Każda budowa domu kiedyś się kończy. Oczywiście jest to proces wieloetapowy, żmudny, czasochłonny i kosztowny. Zadbać należy o szereg formalności, konieczne jest dopilnowanie rozmaitych kwestii. Niezbędne staje się skorzystanie z usług różnych fachowców, zatrudnienie kierownika budowy. Odpowiada on za właściwą realizację inwestycji, zgodnie z projektem i pozwoleniem.

Kim jest kierownik budowy? 

W przypadku ukończenie budowy domu niezbędne staje się w większości przypadków zatrudnienie kierownika budowy. Zakres jego obowiązków jest szeroki. Ponosi on odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac mających na celu zrealizowania inwestycji zgodnie z ustaleniami, projektem. Musi dopilnować, czy odbywa się to na podstawie aktualnych przepisów prawa, wymogi techniczne. Kierownik budowy dokumentuje również cały proces powstawania obiektu. Musi on uwzględnić wytyczne geodezyjne terenu i zapisy widniejące w pozwoleniu na budowę. 

Odbiór domu z kierownikiem budowy – z jakimi wiąże się to kosztami? 

Przy odbiorze domu korzysta się z usług kierownika budowy. Oczywiście wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Cennik jest bardzo zróżnicowany, zależny od wielu czynników. Znaczenie ma doświadczenie kierownika budowy, region, wielkość inwestycji. Usługodawcy działający w dużych miastach wyżej wyceniają swoje usługi. Warto wybrać fachowca z najbliższego otoczenia, aby nie musieć płacić sporo za jego dojazdy na plac budowy. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma możliwości skorzystania z usług kierownika budowy wyłącznie przy odbiorze nieruchomości. Musi on zostać zatrudniony już przy przystąpieniu do realizacji inwestycji, regularnie doglądać budowy, prowadzić dziennik budowy. Jednorazowa konsultacja z fachowcem to koszt rzędu 350 zł. Cena odbioru domu może wynosić 600-1000 zł. 

Jak wybrać odpowiedniego kierownika budowy? 

Jako że na rynku działa wiele osób, które mają uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika budowy, to należy zastanowić się, jak wybrać odpowiedniego usługodawcę. W pierwszej kolejności sprawdza się, czy ma on odpowiednie uprawnienia. Istotne jest także doświadczenie w przeprowadzaniu budowy. Warto zapoznać się z opiniami na temat fachowca. Im bliżej będzie miał on na plac budowy, tym lepiej. Częste wizyty na budowie wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia wyższych kosztów przez inwestora. Zadaniem kierownika budowy jest przeciwdziałanie niedoróbkom i kosztownym poprawkom, więc należy postawić na specjalistę w swoim fachu.

Jakie elementy składają się na odbiór domu?

Przy odbiorze technicznym mieszkania należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Trzeba dokładnie przyjrzeć się powierzchniom i wymiarom pomieszczeń. Wszystko musi być zgodne z zapisami widniejącymi w podpisanej umowie. Oczywiście możliwe jest wystąpienie pewnych odstępstw, ale nie mogą być one zbyt duże. Powierzchnię użytkową należy mierzyć przede wszystkim na podstawie starej normy, czyli bez tynków, bo jest to najkorzystniejsze dla kupującego. Zweryfikować należy również jakość ścian i tynków. Prosta płaszczyzna to podstawa to samo dotyczy właściwej grubości tynku. 

Sprawdzić należy, czy ściany mają kąty proste, można posłużyć się kątownikiem. Większe odchylenia płaszczyzny należy traktować jako wadę. Na liście rzeczy do sprawdzenia znajdują się także podłogi. Nie może być żadnych wypukłości. Niezbędne jest wobec tego sprawdzenie płaszczyzn i poziomu wylewek. Kolejną kwestią będzie stolarka okienna i drzwiowa. Wszystko musi prawidłowo się zamykać i otwierać. Nie może być zarysowań, deformacji. Znaczenie ma nawet to, czy parapety zostały właściwie osadzone, jaka jest ich jakość wykonania. Zweryfikować powinno się szczelność okien i drzwi. Przyjrzeć należy się również balkonowi i tarasowi. 

Odbiór techniczny domu z fachowcem

Odbiór techniczny nieruchomości zawsze warto przeprowadzić z fachowcem ze względu na to, że ma on wiedzę, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt. Zna wszystkie aktualne przepisy, normy budowlane, najczęstsze usterki. Fachowiec wie także, jak rozmawiać ze sprzedającym, uargumentować zasadność wpisania znalezionych wad. Bardzo często kupujący pomija wiele usterek, nie zdaje sobie nawet sprawy z ich istnienia. Specjalista jest bardzo precyzyjny, Nie pominie żadnej wady. Zadba również o wpisanie wszystkiego do protokołu zdawczo-odbiorczego. Nawet jeśli coś pozostaje niewidoczne na pierwszy rzut oka, zostanie wykryte za pomocą profesjonalnego sprzętu. Badanie kamerą termowizyjną wskaże dokładnie, gdzie znajdują się zawilgocenia, mostki termiczne itd.

Oceń artykuł:

Kim jest i jakie ma obowiązki kierownik budowy do odbioru domu?
Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.