W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na kupno domu i mieszkania od dewelopera, musi go dokładnie sprawdzić. Na rynku działa wielu deweloperów, ale nie każdy z nich jest wiarygodny. Nie brakuje niestety osób nieuczciwych, istnieje ryzyko stania się ofiarą wyłudzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego skorzystanie z usług rzetelnej firmy, aby nie narazić się na nieprzyjemne problemy i straty finansowe w niedalekiej przyszłości.

Istotne kwestie na temat dewelopera

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na kupno działki, czy mieszkania/domu, powinien dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Zacząć należy od pośrednika historii działalności danego dewelopera, jego statusu prawnego i tego, jak długo jest on już obecny na rynku. Zapoznać należy się z opiniami na temat dewelopera, wszelkimi wzmiankami na jego temat pod kątem nieuczciwej działalności. Skarbnicą wiedzy są social media, blogi, fora i portale internetowe, Google. Istotne będą też wcześniejsze inwestycje dewelopera, najlepiej będzie ocenić je osobiście, udając się na wybudowane przez niego osiedle.

Co ma znaczenie przy sprawdzaniu dewelopera?

Jeśli chce się zdobyć wiele cennych informacji na temat danego dewelopera, to zaleca się przeprowadzić wywiad środowiskowy – porozmawiać z jego klientami i pracownikami na placu budowy. Sprawdzić należy również to, czy deweloper nie jest zadłużony, niewypłacalny. Wystarczy złożyć wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym, poprosić o wydanie zaświadczenia będącego potwierdzeniem tego, że deweloper nie zalega z żadnymi opłatami. Zaleca się też przejrzenie też przejrzenie Krajowego Rejestru Sądowego. Źródłem danych o usługodawcy będą też bazy Polskiego Związku Firm Deweloperskich i księga wieczysta.

Czego nie można pominąć przy weryfikowaniu wiarygodności dewelopera?

Każdy deweloper jest zobowiązany do przedstawienia nabywcy nieruchomości prospektu informacyjnego przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Jest to ważny istotny dokument, w którym znajdują się istotne informacje nie tylko o inwestycji, ale też o usługodawcy. Należy dokładnie zapoznać się z umową przedwstępną z deweloperem. Znaczenie mają terminy w umowie deweloperskiej, zakres objętych nią usług, możliwość odstąpienia od niej, kary umowne dla obu stron, klauzule niedozwolone.

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Jakie elementy powinniśmy sprawdzić przed kupnem lokalu z rynku wtórnego? Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na zapisy w księdze wieczystej nieruchomości, gdyż to będzie stanowiło podstawę do zaakceptowania stanu prawnego lokalu. Większość rzeczy, jakie powinniśmy sprawdzić w przypadku stanu prawnego mieszkania, znajdzie się właśnie w księdze wieczystej. Następnie, najlepiej z profesjonalistą przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania, sporządzić raport z tego, co nas niepokoi i skonsultować to z właścicielem. Dobry stan techniczny lokalu o najważniejszy element bezpiecznego zakupu nieruchomości. Warto również zasięgnąć opinii sąsiadów odnośnie okolicy, innych mieszkańców, ponieważ nie chcielibyśmy zapewne kupić mieszkania, które np. znajduje się w bloku z niekulturalnymi, utrudniającymi życie mieszkańcami.

Oceń artykuł:

Kupno mieszkania - sprawdzenie dewelopera | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.