W poniższym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna działki.

Nie każdy decyduje się na kupno domu i mieszkania od dewelopera, ale chce zbudować od podstaw swoje wymarzone miejsce do życia. Zacząć należy oczywiście od zakupu działki, bo to właśnie do niej należy potem dopasować odpowiedni projekt domu.

Co ma znaczenie przy zakupie działki budowlanej?

Kupno działki wiąże się z koniecznością sprawdzenia tego, do kogo należy nabywany grunt. Wymaga to przeanalizowania księgi wieczystej działki, dzięki czemu będzie można rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy sprzedawca rzeczywiście ma prawo do dysponowania oferowaną działką i jest ona wolna od niebezpiecznych dla nabywcy obciążeń. Zweryfikować należy też przeznaczenie nie tylko samej działki, ale też całego terenu i wskaźników jego zagospodarowania. Przyszłego nabywcę powinna interesować kwestia maksymalnej i minimalnej intensywności zabudowy oraz jej wysokości. Nie bez znaczenia będzie też liczba dostępnych miejsc parkingowych. W skrócie należy zapoznać się dokładnie z całym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając działkę?

Każdego nabywcę działki powinna interesować kwestia jej uzbrojenia. Działki nieuzbrojone są oczywiście dużo tańsze, ale wynika to z braku dostępu do mediów i niezbędnych przyłączy. Do działki uzbrojonej prowadzi droga publiczna, połączona jest też skrzynka elektryczna i gazowa. Można liczyć na przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Kolejną kwestią przy wyborze działki jest jej otoczenie, czyli najbliższa okolica. Zapoznać należy się z lokalną infrastrukturą, planowanymi inwestycjami w pobliżu działki. Istotna jest nawet jakość powierza, jej odległość od strefy zalewowej, bliskość pomników przyrody i linii wysokiego napięcia.

Jak wybrać odpowiednią działkę?

Jeśli chce się mieć całkowitą pewność co do słuszności zakupu danej działki, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów i wykonanie kompleksowego jej audytu. Samemu można wiele kwestii pominąć z niewiedzy lub przez niedopatrzenie. Zweryfikować należy stan prawny działki i jej rodzaj, ale nie wszystkie informacje są zawarte w księdze wieczystej. Warto złożyć wniosek o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zawiera szereg ważnych danych odnośnie danej działki. Zweryfikować trzeba to, czy przypadkiem w okolicy nie planuje się budowy mogącej być w przyszłości źródłem problemów dla nabywcy działki. Zaleca się także zlecić badanie gruntu przed zakupem. Znaczenie będzie miało sprawdzenie działki pod kątem dojazdów i mediów.

Oceń artykuł:

Kupno działki - co sprawdzić | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.