W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest gwarancja na mieszkanie oraz czym różni się od rękojmi.

Gwarancja – definicja, okres trwania

Gwarancja jest zapewnieniem producenta, sprzedawcy o jakości towaru, a w tym przypadku mieszkania. Gwarancja jest dobrowolna i nie posiada swojego miejsca w kodeksie cywilnym, dlatego też jest ustalana indywidualnie między stronami umowy. W dokumencie gwarancyjnym powinny znaleźć się informacje dotyczące okresu udzielanej gwarancji, na co udzielamy gwarancji oraz jakie są jej warunki. Gwarancja udzielana jest na wady fizyczne, a jeżeli w umowie między sprzedawcą a kupującym nie ma określonego terminu ważności gwarancji, to przyjęło się, że jest to 2 lata, czasami może być to nawet gwarancja dożywotnia. Warto zadbać także o to, aby w dokumencie gwarancyjnym znalazły się informacje dotyczące tego, co może żądać kupujący od gwaranta np. bezpłatnej naprawy.

Spękanie tynku Korzystając z gwarancji, nie wykluczamy możliwości skorzystania z rękojmi, oraz nie mamy  z góry narzuconej formy, z której możemy skorzystać. Często gwarancja jest uważana za tożsamy termin z rękojmią, a jest to błędne myślenie, gdyż gwarancja jak wcześniej wspominaliśmy, jest dobrowolnym uprawnieniem. W przypadku rękojmi, w umowach zawieranych między sprzedawcą a kupującym nie musimy jej uwzględniać. Natomiast w przypadku gwarancji taka informacja  musi zostać określona np. w umowie deweloperskiej, czy w umowie sprzedaży.  W każdej umowie powinny zostać zawarte najważniejsze informacje dotyczące udzielanej gwarancji tak, abyśmy nie mieli wątpliwości co do możliwości jej zastosowania.

Gwarancja  a rękojmia

Jako, iż nie mamy narzuconego odgórnie skorzystania tylko z gwarancji lub z rękojmi, to już zależy od nas i od danej sytuacji, na co się zdecydujemy. Podsumowując, głównymi różnicami między rękojmią a gwarancją jest to, że gwarancja jest dobrowolna a rękojmia regulowana przez kodeks cywilny. Czas trwania gwarancji jest dobrowolnie ustalany a rękojmi w przypadku nieruchomości to 5 lat oraz gwarancję od rękojmi różni to, że gwarancja obejmuje tylko wady fizyczne a rękojmia wady fizyczne oraz wady prawne.

Oceń artykuł:

Gwarancja na zakup domu od dewelopera | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 124 opinii.