Zakup mieszkania wiąże się zarówno z dużą ekscytacją, jak i ze sporym stresem. Nic dziwnego, taką inwestycję trzeba doskonale przemyśleć, aby mieć pewność, że wybiera się dobrze. Co sprawdzić przed kupnem nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego? Sprawdź!

Księga wieczysta mieszkania — na co trzeba zwrócić uwagę?

Kupując mieszkanie, przede wszystkim musisz znać jego stan prawny. Jest to szczególnie istotne w przypadku lokali z rynku wtórnego, ale nawet kupując od dewelopera, musisz być czujny! Po pierwsze dokładnie sprawdź księgę wieczystą. To dokument, w którym znajdują się wszystkie najistotniejsze informacje, a mianowicie: właściciel lokalu mieszkalnego, ewentualne zadłużenie, służebność, umowa dożywocia i wszelkie inne wady prawne. Nie sprawdzając księgi wieczystej, ryzykujesz bardzo dużo, np. to, że będziesz musiał spłacać za kogoś długi.

Poza tym właściciel lokalu powinien przedstawić Ci zaświadczenie o zameldowaniu. Powinno na nim widnieć, że w sprzedawanej nieruchomości nikt nie ma meldunku stałego ani tymczasowego. Jeżeli to zaniedbasz, osoba, która będzie zameldowana w mieszkaniu, może zapukać do Twoich drzwi w każdej chwili i zażądać udostępnienia lokalu, a Ty będziesz musiał się na to zgodzić. 

Stan techniczny mieszkania — jak sprawdzić na rynku wtórnym?

Wybierając idealne mieszkanie, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów, które często na co dzień umykają naszej uwadze. Co sprawdzić przed kupnem, aby nie zainwestować pieniędzy w nieodpowiedni lokal? Jeśli postawiłeś a nieruchomość z rynku wtórnego, koniecznie sprawdź stan wszystkich instalacji, ponieważ jest to aspekt, który może przysporzyć wiele problemów, a także zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców. To szczególnie ważne w budynkach kilkudziesięcioletnich, gdzie instalacje nie są zbyt często wymieniane. Zwrócić uwagę trzeba także na kondycję drzwi i okien. Poza tym oceń czy na ścianach nie ma śladów po zalaniach, pleśni, zagrzybieniu czy szkodnikach, takich jak myszy czy robactwo. Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najszybciej się wprowadzić, i kupujesz mieszkanie w pełni wyposażone, koniecznie przeanalizuj czy to, co obiecywał właściciel, się zgadza. Sprawdź meble, podłogę, wyposażenie sanitarne i wszelkie inne rzeczy, które w lokalu mają zostać i Ci służyć. Warto także ocenić stan całego budynku oraz wszystkich przynależności, np. komórki lokatorskiej czy garażu. 

O tym pamiętaj przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym

Wiele osób, kupując mieszkanie od dewelopera, myśli, że jego szczegółowy odbiór nie jest konieczny, ponieważ wybierają nowy lokal. Nic bardziej mylnego! Faktycznie, raczej nie spotkasz tam problemów, takich jak stara nieszczelna instalacja, ale może się np. okazać, że rury zostaną źle zamontowane i od początku będą ciekły, zalewając tym samym sąsiadów i psując mury. Poza tym może pojawić się wilgoć na ścianach lub mogą one pękać, ze względu na złą konstrukcję czy osuwanie się budynku. Dlatego, nawet jeśli kupujesz mieszkanie nowe, musisz krok po kroku sprawdzić takie elementy jak:

Ściany (czy są równe, czy nie pękają, czy są odpowiednio wygładzone, czy nie mają śladów wilgoci itp.)

  • Podłogę (np. czy została równo położona)
  • Stan instalacji
  • Drzwi i okna (nie tylko, czy dobrze je osadzono, ale także, czy nie mają zbyt dużych rys)
  • Wszelkie elementy dodatkowe, takie jak urządzenia sanitarne czy domofon
  • Stan całego budynku
  • Skorzystaj z pomocy specjalisty przy sprawdzeniu mieszkania

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie ze sprawdzeniem wszystkiego i trafisz na nieodpowiedni lokal? Możesz skorzystać z usługi audytu nieruchomości, podczas którego wyznaczony specjalista przyjedzie na miejsce i za Ciebie oceni mieszkanie krok po kroku. Nasi inżynierowie przyjeżdżają na miejsce wyposażeni w najwyższej jakości sprzęt, niezbędną wiedzę i lata praktyki. Eksperci wiedzą, co sprawdzić przed kupnem nieruchomości, dlatego z pewnością znajdą wszystkie, nawet drobne nieprawidłowości i poinformują Cię o nich. Jeżeli z kolei obawiasz się bardziej aspektów prawnych, śmiało możesz skorzystać z usługi analizy prawnej umowy na rynku wtórnym i pierwotnym. Dzięki temu, zanim podpiszesz dokument, otrzymasz opinię prawnika, który sprawdzi, czy zapisy nie szkodzą Twoim interesem. 

Mamy nadzieję, że teraz znacznie łatwiej będzie Ci przeprowadzić transakcję zakupu!

Oceń artykuł:

Kupno mieszkania - co przed nim sprawdzić?
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.