Jak powinien wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy sprzedaży mieszkania

Protokół zdawczo-odbiorczy sprzedaży mieszkania | zadzwoń 886 070 575

zdjęcie do W poniższym artykule podpowiadamy,⭐  jak sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy⭐ sprzedaży mieszkania.➽

W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy następuje sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego sprzedaży mieszkania.

Kupujesz mieszkanie i zastanawiasz się jakie kroki czekają Cię  trakcie procesu sprzedażowego? Protokół zdawczo-odbiorczy to jeden z dokumentów, o których nie możesz zapomnieć, ponieważ to dzięki niemu możesz dochodzić swoich praw, gdyby okazało się, że właściciel lub deweloper zataił przed Tobą jakieś problemy. O czym trzeba pamiętać, dokonując odbioru?

Protokół zdawczo-odbiorczy

Niezależnie od tego, czy nieruchomość, którą kupujesz, pochodzi z rynku wtórnego czy z pierwotnego, odbiór musi zostać dokonany. W przypadku mieszkań od dewelopera to właśnie sprzedający wyznacza termin, jednak konieczne jest, żeby wydarzyło się to po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dla zakończonej inwestycji. Oczywiście musi być to data dogodna dla Ciebie. Deweloper nie może sam wykonać sprawdzenia stanu technicznego, także nie martw się, że cokolwiek stanie się bez Twojej zgody. Kupując nieruchomość z rynku wtórnego natomiast, sam odbiór następuje w momencie przekazania kluczy, jednak już wcześniej trzeba dokonać pewnych czynności. Chodzi w szczególności o dokładne sprawdzenie stanu technicznego budynku. Jeśli obawiasz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z tym tematem, skontaktuj się z nami, a nasz technik przyjedzie na miejsce i przeprowadzi profesjonalny audytu nieruchomości.

Posadzka balkonu spadek do weryfikacji

Stan techniczny mieszkania

Pamiętaj, że sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, niezależnie od tego, czy jest ono „z drugiej ręki” czy od dewelopera, jest absolutną koniecznością. Jeśli nie chcesz niemiło zaskoczyć się po chwili mieszkania w nowym miejscu, musisz przeanalizować wszystko z dużą precyzją. Istotne, jest, aby sprawdzić, w jakiej kondycji są ściany i tynki, a dokładniej czy nie widać na nich pęknięć, zalań, zagrzybienia czy ubytków. Poza tym konieczne jest zweryfikowanie szczelności i osadzenia okien, drzwi oraz parapetów, a także stanu podłóg i wszystkich instalacji. Nie zapomnij także ocenić stanu technicznego całego budynku, ponieważ to także ma ogromne znacznie dla komfortu życia!

Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania

Wszystkie poprzednie kroki wykonane? Czas na sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Zazwyczaj, taki dokument przynosi ze sobą sprzedający, jednak nie oznacza to, że możesz stracić czujność i podpisać wszystko, co zostanie Ci wskazane. Sprawdź, czy protokół zawiera  wszystkie niezbędne informacje. Jakie dane muszą się w nim znaleźć? Data, adres, numer lokalu i metraż, lista wad i usterek (z dokładnym opisem, podziałem na kategorie i pomieszczenia), miejsce na podpis obu stron transakcji. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego pamiętaj, że oprócz powyższych kwestii, w protokole konieczne jest zawarcie: ogólnego opisu mieszkania, opisu wyposażenia lokalu, stanu liczników, ilości przekazanych kompletów kluczy oraz informacji o przynależnościach. Warto dołączyć także dokumentację fotograficzną, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku.
Jeśli nie wiesz jak zabrać się za sprawdzenie stanu technicznego mieszkania lub obawiasz się, że pominiesz coś ważnego w sporządzaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, skontaktuj się z nami! Wszystkie formalności, załatwimy za Ciebie.


Oceń artykuł:

Protokół zdawczo-odbiorczy sprzedaży mieszkania | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.
Potrzebujesz odbioru technicznego? ZAREZERWUJ ODBIÓR!

Pytania i odpowiedzi

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy zawiera w sobie dwa zagadnienia, pierwsze związane jest z odbiorem mieszkania, zaś drugie ze zdaniem go nowemu właścicielowi.

Jak ocenić stan techniczny mieszkania?

Ważne, by dać sobie czas w trakcie odbioru i sprawdzić przede wszystkim elementy konstrukcyjne, wszystko, co kosztowne i trudne w naprawie, a dopiero na końcu drobne usterki.

Jaki sprzęt przyda się w trakcie odbioru?

Niezbędne są łaty i kątomierze, przyda się też szczelinomierz i wilgotnościomierz, ale najwięcej niezależnie od tego, czy to rynek pierwotny, czy wtórny dowiemy się używając kamery termowizyjnej.

Czy warto odnotować wady i usterki po wykonanym odbiorze?

Po wykonanym odbiorze warto spisać protokół, w którym zawarte zostaną wszystkie nieprawidłowości, dzięki temu: na rynku pierwotnym deweloper będzie miał obowiązek je naprawić, zaś na rynku wtórnym kupujący będzie miał podstawy do negocjowania ceny.

Co warto uwzględnić w protokole?

Wszelkie istotne kwestie można dołączyć do protokołu w formie fotografii, dzięki czemu bardziej precyzyjne są informacje, które zostały zawarte w treści.

Jakie dodatkowe informacje posiada protokół zdawczo-odbiorczy?

Zawarte są w nim informacje dotyczące konkretnego terminu zdania mieszkania, odczytów liczników, czy chociażby liczby kompletów przekazanych kluczy.

JESTEŚMY CERTYFIKOWANI PRZEZ:

inzynier odbior mieszkania w warszawie
inzynier odbior mieszkania w warszawie

O odbiorach mieszkań i domów

Usługi odbioru mieszkań i domów - dowiedz się więcej

odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Odbiór domu

W ramach odbioru domu sprawdzamy m.in. także poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu.

ZAREZERWUJ ODBIÓR
odbiory mieszkań POLSKA od dewelopera w mieście POLSKA

Termowizja

Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir.

ZAREZERWUJ ODBIÓR

Znamy normy i przepisy

Sprawdzamy zgodność mieszkania z licznymi normami

PN-ISO 9836:2015
Norma budowlana
Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
PN-B-10110:2005
Norma budowlana
Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie. Zasady i wymagania techniczne.
PN-EN ISO 8501-1
Norma budowlana
Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stropy.
PN-70/B-10101
Norma budowlana
Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-75/B-10121
Norma budowlana
Okładziny z płytek ceramicznych.
PN-B-11206:1996
Norma budowlana
Materiały kamienne. Elementy kamienne. Podokienniki wewnętrzne
PN-EN 1279-1:2018-08
Norma budowlana
Szkło w budownictwie, szyby zespolone. Wymagania ogólne i jakość wizualna.
PN-88/B-10085
Norma budowlana
Stolarka budowlana. Okna i drzwi.