad i usterek oraz naprawy niedociągnięć w ciągu 30 dni. Koszt wynajęcia specjalisty nie jest wysoki. W porównaniu do wad i usterek, które mogą później kosztować tysiące złotych, sprawdzenie lokalu naprawdę się opłaca.

Podczas odbioru powinniśmy wziąć ze sobą odpowiednie narzędzia tj. miernik napięcia, wilgotnościomierz, pirometr, czy kamerę termowizyjną, Jednym z najważniejszych momentów podczas kupna mieszkania jest jego odbiór, który odbywa się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Powyżej znajduje się lista narzędzi przydatnych podczas odbioru technicznego.

Pozwolenie na użytkowanie budynku

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie jest koniecznym warunkiem, aby deweloper mógł zgodnie z prawem rozpocząć proces odbiorów technicznych i wydawania lokali na rzecz nabywców. Pozwolenie na użytkowanie to dokument stwierdzający, że budynek wielorodzinny został wykonany zgodnie z projektem budowlanym, zagospodarowaniem terenu oraz że spełnia wszelkie możliwe normy techniczne, sanitarne i przeciwpożarowe. Do momentu uzyskania tego dokumentu, inwestycja deweloperska jest de facto placem budowy i nabywcy nie mają prawa mieszkać w lokalach.

Najczęstsze pytania

Pierwszy to podpisanie umowy deweloperskiej, zakończenie prac budowlanych, które warunkują możliwość wykonania odbioru technicznego mieszkania i na końcu przeniesienie własności przez dewelopera.

W momencie, w którym deweloper kończy prace budowlane inwestycja zostaje skrupulatnie sprawdzona, po czym Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydaje stosowny dokument, który pozwala realizować etap odbiorów mieszkań.

Tak naprawdę odbiory techniczne zaczynają się po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, kiedy to budynek został sprawdzony, choć jest też możliwość wykonania tzw. "przedodbioru", który przyśpiesza prace wykończeniowe.

Przedodbiór to odbiór techniczny, który realizowany jest przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie, nie zastąpi on odbioru technicznego, ale wszystkie wady z przedodbioru można wpisać do protokołu odbioru technicznego.

Tak naprawdę realizując przedodbiór i otrzymując klucze, można zacząć remont, dzięki czemu dużo szybciej można się wprowadzić lub zacząć wynajmować mieszkanie.

Jeśli zrealizujemy przedodbiór i otrzymamy klucze, możemy zająć się wykańczaniem wnętrz, ważne, by wady, które zostały dostrzeżone wpisać też do końcowego protokołu odbioru, który jest konieczny.

Oceń artykuł:

Relacje między odbiorem mieszkania a pozwoleniem na użytkowanie
Średnia 5/5 na podstawie 1755 opinii.