W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić mieszkanie krok po kroku.
Kupno domu lub mieszkania wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Oczywiście, zanim wybierzesz nieruchomość idealną, musisz dokonać szeregu analiz, które doprowadzą Cię do finalnej transakcji. O czym nie można zapomnieć? W tym artykule skupimy się na porównaniu kupna nieruchomości od dewelopera oraz tej z rynku wtórnego.
Zakup nieruchomości – aspekty prawne
Niezależnie od tego, czy stawiasz na lokal z pierwszej ręki, czy też użytkowany wcześniej, musisz przeanalizować jego stan prawny. Na początek warto zaczerpnąć informacji z księgi wieczystej domu. Dzięki niej upewnisz się, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest prawowitym właścicielem nieruchomości lub jego pełnomocnikiem, a także czy nie jest ona zadłużona lub, czy nie ciąży na niej żadna umowa dożywocia lub służebności. Ważne jest także posiadanie zaświadczenia urzędowego (otrzymać je może właściciel), które będzie dowodem na to, że w konkretnym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Jeśli nie zadbasz o posiadanie takiego dokumentu, może okazać się, że za jakiś czas będziesz musiał radzić sobie z problemem niechcianych lokatorów.
Jak kupić mieszkanie/dom?
Kiedy kwestie prawne są już za Tobą, możesz przejść do oględzin, które powinny być bardzo dokładne. Tutaj różnice między mieszkaniem/domem z rynku pierwotnego a tym z wtórnego są spore. Przy lokalu od dewelopera, konieczne jest sprawdzenie, czy zapisy z umowy zostały przeniesione na wnętrze lokalu. Oprócz tego warto sprawdzić, czy na ścianach, podłodze lub suficie nie widać pęknięć, śladów zalania czy robactwa oraz, czy wszystkie instalacje są szczelne. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego sprawa jest bardziej skomplikowana. Kupując dom, koniecznie sprawdź cały budynek z zewnątrz – od elewacji, przez system odprowadzania wody i fundamenty, aż po dach. Dokładnie oględziny są w tym przypadku podstawą Twojego bezpieczeństwa. W przypadku mieszkania także dowiedz się, w jakim stanie jest kamienica czy blok, w którym jest usytuowany lokal, ponieważ wszelkie remonty wpłyną później na wysokość płaconego przez Ciebie czynszu. Wnętrze domu/mieszkania z rynku wtórnego również trzeba solidnie obejrzeć. Zacznij od sprawdzenia stanu instalacji, drzwi i okien, kondycji podłogi oraz ścian. Tutaj także musisz zwrócić uwagę czy nie ma gdzieś śladów po wilgoci, pleśni, zalaniu czy robactwie, ponieważ to częsty problem w lokalach wtórnych. Później dopytaj o elementy wyposażenia, a także o ewentualne możliwości reorganizacji przestrzeni.
Nie chcesz samodzielnie przedzierać się przez techniczno-prawne meandry zakupu nieruchomości? Nie ma problemu! Zgłoś się do nas, a my we wszystkim Ci pomożemy.