W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinno zostać sprawdzone podczas odbioru mieszkania lub domu.

Szykując się do odbioru mieszkania lub domu od dewelopera z pewnością spotkałeś się z pojęciem „lista referencyjna”. Nie wiesz, co oznacza termin, ale chcesz go poznać, aby być dobrze przygotowanym do procedury przekazania lokalu? To świetnie!  Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości nie tylko jeśli chodzi o samą listę, ale także o ogólną kwestię odbioru mieszkania.

Odbiór od dewelopera

Zacznijmy więc właśnie od tego, czym jest odbiór techniczny mieszkania. To moment, w którym musisz sprawdzić, czy wszystko w lokalu jest sprawne i wykonane zgodnie z umową. Wiele osób myśli, ze kupując nieruchomość od dewelopera otrzymuje perfekcyjnie wykonany lokal. Szczerze życzymy Ci, aby tak było, jednak z doświadczenia wiemy, że nie każda inwestycja jest zrobiona idealnie i często zdarzają się niedoskonałości, błędy, a czasami nawet duże wady konstrukcyjne, które po chwili mieszkania dają się mocno we znaki. Odbiór lokalu możesz wykonać samodzielnie lub przy pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu działaniach. Według nas, jeśli nie jesteś inżynierem i nie masz kompetencji w tym obszarze, warto zaangażować w proces profesjonalistów, ponieważ  nie tylko posiadają oni wiedzę odnośnie budownictwa i wykończenia wnętrz, ale także dysponują różnymi narzędziami, które wspomagają ich pracę. Są to np. mierniki, dalmierze, poziomice, kamery termowizyjne, pirometry itd. Obawiasz się, że działając na własną rękę, coś przeoczysz? Zgłoś się do nas, a my przeprowadzimy procedurę odbioru za Ciebie.

Rysy na drzwiach wejściowych

Odbiór mieszkania – lista referencyjna

Lista referencyjna jest listą kontrolną, wypełnianą w trakcie sprawdzania stanu technicznego lokalu. Co prawda Internet obfituje w różne artykuły dotyczące tego, co należy sprawdzić podczas odbioru lokalu, jednak nie każdy z takich tekstów jest rzetelny. Często treści te tworzone są przez osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia, dlatego zakrawają tylko o część istotnych kwestii. Poszukaj miejsc, w których pracują specjaliści i poproś ich o radę w kwestii tego, co musi być koniecznie zawarte w liście. Zazwyczaj listę referencyjną ma przy sobie deweloper, jednak warto wiedzieć, co powinno się na niej znajdować, aby nie dać się oszukać. Dobrą praktyką jest także posiadanie listy własnej, którą można porównać z tą przyniesioną przez sprzedającego. Niestety często zdarza się tak, że dokument przygotowany przez dewelopera jest znacznie okrojony i mało precyzyjny. Takie działania wprowadzane są po to, aby nowy właściciel zapomniał o pewnych kwestiach i nie drążył zbyt daleko.

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera wymaga sprawdzenia całego lokalu krok po kroku. Lista referencyjna powinna być bardzo dokładna, aby móc odznaczyć każdy element jako wykonany prawidłowo lub nie.

Podczas oględzin musisz zwrócić uwagę na:

* podłogi, wylewki i ich odchyłki,

* wszystkie instalacje (wodnokanalizacyjną, grzewczą, elektryczną, gazową oraz wentylacyjną),

* szczelność oraz osadzenie okien i drzwi,

* parapety,

* ściany i ich kąty,

* stan techniczny przynależności,

solidność balkonu,

montaż gniazdek i kaloryferów,

dach i komin,

elewację.

Oczywiście to tylko zdawkowe podpunkty, spośród których musisz wyodrębnić bardzo dokładne elementy, takie jak np. sprawdzenie szczelności rur grzewczych (warto mieć w tym celu kamerę termowizyjną) czy porównanie odchyłek w mieszkaniu z normami dopuszczalnymi.

Przeanalizuj jeszcze raz umowę

Nie zapomnij także, aby przypomnieć sobie zapisy umowy i skonfrontować je z tym, co rzeczywiście otrzymałeś. Sprawdź metraż lokalu i wszystkie przynależności, a także rozkład pomieszczeń i widok z balkonu. Może wydawać się to przesadą, jednak nie zapominaj, że płacisz deweloperowi za każdy m2 Twojego mieszkania i za każde udogodnienie, na które się decydujesz. Konieczne jest więc sprawdzenie, czy rzeczywiście deweloper dopełnił swoich obowiązków.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Pamiętaj, że rzetelne przeprowadzenie odbioru Twojej nieruchomości jest bardzo ważne. To jedyny moment, w którym możesz zobowiązać dewelopera do naprawienia wad i usterek. Musisz mieć jednak świadomość, że sama słowna obietnica nie wystarczy. Konieczne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. To dokument, w którym zapisane zostają wszystkie wady, które kupujący zauważył  w lokalu oraz termin ich wyeliminowania. To bardzo ważne, aby na każdej stronie protokołu podpisał się zarówno deweloper, jak i kupujący. To sprawi, że w razie konfliktu dokument będzie nie do podważenia.

Oceń artykuł:

Odbiór mieszkania lub domu lista referencyjna | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.