Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, ale nie wiesz, jak, jak sprawdzić, czy wybrana nieruchomość została odpowiednio przygotowana? A może obawiasz się wszelkich aspektów prawnych, które czekają na Ciebie podczas dopełniania formalności związanych z transakcją? Mamy dla Ciebie artykuł, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę i jak zabezpieczyć się przed wszelkimi nieprawidłowościami.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Zanim w ogóle zaczniesz zastanawiać się, co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera, musisz określić swoje oczekiwania, które stawiasz wobec nieruchomości. Przede wszystkim musisz wiedzieć, czy dane lokale, nad którymi myślisz, odpowiadają Ci pod względem lokalizacji, metrażu czy ogólnego rozmieszczenia. Zastanów się, czy odpowiada Ci nasłonecznienie mieszkania, ustawienie balkonu czy rozkład pokojów, ponieważ na ten moment może Ci się wydawać to nieznaczącym drobiazgiem, ale w przyszłości może być to powód wielu frustracji. Pamiętaj jednak, aby przy wyborze nieruchomości nie skupiać się tylko na tu i teraz. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczne jest, aby sprawdzić plan zagospodarowania terenu. Może się bowiem okazać, że np. piękny widok, na którym zależało Ci najbardziej, zostanie zasłonięty wielkim biurowcem.

Albo z cichej okolicy zrobi się bardzo gwarne miejsce, ponieważ nieopodal otwarta zostanie ogromna galeria handlowa. Skup się także na całym budynku. Ile ma pięter, ilu sąsiadów będziesz mieć na klatce, jakie są udogodnienia. Być może np. budynek nie ma windy lub ma, ale zatrzymuje się ona tylko na pełnych piętrach, a nie na półpiętrach, na których chcesz mieć mieszkanie, a Ty mając małe dzieci, nie wyobrażasz sobie wnoszenia wózka po schodach? Takie kwestie są niezwykle ważne z perspektywy tego, jak przyjemnie i wygodnie będzie Ci się mieszkało w danym miejscu. Jest to też istotne, jeśli kupujesz mieszkanie inwestycyjne, ponieważ np. nieruchomości w bloku bez windy trudniej jest wynająć.

Detale, które mogą zaskoczyć

Wybierając nieruchomość do zakupu, zwróć również uwagę na wszystkie drobniejsze rzeczy, które w momencie kupowania mieszkania nie mają tak ogromnego znaczenia, ale później mogą okazać się problematyczne. Bardzo częstym rozwiązaniem w blokach są np. garaże dwupoziomowe, które nie są w stanie pomieścić niektórych aut o dużych gabarytach.

Być może Twoim największym marzeniem jest posiadanie dużego vana lub małego kampera i takie rozwiązanie w przyszłości będzie bardzo uciążliwe? Pomyśl więc o tym od razu! Podobnie zastanów się, czy nie są Ci potrzebne dodatkowe przynależności, takie jak piwnica, komórka lokatorska czy rowerownia. Wiele osób na początku rezygnuje z takich przestrzeni, a później mocno tego żałuje. 

Sprawdzanie nieruchomości kupionej przez wybudowaniem

Nie masz jednak pojęcia, co sprawdzić przed kupnem mieszkania u dewelopera, gdy decydujesz się na wybór tzw. dziury w ziemi? Zdecydowanie jest to nieco trudniejsze, ponieważ zakup lokalu, który fizycznie nie istnieje, wiąże się z ogromnym kredytem zaufania dla dewelopera. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy firma, od której kupujesz mieszkanie, jest rzetelna. Dowiedz się, czy deweloper nie ma żadnych zadłużeń, nie jest bankrutem oraz czy żadne kwestie prawne nie sprawiają, że inwestycja może nie dojść do skutku lub prawo własności może nie zostać Ci przekazane.

Musisz jednak mimo wszystko liczyć się z tym, że po zakupie mogą pojawić się kwestie, których nie zakładano, a także, że czas oczekiwania może znacznie się wydłużyć. Oczywiście zawsze możesz dochodzić swoich praw w sądzie, jednak to także wymaga sporo czasu i nerwów.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera – umowa deweloperska

Analizując umowę deweloperską, należy w pierwszej kolejności, zwrócić uwagę na podstawowe kwestie, takie jak dane obu stron, pełna kwota, którą zapłacisz za nieruchomość, sposób finansowania, adres i opis lokalu, a także zapisy dotyczące terminów konkretnych etapów oraz przekazania nieruchomości. Jeśli gdziekolwiek tutaj pojawi się błąd, może być problem z uznaniem umowy za ważną.

Kiedy podstawy są już za Tobą, musisz przeanalizować m.in. kwestię kar umownych za niedotrzymanie terminów przekazania własności, a także kar za wszelkie inne nieprawidłowości, które zostaną wykazane. To bardzo ważne, aby taki podpunkt pojawił się, ponieważ bez niego będzie bardzo trudno wywalczyć jakiekolwiek pieniądze rekompensujące czas oczekiwania. 

Współpraca ze specjalistami

Jak zaoszczędzić sobie stresu związanego z tym, co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera? Wystarczy zatrudnić specjalistów, którzy pomogą Ci na każdym etapie. Sprawdzą wszystkie zapisy umowy, ocenią nieruchomość pod kątem jej stanu technicznego, a także sprawdzą, czy zgadza się ona ze wszystkimi Twoimi oczekiwaniami. To ogromna pomoc, która pomoże Ci spać spokojnie. Zakup nieruchomości to duża inwestycja, dlatego warto wspierać się kompetencjami osób, które doskonale znają się na tej branży.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera i ten temat nie będzie Cię nigdy więcej stresował.

Oceń artykuł:

Co sprawdzić przed kupnem nieruchomości od dewelopera?
Średnia 5/5 na podstawie 24 opinii.