W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie przepisy decydują o balustradach balkonowych.
Balustrada - element wyposażenia balkonu, tarasu domu i mieszkania. Przedmiot ten montowany jest z zastosowaniem odpowiednich norm budowlanych, które mają zapewnić bezpieczeństwo przed wypadnięciem z balkonu. Balustrady spełniają nie tylko funkcję zabezpieczenia, ale również stanowią urozmaicenie estetyczne mieszkania i domu. Niestety balustrady mogą również zawierać w swojej budowie pewne błędy. W prawie budowlanym a dokładniej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku znajdziemy informacje dotyczące norm odnoszących się do balustrad budynków i ich usytuowania. Przepisy dotyczące minimalnej wysokości balustrady nad poziomem podestu oraz ich bezpieczeństwa mają stanowić i zapewniać ochronę przed wypadnięciem osób, a przepisy muszą być respektowane podczas budowy mieszkań i domów.
Jakie są najważniejsze normy dotyczące balustrad balkonów, tarasów oraz schodów zewnętrznych w budynkach wielorodzinnych? – jest to na pewno wysokość minimalna, która musi wynosić 110 cm, a możliwe prześwity, czyli otwory w balustradach nie mogą być większe niż 12 cm. Natomiast w budynkach jednorodzinnych oraz wnętrzach mieszkań wielopoziomowych ta wysokość minimalna wynosi 90 cm oraz możliwe są większe prześwity niż 12 cm.
Dlaczego respektowanie tych norm jest tak ważne? W przypadku dzieci, jeżeli prześwity byłyby zbyt duże lub wysokość balustrady zbyt niska mogłoby dojść do wypadnięcia, przeciśnięcia się przez balustradę. Niektórzy architekci projektując nasze mieszkania lub domy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak najmłodsi mogą być pomysłowi i w jaki sposób muszą być takie balustrady zaprojektowane, aby nie tylko dobrze wyglądały, ale i nie było możliwości np. wspięcia się po nich. Balustrady nie powinny być np. w kształcie drabinek czy jakiś poziomych elementów, aby nie zachęcać do wspinania. Jeżeli jednak spotkamy się z takimi balustradami i uważamy, że jednak nie są one do końca bezpieczne, to możemy zamontować na nich jakieś dodatkowe elementy, które zabezpieczą balustradę.
Zalecamy przed kupnem mieszkania skontaktować się z firmą, która zajmuje się audytem nieruchomości, aby sprawdziła, czy mieszkanie lub dom jest w pełni bezpieczny i przystosowany pod małe dzieci.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa