W poniższym artykule wyjaśniamy, jak można sprawdzić metraż mieszkania lub domu.

Powierzchnia domu lub mieszkania, którego zakup rozważamy, jest kluczowa, chociażby ze względu na cenę nieruchomości, która kalkulowana jest proporcjonalnie do jej metrażu. Na jakie zapisy umowne, dotyczące właśnie powierzchni użytkowej, należy zwrócić uwagę na etapie negocjowania umowy deweloperskiej? W jaki sposób jest ona obliczana i kiedy przeprowadzany jest jej pomiar?

Metraż mieszkania jak obliczyć

Pomiar powierzchni użytkowej gotowego domu lub mieszkania dokonywany jest podczas inwentaryzacji powykonawczej, przeprowadzanej na zlecenie dewelopera. Jest ona niezbędna dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie dla zakończonej inwestycji, a pomiarów kondygnacji budynku oraz lokali dokonuje geodeta, dlatego też przyjmuje się, że są one poprawne i bezzasadne byłyby próby ich podważania, na przykład poprzez mierzenie powierzchni mieszkania w trakcie odbioru.

Brak progu z uszczelką w drzwiach wejściowychPowierzchnia użytkowa może być liczona według dwóch norm - PN-70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:1997, przy czym korzystniejszą z punktu widzenia nabywcy jest ta ostatnia. Zgodnie z nią powierzchnia pod ściankami działowymi nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej lokalu, a pomiar powinien być wykonywany w pomieszczeniach wykończonych, na poziomie podłogi. Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek wskazania w umowie deweloperskiej sposobu pomiaru powierzchni użytkowej, tak więc warto, jest bliżej przyjrzeć się umowie w tym zakresie.
W przypadku mieszkania z rynku wtórnego sytuacja wygląda inaczej - tutaj różne akty prawne w odrębny sposób regulują sposoby obliczania metrażu. Według ustawy o własności lokali do powierzchni użytkowej wliczane są przynależności i pomieszczenia pomocnicze, których metraż powinien znaleźć się w księdze wieczystej. Warto jest mieć ten fakt na uwadze, jeżeli na przykład do interesującego nas mieszkania, zgodnie z księgą wieczystą, należy komórka lokatorska. Może to oznaczać, że samo mieszkanie ma mniejszy metraż niż ten, wskazany przez kupującego na podstawie wartości z księgi. Dlatego też podczas odbioru domu lub mieszkania na rynku wtórnym zalecane jest przeprowadzenie jego pomiaru, w czym pomocą służą inżynierowie firmy odbiór.pl.

Różnica w metrażu mieszkania od dewelopera

Decydując się na zakup konkretnego mieszkania, dobrze jest mieć na uwadze fakt, że metraż powykonawczy nie będzie identyczny z metrażem projektowym - rzut projektowy załączany jest do umowy deweloperskiej, a z powykonawczym kupujący ma możliwość zapoznać się podczas odbioru. Wtedy właśnie najczęściej okazuje się, że mieszkanie ma powierzchnię na przykład o 2%  mniejszą lub większą od projektowej. Dlatego dobrze jest już na etapie sprawdzania umowy deweloperskiej (co najlepiej jest zrobić przy pomocy prawnika) przyjrzeć się postanowieniom, dotyczącym takiej właśnie sytuacji. Może się bowiem okazać, że zgodnie z umową w przypadku, gdy powierzchnia lokalu okaże się większa, zmuszeni będziemy dopłacić deweloperowi brakującą cenę, ale jeżeli będzie ona mniejsza, wówczas nie odzyskamy nadpłaconych środków. W umowie powinien znaleźć się też zapis odnośnie tzw. marginesu tolerancji, a więc wartości (zazwyczaj 2% powierzchni) po przekroczeniu której nabywcy przysługuje prawo odstąpienia od umowy.

Oceń artykuł:

Jak sprawdzić metraż przy zakupie mieszkania lub domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 88 opinii.