Czeka Cię odbiór mieszkania i już stresujesz się na samą myśl? Jeśli chcesz oszczędzić sobie nerwów i frustracji, przygotuj się dobrze do tego procesu, a na pewno wszystko pójdzie sensownie i sprawnie. Na co zwrócić uwagę? Bardzo istotną kwestią jest odbiór sufitów, który wiele osób pomija. Jak go przeprowadzić? Poznaj nasze sprawdzone porady!
Odbiór mieszkania od dewelopera
Samodzielne wykrycie wszystkich usterek podczas odbioru mieszkania to bardzo trudne zadanie. Z pewnością wiesz, że istnieją takie usterki jak cieknące rury, nierówne sufity czy np. woda w murach.
Czy umiesz jednak je wykryć? Jeśli nie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ samodzielne wykonanie takiej analizy odbieranej nieruchomości może okazać się nie tylko trudne, ale także niewykonalne dla osoby, która nie dysponuje odpowiednimi narzędziami i wiedzą. W tym artykule omówimy dokładnie, jak przeprowadzić odbiór sufitów.
Odbiór sufitów - normy
Jeśli chodzi o odbiór sufitów, zacznijmy od norm, które wyznaczają, jak ten obszar powinien wyglądać. Niestety bardzo często w tej kwestii pojawiają się odchyłki. Gdy zauważysz jakieś krzywizny, możesz usłyszeć od dewelopera, że jest to po prostu ugięcie stropu. Nie powinieneś jednak przyjmować tego bezkrytycznie do wiadomości! Według IBT ugięcia stropu nie powinny mieć odzwierciedlenia na płaszczyźnie otynkowanego sufitu. Dopuszczalne odchyłki płaszczyzny sufitu według normy tynkarskiej wynoszą maksymalnie 8 mm na całej rozpiętości pomieszczenia (od ścianki działowej do ścianki działowej). Zwykle jednak uznaje się, że niedopuszczalne są odchyłki powyżej 1 cm w kuchni, łazience oraz we wnękach i miejscach na szafy w zabudowie, a także odchyłki powyżej 1,5 cm w pozostałych pomieszczeniach, np. w salonie czy sypialni. Tymi wartościami należy się więc kierować.
Interpretacja krzywizn sufitu
Problemem przy odbiorze sufitów jest przede wszystkim bardzo płynny sposób interpretacji, który deweloperzy często przekierowują na swoją korzyść. Nic dziwnego, że nie chcą oni poprawiać krzywizn. Jest to przecież proces czaso- i kosztochłonny! Właśnie dlatego w czasie odbioru sufitów najlepiej jest sprawdzić powierzchnię za pomocą lasera krzyżowego, dalmierza i łaty murarskiej.
Tylko wtedy uzyskasz najbardziej precyzyjne wyniki i będziesz mógł przedstawić je deweloperowi. Pamiętaj, że według informacji płynących od IBT nie można łączyć krzywizny otynkowanych sufitów ze strzałkami ugięcia. Jest to argument, który zbija zwykle wszystkie próby tłumaczeń deweloperów.
Odbiór sufitów – jak działają deweloperzy?
Deweloperzy mają swoje sposoby na to, aby obejść interpretację krzywizn według norm tynkarskich, co dla nabywców bywa czasami niezwykle trudne. Jak to robią? Zapisują w swoich standardach wykończeniowych, że sufity będą jedynie szpachlowane lub tynki położone będą cienkowarstwowo (tzw. tynki pocienione), dzięki czemu nieco chronią się przed problemami. Nie musisz się jednak z tym godzić!
W takiej sytuacji należy uznać, ze krzywizna nie może przekraczać wartości strzałki ugięcia, która w przypadku stropów żelbetowych może wynosić w zależności od rozpiętości (wg. PN-B-03264:2002):
• dla rozpiętości stropów do 6 m - 1/200 rozpiętości (na 7 m rozpiętości = 35 mm)
• dla rozpiętości od 6 do 7,5 m - 30 mm
• dla rozpiętości większej niż 7,5 m - 1/250 rozpiętości (na 7 m rozpiętości 28 mm)
(rozpiętość rozumiana jest jako odległość pomiędzy ścianami nośnymi, a nie działowymi)
Odbiór sufitów otynkowanych
Jednak w przypadku zapisów, mówiących o otynkowanych zapisach, należy poprawić odbiór tak, jak wspomnieliśmy wcześniej. Przypominamy: IBT zakłada, że odchyłki od normy mogą wynosić, maks. 8 mm. W realiach zazwyczaj akceptowalne odchyły to od 1 cm do 1,5 cm w zależności od pomieszczenia. Dlaczego tak ważne jest, aby nie przekraczać tych progów? Ponieważ przy większych krzywiznach rzuca się to po prostu w oczy i jest problematyczne przy pracach wykończeniowych, np. przy instalowaniu zabudów meblowych pod sam sufit.
Poprawki na sufitach
Jeżeli wykryjesz krzywizny podczas obioru sufitów, koniecznie zobowiąż dewelopera do naprawy. Wbrew pozorom taki drobiazg jak nierówny sufit, może być dla Ciebie bardzo irytujący, a naprawa dużych odchyłek to spory koszt. W sytuacji, w której nie uda się wyrównać krzywizn w sposób standardowy, np. tynkiem, deweloper musi podać Ci inne rozwiązanie. Zazwyczaj w takiej sytuacji stosowane są sufity podwieszane, które wyglądają najlepiej.
Odbiór sufitów ze specjalistą
Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z odbiorem nie tylko sufitów, ale też innych elementów w nieruchomości? Śmiało możesz skorzystać z usługi audytu, którą przeprowadzi wykwalifikowany specjalista. Jest on wyposażony w wiedzę, doświadczenie, znajomość wszystkich norma, a także narzędzia, które ułatwiają pomiary. Np. w przypadku sufitów bardzo pomocny okazuje się laser krzyżowy, łata murarska i dalmierz, czyli urządzenia, których przeciętna osoba nie ma w swoich zasobach.
Mamy nadzieję, że teraz odbiór sufitów nie jest już dla Ciebie tak przerażający i poradzisz sobie z nim samodzielnie lub z pomocą specjalisty!