W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy następuje przekazanie mieszkania nabywcy na rynku wtórnym oraz jak wygląda odbiór mieszkania.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na czasie (nie wiąże się z koniecznością oczekiwania na zakończenie inwestycji, realizowanej przez dewelopera), a także gdy od wykańczania lokalu w stanie deweloperskim wolimy dostosowanie do swoich potrzeb wnętrza już wykończonego. Dodatkowo często bywa tak, że w interesującej nas lokalizacji nie powstają nowe inwestycje i brak jest alternatywy dla zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Zawsze warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia w zakresie odbioru takiego lokalu. Na czym ono polega i na co należy zwrócić uwagę podczas przekazania mieszkania?
Do odbioru mieszkania w przypadku jego zakupu na rynku wtórnym dochodzi w momencie przeniesienia jego własności po uiszczeniu przez kupującego pełnej ceny, określonej w umowie. W zależności od poczynionych między stronami umowy ustaleń odbiór lokalu może się odbyć na przykład do 5 dni od momentu podpisania umowy. Moment przekazania kluczy jest zwieńczeniem całej transakcji, ale też okazją do kompleksowej weryfikacji stanu technicznego zakupionego lokalu, która pozwoli między innymi na oszacowanie kosztów potencjalnego remontu.
Podczas odbioru nabytego mieszkania warto jest skorzystać ze wsparcia inżynierów z odbiór.pl, dysponujących specjalistycznym sprzętem (w tym na przykład kamerą termowizyjną, której zastosowanie pozwala na zidentyfikowanie zawilgoceń w mieszkaniu, niewidocznych gołym okiem, a także tzw. mostków termicznych oraz nieszczelności i wycieków) i posiadających kompleksową znajomość obowiązujących przepisów i norm oraz doświadczenie, zdobyte podczas setek przeprowadzonych odbiorów.
W trakcie odbioru sprawdzone powinny zostać przede wszystkim instalacje w lokalu (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, ogrzewania, wentylacji, telekomunikacji), ściany, podłogi (również pod kątem ewentualnych odchyłek), stolarka okienna oraz drzwiowa. Należy zwrócić uwagę również na przynależności (piwnica, miejsce postojowe) oraz balkon.
Ponieważ tak szczegółowa weryfikacja stanu technicznego nie jest łatwym zadaniem, dobrze jest zlecić jej wykonanie profesjonalistom, którzy zrobią to najlepiej i najszybciej.
Warto mieć też na uwadze fakt, że zakup nieruchomości na rynku wtórnym, podobnie jak ma to miejsce na rynku pierwotnym, objęty jest standardowo pięcioletnią rękojmią, z której możemy skorzystać w przypadku pojawienia się w mieszkaniu wad, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, odbierając mieszkanie od sprzedającego. Jeżeli zakupu dokonujemy od osoby fizycznej (jak ma to zazwyczaj miejsce na rynku wtórnym), wówczas rękojmia może zostać ograniczona lub nawet wyłączona, o czym dobrze jest pamiętać na etapie podpisywania umowy ze sprzedającym.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa