W poniższym artykule wyjaśniamy, co robić w przypadku zatajenia informacji o nieruchomości przez sprzedawcę.
W procesie zakupu nieruchomości możemy spotkać się z różnymi typami wad. Do najczęstszych należą wady w obszarze technologicznym, inaczej wady fizyczne, a także w sensie prawnym, tj. wady prawne. Za wady uznaje się wszelkie odstępstwa od umowy i tak wśród wad fizycznych można wymienić: brak właściwości pod względem celu lub przeznaczenia; brak właściwości, o której zapewniał sprzedawca; przedmiot umowy został wydany, jak niezupełny, albo nie nadaje się do celu, o którym kupujący mówił sprzedawcy przed zawarciem umowy. Z kolei do wad prawnych zalicza się sytuacje, gdy: sprzedawana rzecz jest obciążona prawem osoby trzeciej, albo stanowi własność osoby trzeciej.
Dodatkowo wada prawna może wiązać się także z ograniczeniem w korzystaniu daną rzeczą, które wynika z orzeczenia bądź decyzji właściwego organu. Zazwyczaj oznacza to obciążenie nieruchomości prawem rzeczowym (służebność, hipoteka), albo prawem obligacyjnym (umową najmu, dzierżawy).
Rękojmia to narzędzie służące do ochrony interesu nabywcy nieruchomości, które działa od momentu zawarcia umowy do czasu 5 lat. Dotyczy ona zarówno lokali z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Zapisy rękojmi regulowane są przez Kodeks cywilny i jej zapisy powinny znaleźć się w umowie sprzedaży. Sprzedawca nie może z niej zrezygnować poza określonymi prawem przepisami, gdzie dopuszczalne jest jej wyłączenie bądź mamy do czynienia z umową konsumencką. Dlatego też nabywca kupujący mieszkanie, bądź dom na rynku wtórnym, który posiada wady fizyczne, może skorzystać z uprawnień, jakie daje mu rękojmia.
O zatajeniu informacji przy sprzedaży nieruchomości mówimy, gdy sprzedający wiedział o danej wadzie i celowo nie poinformował o niej nabywcy. I tak w sytuacji odkrycia wady fizycznej tuż po zawarciu umowy, możemy sięgnąć do praw, jakie daje nam rękojmia. Zgodnie z nią nabywca ma prawo żądać natychmiastowej naprawy nieprawidłowości, lub obniżenia ceny lokalu. Co więcej, jeśli wada jest istotna, to kupujący ma nawet możliwość odstąpienia od podpisanej umowy. Natomiast przy wykryciu wad prawnych kupujący ma następujące opcje – żądanie naprawienia kosztów, prawo do obniżenia ceny, a także do bezproblemowego zrezygnowania z umowy.
Podczas odbioru mieszkania weryfikujemy m.in. stan ścian, kąty, wilgotności oraz piony i poziomy. Przy odbiorze korzystamy ze zgodnych z normami narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego i wilgotnościomierza. Wszystkie usterki wpisujemy do protokołu odbioru. Deweloperzy naprawiają wskazane przez nas wady, a średni koszt usunięcia takich wad to zwykle kilka tysięcy złotych. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
Podczas przeglądu mieszkania weryfikujemy m.in. szczelność okien, zacieki i zawilgocenia, metraż oraz instalacje nadające się do wymiany. Możemy także sporządzić szacunkową wycenę kosztów remontu nieruchomości. Nasze raporty z przeglądu mieszkań umożliwiają negocjację ceny ze sprzedawcą oraz pozwalają na rezygnację z kupna nieruchomości, która na pozór jest w dobrym stanie, ale w rzeczywistości wiąże się z koniecznością dokonania kosztownych remontów.
W ramach odbioru domu sprawdzamy także m.in. poddasze, schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu. Przy odbiorze domu korzystamy z narzędzi pomiarowych, m.in. z lasera krzyżowego orazz kamery termowizyjnej. Usterki wpisujemy do protokołu udostępnionego nam przez dewelopera. Możemy także sporządzić szczegółową dokumentację fotograficzną usterek.
W ramach przeglądu domu na rynku wtórnym sprawdzamy także m.in. poddasze (np. pod kątem bytowania tam zwierząt takich jak kuny), schody, bramę garażową i zagospodarowanie terenu, szczelność okien, a także niewidoczne gołym okiem zacieki oraz zawilgocenia. Podobnie, jak w przypadku mieszkania przygotowujemy raport zawierający ocenę stanu technicznego domu. Możemy też oszacować koszty remontu domu.
Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie zweryfikować m.in. szczelność okien. Jesteśmy wyposażeni w kamery marki Flir, którymi wypatrujemy tzw. mostki termiczne. Przy pomocy kamery termowizyjnej jesteśmy w stanie wychwycić także niewidoczne gołym okiem ogniska korozji biologicznej (np. grzyba), zacieki oraz zawilgocenia w ścianach nieruchomości.
Nasza firma jest w stanie sprawdzić remont/wykończenie wykonane w mieszkaniu lub w domu przez firmę wykończeniową/ekipę remontową. Dotyczy to zarówno remontów na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Każdy remont wiąże się z niedoróbkami, a nasi inżynierowie są w stanie odebrać taki remont i wskazać ekipie elementy wymagające poprawy.
Odbiory Mieszkań Warszawa, al. Jana Pawła II 18/29, Warszawa