W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić mieszkanie krok po kroku.
Kupno domu lub mieszkania wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Oczywiście, zanim wybierzesz nieruchomość idealną, musisz dokonać szeregu analiz, które doprowadzą Cię do finalnej transakcji. O czym nie można zapomnieć? W tym artykule skupimy się na porównaniu kupna nieruchomości od dewelopera oraz tej z rynku wtórnego.
Niezależnie od tego, czy stawiasz na lokal z pierwszej ręki, czy też użytkowany wcześniej, musisz przeanalizować jego stan prawny. Na początek warto zaczerpnąć informacji z księgi wieczystej domu. Dzięki niej upewnisz się, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest prawowitym właścicielem nieruchomości lub jego pełnomocnikiem, a także czy nie jest ona zadłużona lub, czy nie ciąży na niej żadna umowa dożywocia lub służebności. Ważne jest także posiadanie zaświadczenia urzędowego (otrzymać je może właściciel), które będzie dowodem na to, że w konkretnym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Jeśli nie zadbasz o posiadanie takiego dokumentu, może okazać się, że za jakiś czas będziesz musiał radzić sobie z problemem niechcianych lokatorów.
Kiedy kwestie prawne są już za Tobą, możesz przejść do oględzin, które powinny być bardzo dokładne. Tutaj różnice między mieszkaniem/domem z rynku pierwotnego a tym z wtórnego są spore. Przy lokalu od dewelopera, konieczne jest sprawdzenie, czy zapisy z umowy zostały przeniesione na wnętrze lokalu. Oprócz tego warto sprawdzić, czy na ścianach, podłodze lub suficie nie widać pęknięć, śladów zalania czy robactwa oraz, czy wszystkie instalacje są szczelne. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego sprawa jest bardziej skomplikowana. Kupując dom, koniecznie sprawdź cały budynek z zewnątrz – od elewacji, przez system odprowadzania wody i fundamenty, aż po dach. Dokładnie oględziny są w tym przypadku podstawą Twojego bezpieczeństwa. W przypadku mieszkania także dowiedz się, w jakim stanie jest kamienica czy blok, w którym jest usytuowany lokal, ponieważ wszelkie remonty wpłyną później na wysokość płaconego przez Ciebie czynszu. Wnętrze domu/mieszkania z rynku wtórnego również trzeba solidnie obejrzeć. Zacznij od sprawdzenia stanu instalacji, drzwi i okien, kondycji podłogi oraz ścian. Tutaj także musisz zwrócić uwagę czy nie ma gdzieś śladów po wilgoci, pleśni, zalaniu czy robactwie, ponieważ to częsty problem w lokalach wtórnych. Później dopytaj o elementy wyposażenia, a także o ewentualne możliwości reorganizacji przestrzeni.
Nie chcesz samodzielnie przedzierać się przez techniczno-prawne meandry zakupu nieruchomości? Nie ma problemu! Zgłoś się do nas, a my we wszystkim Ci pomożemy.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa