W poniższym artykule podpowiadamy, jak odebrać dom na rynku wtórnym, by potem nie żałować.
Z tego artykułu dowiesz się
Kupno domu z rynku wtórnego może być dobrą inwestycją, jeśli wybierzesz nieruchomość, której stan techniczny jest na wysokim poziomie. Chcesz wiedzieć co i jak sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby później jej nie żałować? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?
Nieruchomości z rynku wtórnego mają to do siebie, że ich stan prawny czasami bywa skomplikowany. Ze względu na to, że dom był już wcześniej używany, mogły pojawić się kwestie, które znacząco wpłyną na Twoje życie po zakupie. Właśnie dlatego należy dokładnie przestudiować księgę wieczystą domu, aby mieć pewność kto jest prawowitym właścicielem, a także, czy nieruchomość nie jest zadłużona lub czy nie ciąży na niej żadna umowa dożywocia lub służebności. Jeśli np. okazałoby się, że kupiłeś nieruchomość, w której ktoś ma prawo mieszkać do końca życia, musiałbyś się na to zgodzić. Inaczej miałbyś problemy z prawem. Istotne jest także, aby otrzymać od właściciela zaświadczenie o zameldowaniu. Koniecznym jest, aby widniała na nim informacja o braku osób z meldunkiem pod konkretnym adresem. Pamiętaj, że jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli okaże się, że ktoś jest zameldowany w danym lokalu mieszkalnym, będzie mógł żądać udostępnienia go w celu użytkowania. Istotne jest również, aby dokładnie przeanalizować umowę sprzedaży, do której dołączony będzie załącznik mówiący o wszystkich wadach kupowanej nieruchomości.
Inspekcja domu przed kupnem
Jeśli okaże się, że nieruchomość pod względem prawnym jest bez zarzutu, możesz przejść do konkretnych oględzin. Początkowo skup się na tym co na zewnątrz. Sprawdź stan:
* dachu,
* systemu odprowadzania wody,
* fundamentów,
* elewacji,
* komina,
* ogrodzenia,
* działki.
Kupno domu od osoby prywatnej
Później zajmij się wnętrzem. Konieczne jest ocenienie kondycji wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, wentylacyjnej, elektrycznej, grzewczej), a także podłogi, sufitu oraz ścian. Jeśli widzisz gdzieś ślady po zalaniu lub robactwie albo czujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny, możesz spodziewać się wielu nieprzyjemności w danym domu, np. wilgoci, pleśni czy zagrzybienia. To bardzo ważne, aby oględziny były precyzyjne. Nie krępuj się zajrzeć w każdy kąt i zadawać wielu pytań, ponieważ to właśnie w momencie oglądania domu jest na to czas.
Samodzielne oględziny nie są dla Ciebie? Powierz audyt naszym specjalistom i śpij spokojnie.