W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy następuje przekazanie mieszkania nabywcy na rynku wtórnym oraz jak wygląda odbiór mieszkania.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na czasie (nie wiąże się z koniecznością oczekiwania na zakończenie inwestycji, realizowanej przez dewelopera), a także gdy od wykańczania lokalu w stanie deweloperskim wolimy dostosowanie do swoich potrzeb wnętrza już wykończonego. Dodatkowo często bywa tak, że w interesującej nas lokalizacji nie powstają nowe inwestycje i brak jest alternatywy dla zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Zawsze warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia w zakresie odbioru takiego lokalu. Na czym ono polega i na co należy zwrócić uwagę podczas przekazania mieszkania?

Uszkodzenia klamki

Rynek wtórny przekazanie mieszkania

Do odbioru mieszkania w przypadku jego zakupu na rynku wtórnym dochodzi w momencie przeniesienia jego własności po uiszczeniu przez kupującego pełnej ceny, określonej w umowie. W zależności od poczynionych między stronami umowy ustaleń odbiór lokalu może się odbyć na przykład do 5 dni od momentu podpisania umowy. Moment przekazania kluczy jest zwieńczeniem całej transakcji, ale też okazją do kompleksowej weryfikacji stanu technicznego zakupionego lokalu, która pozwoli między innymi na oszacowanie kosztów potencjalnego remontu.

Odbiór mieszkania a jego stan techniczny

Podczas odbioru nabytego mieszkania warto jest skorzystać ze wsparcia inżynierów z odbiór.pl, dysponujących specjalistycznym sprzętem (w tym na przykład kamerą termowizyjną, której zastosowanie pozwala na zidentyfikowanie zawilgoceń w mieszkaniu, niewidocznych gołym okiem, a także tzw. mostków termicznych oraz nieszczelności i wycieków) i posiadających kompleksową znajomość obowiązujących przepisów i norm oraz doświadczenie, zdobyte podczas setek przeprowadzonych odbiorów.

W trakcie odbioru sprawdzone powinny zostać przede wszystkim instalacje w lokalu (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, ogrzewania, wentylacji, telekomunikacji), ściany, podłogi (również pod kątem ewentualnych odchyłek), stolarka okienna oraz drzwiowa. Należy zwrócić uwagę również na przynależności (piwnica, miejsce postojowe) oraz balkon.

Ponieważ tak szczegółowa weryfikacja stanu technicznego nie jest łatwym zadaniem, dobrze jest zlecić jej wykonanie profesjonalistom, którzy zrobią to najlepiej i najszybciej.

Warto mieć też na uwadze fakt, że zakup nieruchomości na rynku wtórnym, podobnie jak ma to miejsce na rynku pierwotnym, objęty jest standardowo pięcioletnią rękojmią, z której możemy skorzystać w przypadku pojawienia się w mieszkaniu wad, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, odbierając mieszkanie od sprzedającego. Jeżeli zakupu dokonujemy od osoby fizycznej (jak ma to zazwyczaj miejsce na rynku wtórnym), wówczas rękojmia może zostać ograniczona lub nawet wyłączona, o czym dobrze jest pamiętać na etapie podpisywania umowy ze sprzedającym.

Oceń artykuł:

Odbiór mieszkań rynek wtórny | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 480 opinii.