Znalazłeś wymarzone mieszkanie. Lokalizacja, układ, a nawet jego cena, wydają Ci się niemal idealne. W Twojej głowie pojawia się chęć jak najszybszego sfinalizowania transakcji — w końcu ktoś może Cię ubiec. Zatrzymaj się jednak na chwilę. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, bez sprawdzenia jego stanu technicznego, może okazać się dla Ciebie wejściem na przysłowiową minę. Jeśli mieszkanie ma ukryte wady, to ich naprawa, może Cię wiele kosztować. Dlatego przed zakupem, wykonaj przegląd techniczny mieszkania.
Inspekcja mieszkania przed kupnem — na czym polega?
Inspekcja mieszkania przed zakupem to sprawdzenie stanu technicznego wszystkich elementów mieszkania, które są niezbędne, abyś mógł z niego korzystać w sposób wygodny i przede wszystkim bezpieczny.
Podczas takiej inspekcji, w szczególności powinieneś sprawdzić:
- metraż mieszkania (czy sprzedający nie zawyżył go o powierzchnię balkonów lub komórki lokatorskiej),
- rodzaj i stan stolarki okiennej, obecność mostków termicznych,
- kondycję ścian i tynków,
- sprawność działania wentylacji,
- stan instalacji hydraulicznych, elektrycznych i gazowych, czy
- stan podług.
W jakich sytuacjach warto przeprowadzić przegląd techniczny mieszkania?
Konieczność przeglądu technicznego mieszkania pojawia się w 3 najważniejszych sytuacjach:
1. Gdy kupujesz mieszkanie.
Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że mieszkanie jest wolne od wad, to wcale może takie nie być. Możesz ulec złudzeniu, że skoro ma ono tylko rok lub 2 lata, to przecież nie zdążyło się tam nic zepsuć. Nic bardziej mylnego. Nawet nowe mieszkanie może mieć wady. Będą one jednak ukryte.
Najczęściej dzieje się tak, gdy właściciel mieszkania nie wykonał należycie odbioru deweloperskiego. Na przykład, nie sprawdził jakości wykonania stolarki okiennej i kratek wentylacyjnych i za jakiś czas, w Twoim mieszkaniu mogą pojawić się zawilgocenia.
Zdarzają się także nowe mieszkania, których stan jest gorszy niż tych kilkunastoletnich. A to za sprawą zaniedbań właściciela. Jeśli trafisz na takie mieszkanie i widzisz, że jak na swój „wiek” wygląda nie najlepiej, sprawdź także mieszkanie pod kątem prawnym.
W przypadku starszych mieszkań zużycie się poszczególnych instalacji jest naturalnym procesem. Wielu kupujących zdaje sobie sprawę z konieczności drobnego remontu. Jednak aby drobny remont nie okazał się remontem generalnym, warto, abyś wcześniej sprawdził stan poszczególnych instalacji. W ten sposób dowiesz się, czy samo odświeżenie mieszkania będzie wystarczająca, czy czeka Cię remont generalny. Taka wiedza może się przydać, także do negocjacji cenowych.
2. Gdy sprzedajesz mieszkanie.
Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania pomoże Ci oszacować kwotę, jaką możesz otrzymać od kupującego. W ten sposób nie zaskoczy Ci, jeśli kupujący zechce przeprowadzenia audytu mieszkania, aby znaleźć podstawy do obniżki ceny. Sprawdzając mieszkanie przed sprzedażą, możesz ograniczyć ryzyko, że po roku lub dwóch latach od sprzedaży, kupujący będzie się domagał od Ciebie roszczeń z tytułu rękojmi, twierdząc, że mieszkanie miało ukryte wady w chwili zakupu.
3. Gdy użytkujesz mieszkanie.
Jako właściciel, masz obowiązek dbania o stan Twojego mieszkania. Dzięki przeprowadzeniu audytu możesz dowiedzieć się, jak wygląda jego rzeczywisty stan i czy w najbliższej przyszłości powinieneś przeprowadzić jakiś remont. W ten sposób będziesz mógł ze spokojem zaplanować i odłożyć środki na ten cel i unikniesz sytuacji, w której coś nagle się zepsuje, niszcząc Twoje mieszkanie — np. pęknięta rura, która może zalać nie tylko Twoje mieszkanie, ale i sąsiada poniżej.
Ile kosztuje przegląd techniczny mieszkania?
Ceny przeglądów technicznych zaczynają się zwykle już od 250 zł, w zależności od jego rozległości (zakresu) i wielkości mieszkania. Wydatek ten, nie powinieneś jednak traktować jako koszt, lecz jako inwestycję. Wykrycie zawczasu poważnych usterek w mieszkaniu pozwoli Ci w porę wycofać się z transakcji zakupu lub (jeśli będziesz dalej zainteresowany zakupem) negocjować cenę i zabezpieczyć środki na remont. Zwłaszcza że jego koszty, to kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Przegląd mieszkania z odbiór.pl
Wykonanie odbioru technicznego mieszkania to odpowiedzialne zadanie. Błąd na tym etapie może skutkować zakupem mieszkania wymagającego w niedalekiej przyszłości kosztownego remontu.
Dlatego, planując przeprowadzenie obioru technicznego warto, abyś skorzystał z pomocy fachowca, który ma doświadczenie w takich przeglądach, będzie znał normy i przepisy budowlane, a także będzie wiedział, gdzie najczęściej pojawiają się usterki.
W Odbiór.pl oferujemy Ci taką pomoc. Dzięki naszej usłudze nie kupisz przysłowiowego „kota w worku”.
Nasi inżynierowie przeprowadzą dla Ciebie całościowy audyt nieruchomości. Po przeglądzie otrzymasz raport, w którym zostaną wymienione wszystkie usterki wraz z szacunkowym kosztem ich naprawy. Taka wiedza przyda Ci się do podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie i pomoże skutecznie negocjować obniżkę ceny przez sprzedającego.