W poniższym artykule wyjaśniamy, w jakim celu podpisujemy akt notarialny po odbiorze mieszkania.

Kupując mieszkanie deweloperskie, najczęściej nabywca jest zmuszony dwukrotnie spotkać się z notariuszem. Pierwszy raz to podpisanie umowy deweloperskiej, zaś drugi wiąże się z podpisaniem umowy przenoszącej własność.

Akt notarialny

Ustawa deweloperska, która została wprowadzona w 2011 roku, sprawiła, że nabywca jest bardziej bezpieczny. Kupując nieruchomość, która tak naprawdę nie istnieje, podpisuje akt notarialny, zabezpieczający jego pieniądze, określający terminy poszczególnych etapów, a także termin, w którym obie strony muszą podpisać umowę przenoszącą własność.

Zabrudzenia nowej elewacjiGdy budynek już zostanie wykonany i zrealizowany, a nabywcy mogą zaczynać realizować obiory techniczne swoich mieszkań, jest już po inwentaryzacji geodezyjnej, która doprecyzowuje metraże poszczególnych mieszkań. Jest to niezbędny szczegół pozwalający podpisać drugi akt notarialny z nabywcą. Deweloper w tym momencie wywiązał się z zapisów umowy deweloperskiej.
Nabywca po wykonaniu odbioru technicznego, również może umówić się do notariusza.

Akt notarialny a odbiór mieszkania

Warto pamiętać, że jeśli podczas odbioru technicznego inwestycji zostaną dostrzeżone spore wady, nabywca często zwleka z podpisaniem umowy, by deweloper naprawił te wady. Nie może zwlekać w nieskończoność, ponieważ w pierwszym akcie notarialnym zostały określone dokładne terminy, których obie strony nie mogą zignorować bezkarnie. Warto pamiętać, że jeśli usterki zostały spisane w protokole, deweloper ma zazwyczaj 30 dni od spisania protokołu, by je poprawić.

Akt notarialny przenoszący własność sprawia, że nieruchomości można założyć księgę wieczystą.
Podpisanie aktu notarialnego, gdy nie ma uwag dotyczących wad, czy usterek najczęściej kończy pracę dewelopera. Warto pamiętać o tym, że deweloper stara się szybko domknąć swoje inwestycje, by móc realizować coś innego. Najczęściej nie robi problemów i stara się naprawić to, co zostało niezrealizowane poprawnie.
Jeśli zaś pojawiają się jakiekolwiek problemy, polecamy skorzystać z porady fachowca, który ma doświadczenie w dziedzinie nieruchomości. W naszej firmie pracują inżynierowie, którzy pomogą odebrać mieszkanie i doradzą w kwestiach związanych z formalnościami.

Oceń artykuł:

Akt notarialny a odbiór mieszkania lub domu | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 244 opinii.