W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinno zostać sprawdzone podczas odbioru mieszkania lub domu.
Szykując się do odbioru mieszkania lub domu od dewelopera z pewnością spotkałeś się z pojęciem „lista referencyjna”. Nie wiesz, co oznacza termin, ale chcesz go poznać, aby być dobrze przygotowanym do procedury przekazania lokalu? To świetnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości nie tylko jeśli chodzi o samą listę, ale także o ogólną kwestię odbioru mieszkania.
Zacznijmy więc właśnie od tego, czym jest odbiór techniczny mieszkania. To moment, w którym musisz sprawdzić, czy wszystko w lokalu jest sprawne i wykonane zgodnie z umową. Wiele osób myśli, ze kupując nieruchomość od dewelopera otrzymuje perfekcyjnie wykonany lokal. Szczerze życzymy Ci, aby tak było, jednak z doświadczenia wiemy, że nie każda inwestycja jest zrobiona idealnie i często zdarzają się niedoskonałości, błędy, a czasami nawet duże wady konstrukcyjne, które po chwili mieszkania dają się mocno we znaki. Odbiór lokalu możesz wykonać samodzielnie lub przy pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu działaniach. Według nas, jeśli nie jesteś inżynierem i nie masz kompetencji w tym obszarze, warto zaangażować w proces profesjonalistów, ponieważ nie tylko posiadają oni wiedzę odnośnie budownictwa i wykończenia wnętrz, ale także dysponują różnymi narzędziami, które wspomagają ich pracę. Są to np. mierniki, dalmierze, poziomice, kamery termowizyjne, pirometry itd. Obawiasz się, że działając na własną rękę, coś przeoczysz? Zgłoś się do nas, a my przeprowadzimy procedurę odbioru za Ciebie.
Lista referencyjna jest listą kontrolną, wypełnianą w trakcie sprawdzania stanu technicznego lokalu. Co prawda Internet obfituje w różne artykuły dotyczące tego, co należy sprawdzić podczas odbioru lokalu, jednak nie każdy z takich tekstów jest rzetelny. Często treści te tworzone są przez osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia, dlatego zakrawają tylko o część istotnych kwestii. Poszukaj miejsc, w których pracują specjaliści i poproś ich o radę w kwestii tego, co musi być koniecznie zawarte w liście. Zazwyczaj listę referencyjną ma przy sobie deweloper, jednak warto wiedzieć, co powinno się na niej znajdować, aby nie dać się oszukać. Dobrą praktyką jest także posiadanie listy własnej, którą można porównać z tą przyniesioną przez sprzedającego. Niestety często zdarza się tak, że dokument przygotowany przez dewelopera jest znacznie okrojony i mało precyzyjny. Takie działania wprowadzane są po to, aby nowy właściciel zapomniał o pewnych kwestiach i nie drążył zbyt daleko.
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera wymaga sprawdzenia całego lokalu krok po kroku. Lista referencyjna powinna być bardzo dokładna, aby móc odznaczyć każdy element jako wykonany prawidłowo lub nie.
Podczas oględzin musisz zwrócić uwagę na:
* podłogi, wylewki i ich odchyłki,
* wszystkie instalacje (wodnokanalizacyjną, grzewczą, elektryczną, gazową oraz wentylacyjną),
* szczelność oraz osadzenie okien i drzwi,
* parapety,
* ściany i ich kąty,
* stan techniczny przynależności,
* solidność balkonu,
* montaż gniazdek i kaloryferów,
* dach i komin,
* elewację.
Oczywiście to tylko zdawkowe podpunkty, spośród których musisz wyodrębnić bardzo dokładne elementy, takie jak np. sprawdzenie szczelności rur grzewczych (warto mieć w tym celu kamerę termowizyjną) czy porównanie odchyłek w mieszkaniu z normami dopuszczalnymi.
Nie zapomnij także, aby przypomnieć sobie zapisy umowy i skonfrontować je z tym, co rzeczywiście otrzymałeś. Sprawdź metraż lokalu i wszystkie przynależności, a także rozkład pomieszczeń i widok z balkonu. Może wydawać się to przesadą, jednak nie zapominaj, że płacisz deweloperowi za każdy m2 Twojego mieszkania i za każde udogodnienie, na które się decydujesz. Konieczne jest więc sprawdzenie, czy rzeczywiście deweloper dopełnił swoich obowiązków.
Pamiętaj, że rzetelne przeprowadzenie odbioru Twojej nieruchomości jest bardzo ważne. To jedyny moment, w którym możesz zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek. Musisz mieć jednak świadomość, że sama słowna obietnica nie wystarczy. Konieczne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. To dokument, w którym zapisane zostają wszystkie wady, które kupujący zauważył w lokalu oraz termin ich wyeliminowania. To bardzo ważne, aby na każdej stronie protokołu podpisał się zarówno deweloper, jak i kupujący. To sprawi, że w razie konfliktu dokument będzie nie do podważenia.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa