W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinno się znaleźć w ekspertyzie technicznej.

Chcesz zakupić nieruchomość z rynku wtórnego? A może odsuwasz od siebie ten pomysł, bo obawiasz się, że źle wybierzesz? Rzeczywiście zakup domu z drugiej ręki może okazać się nietrafiony, jednak tylko wtedy, gdy nie sprawdzisz go dostatecznie dobrze. Jeśli chcesz mieć pewność, że budynek, który wybierasz, jest w dobrym stanie, zamów ekspertyzę techniczną i pozwól działać specjalistom!

Ekspertyza techniczna budynku

Często wiele osób zastanawia się, czy ekspertyza jest właściwie potrzebna. Jeśli jesteś inżynierem lub masz wiele wspólnego z budownictwem, to możesz audyt przeprowadzić samodzielnie. Jednak, jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie w tym celu specjalistów. Według nas niezależnie czy kupujesz nieruchomość z drugiej ręki, czy od dewelopera, ekspertyza jest niezbędna, chociaż oczywiście prawdą jest, że domy z rynku wtórnego częściej wykazują pewne wady. Odpowiedź jest zatem prosta: jeśli chcesz spać spokojnie, ekspercki audyt techniczny będzie Ci niezbędny.

Brak zaślepek odpływowych w ościeżnicy drzwi balkonowych

Ekspertyza techniczna budynku – co powinna zawierać?

Ekspertyza techniczna budynku to opracowanie, które zawiera wszystkie informacje o stanie technicznym konkretnej nieruchomości. Oddając dom, który chcesz kupić, w ręce specjalistów możesz mieć pewność, że przeanalizują oni każdą, nawet najdrobniejszą kwestię. Sprawdzanie stanu technicznego budynku, dotyczy zarówno jego wnętrza, jak i zewnętrznej strony. Audyt zazwyczaj zaczyna się od zewnątrz. Eksperci sprawdzają elewację, fundamenty, działkę, a także kondycję dachu, komina i systemu odprowadzania wody. Później przychodzi czas na ocenę drzwi i okien, zarówno w środku, jak i po drugiej stronie. Dopiero wtedy specjaliści przechodzą dalej. Analizowana jest poprawność działania wszystkich instalacji – wodnokanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, grzewczej oraz gazowej, jeśli taka występuje. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że te elementy są sprawne, ponieważ chodzi tutaj o bezpieczeństwo wszystkich osób zamieszkujących budynek. Oprócz tego specjaliści oceniają ściany, podłogi, armaturę oraz sprawdzają, czy nie ma żadnych śladów po zalaniu, wilgoci, zagrzybieniu czy robactwie.

Ile kosztuje ekspertyza techniczna budynku?

Koszt ekspertyzy technicznej jest zależny od  wielkości budynku, jego stanu pierwotnego, jego wieku, a także od lokalizacji i firmy, która realizuje zlecenie. Zwykle cena waha się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy. Mimo tego warto zapłacić za tę usługę, aby mieć pewność, że kupowana nieruchomość nadaje się do zamieszkania.
Jeśli nie chcesz samodzielnie przeprowadzać ekspertyzy technicznej lub nie masz takich kompetencji, zgłoś się do nas. Kompleksowo przeanalizujemy wszystkie elementy budynku i wydamy rzetelną opinię o tym, czy jest on wart zakupu.

Koszty Przeglądu Technicznego

Mieszkanie do 100 m2od 299 zł
Mieszkanie do 300 m2 od 499 zł
Dom do 100 m2od 449zł
Dom do 300 m2od 599zł

Oceń artykuł:

Ekspertyza techniczna budynku mieszkalnego | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 26 opinii.