Poniżej podstawowe informacje związane ze sprzedażą nieruchomości i wyłączeniem rękojmi.
Sprzedaż nieruchomości nie jest prosta. Problematyczne są ewentualne wady, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania nabytej inwestycji. Warto się w jakiś sposób przed tym zabezpieczyć.
Sprzedaż nieruchomości obwarowana jest wieloma przepisami, które ją doprecyzowują. Jednym z ważniejszych przepisów jest ten, który związany jest z rękojmią (art. 568 Kodeksu cywilnego), doprecyzowuje on, że w przypadku nieruchomości mamy do czynienia z pięcioma latami od momentu, w którym nieruchomość została wydana kupującemu. Ważne jest też, że nie chodzi tylko o wady fizyczne, czyli np. usterki, ewentualne braki, czy elementy obniżające wartość nieruchomości; ale też o wady prawne, a zatem wszystkie kwestie związane z prawem własności, ewentualnymi osobami trzecimi, które pojawią się już po podpisaniu umowy, ale nie później niż przez czas trwania rękojmi.
Gdy kupujący jest konsumentem nie może swobodnie regulować kwestii rękojmi, w momencie nabycia nieruchomość od przedsiębiorcy. Gdy zaś mamy do czynienia z umową podpisaną przez dwie osoby fizyczne (najczęściej jest to rynek wtórny), można modyfikować kwestie rękojmi tak, by satysfakcjonowała ona obie strony. Wystarczy zapisać odpowiednią adnotację związaną z ograniczeniem lub wyłączeniem kwestii związanej z rękojmią, by zapis zaczął funkcjonować.
Najłatwiej jednak, opisać wszystkie wady budynku w trakcie spotkania z potencjalnym klientem, dzięki czemu nie będzie on miał możliwości, by z rękojmi skorzystać, ponieważ wcześniej dowie się o istniejących wadach, jakie może spotkać w inwestycji, którą chce nabyć. Sprzedający nie odpowiada za wady, które pojawiły się w inwestycji już po podpisaniu umowy. Może ponieść konsekwencje istnienia tylko tych usterek, które znał, ale ich istnienie przemilczał.
Krótko podsumowując, by w bezpieczny sposób sprzedać nieruchomość, warto przede wszystkim znać stan inwestycji i przekazać kompletne informacje o ewentualnych usterkach. Nic nie zatajać i finalnie dobrze przemyśleć, czy warto wyłączać lub ograniczać kwestię rękojmi.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa