W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie przepisy decydują o balustradach balkonowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury - balustrady

Balustrada - element wyposażenia balkonu, tarasu domu i mieszkania. Przedmiot ten montowany jest z zastosowaniem odpowiednich norm budowlanych, które mają zapewnić bezpieczeństwo przed wypadnięciem z balkonu. Balustrady spełniają nie tylko funkcję zabezpieczenia, ale również stanowią urozmaicenie estetyczne mieszkania i domu. Niestety balustrady mogą również zawierać w swojej budowie pewne błędy. W prawie budowlanym a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku znajdziemy informacje dotyczące norm odnoszących się do balustrad budynków i ich usytuowania. 

Posadzka balkonu spadek do weryfikacjiPrzepisy dotyczące minimalnej wysokości balustrady nad poziomem podestu oraz ich bezpieczeństwa mają stanowić i zapewniać ochronę przed wypadnięciem osób, a przepisy muszą być respektowane podczas budowy mieszkań i domów.
Jakie są najważniejsze normy dotyczące balustrad balkonów, tarasów oraz schodów zewnętrznych w budynkach wielorodzinnych? – jest to na pewno wysokość minimalna, która musi wynosić 110 cm, a możliwe prześwity, czyli otwory w balustradach nie mogą być większe niż 12 cm. Natomiast w budynkach jednorodzinnych oraz wnętrzach mieszkań wielopoziomowych ta wysokość minimalna wynosi 90 cm oraz możliwe są większe prześwity niż 12 cm.

Balustrady a dzieci w mieszkaniu

Dlaczego respektowanie tych norm jest tak ważne? W przypadku dzieci, jeżeli prześwity byłyby zbyt duże lub wysokość balustrady zbyt niska mogłoby dojść do wypadnięcia, przeciśnięcia się przez balustradę. Niektórzy architekci projektując nasze mieszkania lub domy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak najmłodsi mogą być pomysłowi i w jaki sposób muszą być takie balustrady zaprojektowane, aby nie tylko dobrze wyglądały, ale i nie było możliwości np. wspięcia się po nich. Balustrady nie powinny być np.  w kształcie drabinek czy jakiś poziomych elementów, aby nie zachęcać do wspinania. Jeżeli jednak spotkamy się z takimi balustradami i uważamy, że jednak nie są one do końca bezpieczne, to możemy zamontować na nich jakieś dodatkowe elementy, które zabezpieczą balustradę.
Zalecamy przed kupnem mieszkania skontaktować się z firmą, która zajmuje się audytem nieruchomości, aby sprawdziła, czy mieszkanie lub dom jest w pełni bezpieczny i przystosowany pod małe dzieci.

Oceń artykuł:

Balustrada przepisy | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 98 opinii.