W poniższym artykule, podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas przepisania licznika po zakupie nieruchomości.

Przepisanie liczników to jedna z formalności, która czeka na Ciebie po zakupie mieszkania. To ważna kwestia, która pozwoli Ci uchronić się przed długami sprzedającego lub zaginionymi fakturami, które zamiast trafić w Twoje ręce, wciąż będą wysyłane do poprzedniego właściciela. Jak przepisać liczniki na siebie?

Przepisanie liczników po kupnie mieszkania od dewelopera

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego sprawa jest dość prosta, ponieważ to Ty jesteś osobą, która podłącza licznik do swojego mieszkania jako pierwsza. Należy zrobić to po odbiorze kluczy.

Krzywo osadzone puszki gniazdPamiętaj, że deweloper nie ma prawa obciążyć Cię kosztami energii zużytej przed odbiorem kluczy! Żeby podłączyć prąd w mieszkaniu, musisz udać się do dostawcy i złożyć odpowiedni wniosek. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zieloną kartę, czyli dokument otrzymywany przy odbiorze kluczy, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje, a także akt własności i dowód osobisty.

Przepisanie liczników po kupnie mieszkania – rynek wtórny

Jeśli chodzi o nieruchomości z rynku wtórnego stan liczników podczas przekazywania mieszkania powinien być zapisany w protokole zdawczo-odbiorczym. Tylko spisanie wartości z liczników na dokumencie podpisanym przez obie strony, chroni kupującego przed długami poprzedniego właściciela i sprzedającego przed otrzymywaniem faktur za nowego właściciela. O załatwienie formalności związanych z przepisaniem liczników możesz poprosić agenta nieruchomości lub naszych specjalistów, którzy zadbają, aby wszystko odbyło się sprawnie i zgodnie z prawem.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne przepisanie liczników, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Obecnie najczęściej jest możliwość wykonania całego procesu online, chociaż czasami konieczne jest wybranie się do biura obsługi klienta osobiście. Pamiętaj, aby mieć wtedy przy sobie: akt własności mieszkania, dowód osobisty, wypełniony wniosek oraz protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. To znacznie usprawni cały proces.

Podczas przepisania liczników warto zabrać ze sobą kilka rzeczy tj. akt własności, dowód osobisty, wypełniony wniosek, protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.Przepisując liczniki po kupnie nieruchomości na rynku pierwotnym, sprawa jest dużo prostsza, ponieważ jesteśmy pierwszymi właścicielami. Natomiast na rynku wtórnym, aby przepisać liczniki, należy wziąć ze sobą kilka dokumentów do biura obsługi klienta.

Potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności związanych z przepisaniem liczników i nie tylko? Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści zrobią wszystko za Ciebie!

Oceń artykuł:

Przepisanie licznika po kupnie nieruchomości | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 724 opinii.