W poniższym artykule ➡ wyjaśniamy, ➡️czym jest stan deweloperski domu oraz jakie mamy jego rodzaje.➡
Rozglądasz się za domem z rynku pierwotnego? Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, będzie to, czy zakupisz nieruchomość w stanie deweloperskim, czy też wykończoną pod klucz. Czym różnią się te dwa rodzaje? Co to właściwie jest stan deweloperski? Stworzyliśmy dla Ciebie artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości na ten temat!
Stan deweloperski domu - definicja
Wiele osób szukając definicji stanu deweloperskiego, spotyka się z bardzo ogólnikowym stwierdzeniem, że jest to surowy stan domu lub mieszkania, który pozwala przejść do prac wykończeniowych. Rzeczywiście jest to prawda, jednak niewiele mówi nam ona na temat tego, czego możemy spodziewać się po takim lokalu. Jak się okazuje, stan deweloperski nie jest w żaden sposób regulowany prawnie, więc wszystko zależy od umowy sprzedaży, którą podpiszesz z deweloperem. Co za tym idzie, możesz kupić dwa podobne domy, w podobnej lokalizacji, ale od dwóch różnych deweloperów i otrzymać zupełnie inaczej wykończone budynki.
Stan deweloperski mieszkania lub domu – co musisz wiedzieć?
Zwykle stan deweloperski mieszkań i domów obejmuje położone tynki w środku i na zewnątrz oraz ściany przygotowane do malowania. Oprócz tego spodziewać się można wylewki podłogowej, okien i parapetów, drzwi oraz wszystkich instalacji wraz z grzejnikami.
W przypadku domu oprócz tego, co wymienione powyżej, stan deweloperski najczęściej zawiera:
* podbitkę dachową,
* ocieplenie dachu,
* osadzenie rur spustowych,
* ocieplenie elewacji,
* ogrodzenie,
* drogę dojazdową,
* podstawowe zagospodarowanie zieleni,
* przygotowanie miejsc parkingowych,
* umieszczenie schodów.
Oczywiście wszystko zależy od Twoich ustaleń z deweloperem. Warto pamiętać o tym, podczas negocjacji. Sprzedawcy rzadko chcą zmniejszać cenę oferowanych nieruchomości. Znacznie bardziej skłonni są doposażyć dom w dodatkowe elementy.
Stan deweloperski domu – co obejmuje?
Stan deweloperski może zostać także podwyższony. Oznacza to, że deweloper np. pomaluje ściany, wyłoży podłogę czy też zamontuje urządzenia sanitarne. Tutaj jednak także wszystko zależy od umowy, którą podpiszesz. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, musisz pamiętać, że kwota, którą płacisz za nieruchomość w stanie deweloperskim to tylko część wydatków, która Cię czeka. Po Twojej stronie będzie stało nie tylko zakupienie mebli, dodatków czy urządzeń AGD, ale także sprzętów sanitarnych, farb, płytek, paneli itd. Pamiętaj o tym, planując budżet na zakup domu.
Stan pod klucz
Warto także wspomnieć o tym, czym są domy wykończone pod klucz. To takie nieruchomości, do których można się od razu wprowadzić. Mają one przygotowaną podłogę, pomalowane ściany, zainstalowane wszelkie urządzenia AGD, oświetlenie i sprzęty sanitarne. Do zadań nowego właściciela należy tylko umeblowanie pomieszczeń i udekorowanie ich. Pamiętaj jednak, że wybierając takie rozwiązanie, nie masz zbyt dużego pola do popisu, jeśli chodzi o sposób wykończenia. Zazwyczaj to sprzedający dobiera płytki, kolory ścian czy rodzaj armatury.
Audyt techniczny to podstawa
Wiele osób myśli, że dokładny audyt domu konieczny jest tylko przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Nic bardziej mylnego! Decydując się na kupno u dewelopera, także musisz dokładnie sprawdzić lokal, który otrzymujesz. Nie chodzi tylko o spójność z umową, ale przede wszystkim o stan techniczny całego domu.
Musisz zwrócić uwagę na kondycję:
* elewacji,
* dachu,
* systemu odprowadzającego wodę,
* fundamentów,
* działki (szczególnie pod kątem jej ewentualnego zalewania lub osuwania się),
* ogrodzenia,
* bruku/trawnika,
* tarasu,
* instalacji,
*podłogi,
* sufitów.
* ścian,
* schodów
* balkonu/tarasu,
* okien, parapetów drzwi,
* wszystkich przynależności, np. strychu czy piwnicy.
Musisz mieć pewność, że w domu nie ma śladów po zalaniu czy początków zagrzybienia. Okna powinny być szczelne, a drzwi dobrze osadzone. Oprócz tego warto sprawdzić, czy instalacje są szczelne, czy kąty między ścianami są równe, jak grube są ścianki działowe, czy wylewki nie są wilgotne itd.