W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinniśmy sprawdzić, kupując dom na rynku wtórnym.

Mogłoby się wydawać, że kupno działki lub nieruchomości jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Rynek wtórny ma wiele do zaoferowania, ale znalezienie wymarzonego mieszkania często okazuje się żmudnym i czasochłonnym procesem. Warto jednak wszystko dokładnie przeanalizować, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku.

Istotne kwestie przy wyborze nieruchomości z rynku wtórnego

Decydując się na kupno domu i mieszkania od dewelopera z rynku wtórnego, należy mieć na uwadze stan prawny budynku. Najlepiej będzie zajrzeć w księgę wieczystą danej nieruchomości, aby być pewnym, że jest ona wolna od niebezpiecznych obciążeń. Trzeba też dokładnie zapoznać się z umową zawieraną ze sprzedawcą/pośrednikiem, przeanalizować wszystkie zapisy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, to zaleca się skorzystać z pomocy prawnej, specjalisty od prawa nieruchomości. Pozwoli to uchronić się przed podpisaniem dokumentu zawierającego niekorzystne zapisy. Niestety nie brakuje sprzedawców, którzy stosują różne nieuczciwe praktyki, zamieszczają w umowach klauzule abuzywne.

Umowa rezerwacyjna rynek wtórny

Zawarcie umowy rezerwacyjnej nie jest wprost regulowane przez Kodeks Cywilny, ale  jej podpisanie jest możliwe w oparciu o zasadę swobody umów. Umowa rezerwacyjna jest dobrym rozwiązaniem na rynku wtórnym, gdyż sprzedający zobowiązuje się do rezerwacji mieszkania i nieposzukiwania innych chętnych na zakup, a nabywca w ten sposób deklaruje chęć kupna konkretnej nieruchomości. Umowa rezerwacyjna, jako umową wiążąca, ochrania obie strony transakcji przed niedotrzymaniem zapisów, poprzez możliwość domagania się odszkodowania. Często przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej, zainteresowany kupnem, ponosi opłatę rezerwacyjną, która w razie rezygnacji z kupna/sprzedaży którejś ze stron, zostanie zatrzymana lub zwrócona.

Co należy sprawdzić, decydując się na zakup budynku mieszkalnego?

Zdarza się tak, że dana nieruchomość powstała bezprawnie i stanowi samowolę budowlaną. Przyszły nabywca zawsze powinien domagać się pokazania pozwolenia na budowę. Istotne będzie też przekazanie informacji o wszystkich prowadzonych remontach w danym budynku. Znaczenie ma zakres prac remontowych i ich cel (nierzadko służą one do zakamuflowania wad technicznych nieruchomości). Na liście rzeczy do sprawdzenia musi znaleźć się też kwestia umów podpisanych z dostawcami mediów. Pozwoli to na uchronienie się przed wieloma przykrymi niespodziankami w niedalekiej przyszłości typu niezapłacone rachunki czy nielegalne przyłączenie domu do sieci energetycznej.

Dopilnować trzeba też tego, aby zawarta umowa kupna-sprzedaży została przekształcona w akt notarialny, w przeciwnym razie nie będzie miała żadnej mocy prawnej.

O czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania?

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej nieruchomości jest jej stan techniczny. Najlepszym rozwiązaniem przed zakupem będzie wykonanie audytu technicznego, dzięki któremu pozna się rzeczywisty stan mieszkania i nie pominie żadnych wad technicznych. Inżynier obecny podczas odbioru mieszkania wskaże na wszystkie usterki i defekty, przedstawi szczegółowy raport będący podstawą do wynegocjowania korzystniejszej ceny ze sprzedawcą nieruchomości.

Oceń artykuł:

Kupno domu rynek wtórny | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.