W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie istnieją normy dotyczące wilgotności ścian.

Decydując się na kupno mieszkania, trzeba się dobrze przygotować do tej inwestycji i nie dotyczy to jedynie zgromadzenia środków finansowych. Bardzo ważny jest odbiór mieszkania, podczas którego trzeba dokładnie przyjrzeć się wszystkim zakamarkom obiektu. Jest to ostatni moment na wskazanie deweloperowi wad i usterek. Sprawdzić powinno się nawet wilgotność ścian, czy spełniają one ustalone normy. W przypadku nadmiernej wilgotności trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu problemów. Ma to destruktywny wpływ zarówno na zdrowie domowników, jak i na materiały wykończeniowe.

Problem z wilgotnymi ścianami

Podwyższony poziom wilgotności w budynku jest sporym problemem. W zawilgoconych pomieszczeniach panuje niekorzystny mikroklimat, sprzyjający powstawaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Należy liczyć się z niszczeniem materiałów wykończeniowych, nieestetycznymi śladami grzybów, nieprzyjemną wonią, parowaniem szyb, długotrwałym schnięciem ręczników. Zawilgocone ściany to niestety prosta droga do zwiększenia kosztów ogrzewania budynku.

Trzeba liczyć się z obniżeniem komfortu cieplnego. Przebywanie w pomieszczeniach z zarodnikami grzybów i pleśni przyczynia się do powstania chorób układu oddechowego. Pogarsza się także wzrok, kondycja stawów, efektywność układu odpornościowego.

Kiedy można mówić o zbyt wilgotnych ścianach?

Woda i ściany to złe połączenie. Dążyć powinno się do tego, aby poziom wilgotności nie przekraczał 3%. Wskazuje to na suchość ścian. O ich niewielkim zawilgoceniu można mówić przy wilgotności na poziomie 5%. Jeśli parametr ten wzrośnie do 8%, to świadczy to o zawilgoconych ścianach. O silnym zawilgoceniu mówi się przy wilgotności sięgającej 12%. Jeśli procent ten jest jeszcze większy, to uznaje się ściany za mokre. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że normy wilgotności są różne, w zależności od zastosowanego materiału. Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania ekspertyzy poziomu wilgotności. Na podstawie pobranych próbek z różnych miejsc na ścianie będzie można dokładnie stwierdzić, czy jest ona wilgotna i w jakim stopniu.

Oceń artykuł:

Wilgotność ścian norma | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.