W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest inwentaryzacja powykonawcza domu.
Obowiązkowi przeprowadzenia inwentaryzacji powykonawczej, zgodnie z prawem budowlanym, podlegają wszystkie obiekty budowlane, dla których realizacji konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę.
Przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej w przypadku nowo wybudowanych obiektów polega na dokonaniu pomiarów na terenie obiektu budowlanego, w rezultacie czego przygotowywana jest mapa sytuacyjna i szkic, na którym posiadający stosowne uprawnienia geodeta wskazuje zgodność (lub jej brak) realizacji z projektem budowlanym. Kopia dokumentacji przekazywana jest do kierownika budowy, a geodeta w dzienniku budowy dokonuje wpisu dotyczącego przeprowadzonych pomiarów i określa poprawność realizacji obiektu względem projektu budowlanego. Dodatkowo dokumentacja przekazywana jest przez geodetę do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie stosownych zmian do ewidencji gruntów i budynków, a także ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Podczas inwentaryzacji budynków wielorodzinnych pomiarowi podlegają również poszczególne kondygnacje budynków oraz lokale mieszkalne. W rezultacie otrzymujemy powierzchnię powykonawczą lokalu. Zazwyczaj różni się ona w niewielkim stopniu od powierzchni projektowej, o czym warto pamiętać na etapie podpisywania umowy deweloperskiej.
Przeprowadzenie inwentaryzacji jest niezbędne dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku oraz w przypadku zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego, gdzie dokumentacja powykonawcza jest wymaganym załącznikiem do zgłoszenia.
Na dokumentację, sporządzoną przez geodetę, składa się operat geodezyjny (kompletna dokumentacja geodezyjna) oraz dokumentacja geodezyjno-kartograficzna (dane umożliwiające naniesienie zmian na mapę zasadniczą).
Jak zostało wspomniane wyżej, uprawniony geodeta dokonuje pomiaru powierzchni domu w trakcie inwentaryzacji powykonawczej i założyć należy, że jego rezultat jest prawidłowy. Dlatego też pomiar powierzchni domu podczas jego odbioru nie jest uzasadniony. W przypadku kupna domu od dewelopera warto jedynie mieć na uwadze fakt, iż pomiar dokonywany jest według wskazanej w umowie deweloperskiej normy i rozważyć można weryfikację zgodności pomiaru z zastosowaną normą (na przykład czy do powierzchni wliczona została powierzchnia pod ściankami działowy, czy nie). Gdyby okazało się, że mamy do czynienia z niezgodnością pomiaru z normą z umowy, wówczas dobrze jest zwrócić się do dewelopera o wyjaśnienie i, w przypadku zawyżonej powierzchni, o ewentualny zwrot nadpłaconych środków.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa