Czy muszę podpisać umowę przenoszącą własność pomimo tego, że deweloper nie naprawił wad i usterek po odbiorze mieszkania? Odpowiadamy w artykule.
Odbiór mieszkania pozwala zweryfikować jak i czy deweloper wywiązał się ze swoich zobowiązań. Podpisując umowę deweloperską, deweloper zobowiązuje się do wykonania mieszkania i przynależności w określonym standardzie.
Umowa deweloperska oraz załączniki (m.in. prospekt informacyjny, standard techniczny, rzuty projektowe) dokładnie opisują metraż, klasę tynków, rodzaj drzwi i parapetów, które powinny znaleźć się w oddawanym lokalu. Ponadto w czasie odbioru sprawdzana jest ogólna usterkowość i zgodność z normami budowlanymi. W przypadku uchybień deweloper ma obowiązek odnieść się do wad i usterek wskazanych w protokole odbioru oraz dokonać wymaganych napraw w ciągu 30 dni od momentu podpisania protokołu odbioru. Odbiór techniczny to najlepszy moment na wskazanie uchybień w lokalu i najskuteczniejszy sposób na zobowiązanie dewelopera do naprawy usterek.
Po odbiorze technicznym zwykle następuje przeniesienie własności. Nabywca staje się właścicielem lokalu w momencie podpisania umowy przenoszącej własność. W tym celu deweloper i nabywca udają się do notariusza, gdzie podpisywana jest umowa w formie aktu notarialnego. Na tym etapie notariusz wnioskuje do sądu wieczystoksięgowego o wpis prawa własności na rzecz nabywcy w księdze wieczystej. Co do zasady umowa przenosząca własność może być podpisana jedynie po przeprowadzeniu odbioru technicznego. Odbiór techniczny to też najczęstszy moment przekazania kluczy do mieszkania. Dlatego też przeprowadzenie odbioru technicznego i przekazanie kluczą po umowie notarialnej, byłoby sprzeczne z logiką i niezgodne z prawem.
Co możemy zrobić, jeśli deweloper nie chce podpisać umowy przenoszącej własność nieruchomości? Jeśli termin zwarcia umowy zostanie przekroczony przez dewelopera, to nabywca wyznacza kolejny termin zawarcia umowy, który jednak nie przekracza 120 dni. Jeśli jednak kolejny termin również nie zostanie dotrzymany, to nabywca ma dwa rozwiązania tej sytuacji - może bezkosztownie odstąpić od umowy deweloperskiej oraz odzyskać wpłacone w związku z tym pieniądze lub może starać się sądownie zmusić dewelopera do zawarcia umowy przeniesienia własności.
Z naszego doświadczenia wynika, że umowa przenosząca zwykle jest podpisywana niedługo po odbiorze technicznym. W praktyce może to nastąpić od razu po zakończeniu weryfikacji stanu technicznego lokalu. Takie rozwiązanie rodzi dla nabywcy następujące pytania: Czy należy podpisywać umowę przenoszącą własność przy “usterkowym” odbiorze? Co, jeśli deweloper nie naprawi usterek i co mogę wtedy zrobić? W takiej sytuacji rekomendujemy jednak podpisać umowę przenoszącą własność. Deweloperzy zwykle naprawiają wady i usterki stwierdzone protokołem odbioru. W przypadku odmowy naprawy wad i usterek prawo pozwala odstąpić od umowy deweloperskiej i umowy przenoszącej własność.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której ostatnią ratę nabywca może zapłacić po umowie przenoszącej własność. Wtedy warto wstrzymać się z podpisaniem umowy przenoszącej własność do momentu naprawy wad i usterek z odbioru technicznego. Takie rozwiązanie mocniej zobowiązuje dewelopera do naprawy usterek, bo będzie mu zależeć na jak najszybszym otrzymaniu ostatniej transzy pieniędzy. Trzeba tylko dokładnie przeczytać umowę i ustalić czy deweloper nie nałoży kar umownych za przekroczenie terminu podpisania umowy końcowej.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa