W niniejszym artykule wskazujemy najważniejsze normy techniczne, które brane są pod uwagę przy ocenie lokalu mieszkalnego podczas jego odbioru.
Odbiór mieszkania jest bardzo ważną czynnością, która tak naprawdę zamyka etap działań dewelopera, zaś otwiera możliwości wykończenia mieszkania przez inwestora. Jest to chwila, którą należy wykorzystać. Odbiór mieszkania polega na skontrolowaniu tego, co zostało zrealizowane przez dewelopera, ocenieniu stanu deweloperskiego i zgodności wszystkich wykończeń z umową, projektem instalacji i normami budowlanymi.
Normy budowlane określają najczęściej cechy charakterystyczne dla danego produktu, standaryzują to, co jest konieczne z punktu technologicznego, usługowego czy produkcyjnego. Określa się je poprzez rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Usługa inżyniera pracującego dla firmy Odbiór.pl obejmuje kontrolę również pod kątem zgodności mieszkania z normami budowlanymi, Polskimi Normami oraz rozporządzeniami budowlanymi.
Przykładów takich norm, które nas interesują jest wiele, chociażby normy pomiaru powierzchni PN-ISO 9836:1997. Zgodnie z ich treścią, powierzchnia między innymi jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp. Powyższa norma uważana jest za korzystniejszą niż starsze normy pomiaru metrażu.
Z ciekawszych norm, którymi posługują się w pracy inżynierowie Odbiór.pl są normy dotyczące tynków Pn-B- 10110:2005. W niej zawarto informacje dotyczące tego, jakiej grubości powinny być tynki na ścianach i suficie oraz powierzchnia tynków. Norma mówi też o barwie tynku (powinna być jednolita na całej powierzchni tynku) oraz o wielkości możliwych odchyłek, które są bardzo istotne podczas kontroli, bo zdarzają się najczęściej.
Ważne są też normy dotyczące okien i drzwi PN-EN- 12519:2007. Zgodnie z jej treścią, nasi inżynierowie dokładnie sprawdzają stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi wejściowe do budynku i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy, co najmniej szerokość 0,9 m. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to skrzydło główne musi mieć szerokość min. 0,9 m. Natomiast drzwi wewnętrzne powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej szerokość 0,8 m. Wysokość drzwi świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 2 m, zarówno dla drzwi zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Normy dotyczące kuchni powiązano z prawidłowo wykonaną wentylacją w pomieszczeniu kuchennym, która jest niezwykle ważna. Rozporządzenie zakłada, iż w kuchni powinno się znajdować okno. Jeżeli, w tzw. kuchni ciemnej jest kuchenka gazowa, to musi być zainstalowana wentylacja mechaniczna wywiewna. W mieszkaniach wielopokojowych kuchnia może być w aneksie, o ile jest w tym pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Otwór wentylacyjny powinien znajdować się na wysokości maksymalnie 15 cm od sufitu.
Normy dotyczące schodów - w domach, sprawdzamy zgodność wykonanych prac z rozporządzeniem ministra budownictwa. Na jego podstawie maksymalna wysokość stopni może wynosić 19 cm, a minimalna użytkowa szerokość biegu - 80 cm.
Pomieszczenia przynależne – odbierając mieszkanie nasi inżynierowie sprawdzają również przynależności mieszkania (komórki lokatorskie, rowerownię czy miejsca postojowe). Wszystkie z pomieszczeń sprawdzane są w oparciu o odpowiednie dla nich normy.
Prawdą jest, że inżynierowie Odbiór.pl muszą być świadomi wszystkich wymogów i norm, ponieważ bardzo często nawet najdokładniejsze wykonanie projektu może być problematyczne w trakcie wykańczania, a później mieszkania, gdy normy budowlane nie zostaną w nim odpowiednio zrealizowane.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa