Kupiłeś mieszkanie z rynku pierwotnego? Czas zaplanować prace remontowe! Jest to zadanie trudne, które wymaga sporo czasu. Pamiętaj jednak, że tylko dobra organizacja pracy pozwoli Ci działać sprawnie i bez zbędnych opóźnień. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego?

Remont mieszkania deweloperskiego należy zacząć od świetnie przygotowanego planu prac. Oczywiście właściciel nie ma zwykle kompetencji, aby opracować każdy z etapów, ale powinien wiedzieć, czego oczekuje po zmianach. Później warto znaleźć wykonawcę, który doskonale zrozumie koncepcje, konkretnie rozplanuje wszystkie prace, a następnie wykona je zgodnie z założeniami. 

Pamiętaj, aby sporządzony przez Was wspólnie plan był precyzyjny i przemyślany. Upewnij się, że zawarto w nim:

  • Pełny zakres prac, podzielony na małe segmenty
  • Dokładne informacje odnośne harmonogramu i końca każdego z etapów
  • Informacje dotyczące wybranych elementów instalacji, kolorów ścian, wykończenia podłóg, etc.

Zatem np. jeśli chcesz, aby specjalista zamontował na podłodze panele w kolorze orzecha, w planie powinno znaleźć się zadanie opisane, np. w taki sposób: „Ułożenie paneli w kolorze orzech, marki X w całym mieszkaniu, z pominięciem kuchni, łazienki i przedpokoju. Wykonanie do…”. Dzięki takim zapisom łatwiej będzie Ci kontrolować postęp prac.

Remont mieszkania deweloperskiego — etapy

Tak jak wspomnieliśmy, remont mieszkania deweloperskiego powinien zostać podzielony na etapy. W jaki sposób możesz to zrobić?

1. Prace związane z murami

Co prawda wszelkie korekty, np. w układzie pomieszczeń, dokonuje się na etapie deweloperskim, jednak czasami zdarza się, że już po odbiorze, uznajemy, że wolelibyśmy, aby wnętrze było rozmieszczone inaczej. Jeśli u Ciebie zajdzie taka potrzeba, wszelkie prace murowe należy wykonać na samym początku.

2. Urządzenia sanitarne

Jeśli w Twoim mieszkaniu nie ma urządzeń sanitarnych zamontowanych przez dewelopera, to jest moment na ich umiejscowienie. Pamiętaj, że sanitariaty montujesz na stałe i mają posłużyć Ci one przez wiele lat, dlatego zarówno ich umiejscowienie, jak i design powinny być dobrze przemyślane.

3. Układanie płytek

Kolejny krok to ułożenie płytek. Wykonuje się to w tym momencie prac, ponieważ są to tzw. prace mokre, które niosą za sobą sporo bałaganu. Czasami powinno się przed układaniem płytek wyrównać wylewkę. Oczywiście to zadanie stoi przed deweloperem, jednak jeśli nie zauważysz nieprawidłowości przed odbiorem, może okazać się, że później trzeba będzie to poprawić.

4. Układanie podłogi

Czas na ułożenie posadzki drewnianej lub paneli w zależności od wyboru zlecającego. Pamiętaj, aby dobrze dobrać kolor i wzór. Podłoga powinna być neutralna i pasować do wszystkiego. Dzięki temu posłuży Ci przez długie lata, nawet jeśli zmieni się cały wystrój Twojego domu. 

5. Montaż ościeżnic drzwi

To dobry moment na zamontowanie ościeżnic drzwi. Warto wybierać ościeżnice regulowane, które bez trudu można dobrać do grubości ściany.

6. Prace wykończeniowe

Malowanie ścian i sufitów to ten rodzaj prac, który od razu przynosi ogromną metamorfozę. Kupując farby, skup się oczywiście na ich kolorach, ale pamiętaj także, aby wybrać odpowiednie rodzaje. We wszystkich pomieszczeniach przydadzą się opcje zmywalne, ale np. w łazience warto zadbać o farbę odporną na wilgoć. To także moment na ułożenie wykładzin elastycznych czy dywanowych, jeśli to właśnie takie planujesz mieć na podłodze.

7. Wstawienie skrzydeł drzwi

Jako że wszelkie prace będą już skończone, skrzydła drzwiowe nie będą narażone na żadne uszkodzenia. 

Audyt remontu mieszkania deweloperskiego

Pamiętaj, że remont mieszkania deweloperskiego powinien być odebrany tak samo, jak nieruchomość. Warto w tym celu zaprosić do współpracy specjalistę, który przy użyciu odpowiednich narzędzi sprawdzi, czy wszystkie prace zostały wykonane odpowiednio i zgodnie z ustalonym planem. Oczywiście możesz dokonać takiego odbioru sam, jednak zatrudniając naszych specjalistów, masz pewność, że audyt przeprowadza osoba z ogromnym doświadczeniem w branży nieruchomości, która potrafi wykryć nawet te wady, które są niewidoczne gołym okiem.

Teraz wiesz już jak zaplanować i przeprowadzić remont mieszkania deweloperskiego, aby przebiegł on sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami.

Oceń artykuł:

Remont mieszkania deweloperskiego - lista czynności
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.