W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dopuszczalne wymiary może mieć miejsce postojowe.

Zakupując miejsce parkingowe od dewelopera, musisz pamiętać, że istnieją pewne kwestie, które muszą być przestrzegane, jeśli chodzi o przydzielanie takich przynależności. Zadbaj o to, aby nie dać się oszukać. Jakie wymiary powinno mieć miejsce? Czym różnią się miejsca dla niepełnosprawnych? Co sprawdzić przy odbiorze przestrzeni garażowej? Oto nasze podpowiedzi!

Parametry stanowisk postojowych w garażach wielostanowiskowych do 2018 r.

Przestrzeń garażowa, którą kupujesz, musi mieć określone wymiary. Określone zostały w odpowiednim Rozporządzeniu, a więc jest to kwestia regulowana prawnie. W przypadku inwestycji, które postawione zostały przed 2018 rokiem, wymiary minimalne to: 2 metry wysokości, 2,3 metra szerokości i 5 metrów długości. Stanowisko usytuowane wzdłuż jezdni powinno mieć długość co najmniej 6 metrów i szerokość co najmniej 3,5 metra.  W przypadku osób niepełnosprawnych szerokość minimalna to 3,6 metra. Oczywiście deweloper może przygotować większe miejsca, jeśli pozwala mu na to posiadana przestrzeń. Podana wartość jest jednak tą minimalną, której nie może zaniżyć.

Zabrudzenia elewacji przy garażu

Wymiary miejsc postojowych obecnie

Obecnie wielkość miejsca musi wynosić 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości. Oczywiście wynika to z faktu, że producenci samochodów robią coraz dłuższe modele, które wymagają większych miejsc. Zmieniły się także wymiary miejsc dla ciężarówek. Obecnie wielkość miejsca musi wynosić 3,5 metra szerokości i 8 metrów długości. W przypadku autobusów minimalne wymiary to 4 metry szerokości i 10 metrów długości. Jeśli położone są wzdłuż jezdni wymiary muszą wynosić odpowiednio 3x15 metrów.

Odbiór miejsca postojowego

Odbierając miejsce parkingowe, musisz więc pamiętać, aby sprawdzić dokładnie jego metraż. W tym celu przydadzą Ci się profesjonalne narzędzia. Istotne jest także, aby przeanalizować systemy bezpieczeństwa i wentylację w pomieszczeniu. Jeśli obawiasz się, że sam nie poradzisz sobie z takim zadaniem, poproś o pomoc specjalistów. Dzwoniąc do nas masz pewność, że ekspert z dziedziny audytów nieruchomości przyjedzie na miejsce i dokładnie sprawdzi nie tylko zakupiony lokal, ale także wszystkie przynależności, w tym miejsce parkingowe.

Oceń artykuł:

Miejsce postojowe dopuszczalne wymiary | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 435 opinii.