W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinniśmy sprawdzić, kupując dom na rynku pierwotnym.

Decydując się na kupno domu i mieszkania od dewelopera, należy pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić nieruchomość przed podpisaniem umowy. Kupno działki jest zdecydowanie łatwiejsze, ale w obu przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który udzieli fachowego doradztwa i uchroni przed sfinalizowaniem niekorzystnej transakcji.

Wybór mieszkania/domu z pośrednikiem

Samodzielne szukanie domu/mieszkania ma wiele zalet, ale jeśli komuś zależy na zaoszczędzeniu czasu, możliwości wynegocjowania lepszej ceny i braku konieczności zajmowania się dopełnieniem wszystkich potrzebnych formalności, to warto skorzystać z usług doświadczonego pośrednika. Zajmie się on monitorowaniem i prezentacją ofert dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań swojego klienta. Przygotuje niezbędną dokumentację, porówna ceny poszczególnych nieruchomości, udzieli merytorycznego wsparcia. Pośrednicy znają dokładnie wszystkie zagadnienia związane z rynkiem pierwotnym, mają dostęp do szerokiej bazy ofert mieszkań.

Co powinno się mieć na uwadze przy zakupie domu?

Wybierając mieszkanie/dom z rynku pierwotnego, należy mieć na uwadze przede wszystkim lokalizację, a dokładnie jej typ. W zależności od swoich potrzeb można zdecydować się na otwartą przestrzeń, osiedle rozwinięte w mieście gęsto zabudowanym lub osiedle dopiero rozwijane na peryferiach miasta. Istotne będzie też zagospodarowanie przestrzenne. Koleiną kwestią jest to, na jakie można liczyć udogodnienia dla mieszkańców. Gotowa i dobrze rozwinięta infrastruktura miejska wiążą się z wieloma zaletami, ale jeśli komuś zależy na spokoju i byciu oddalonym od zgiełku miasta, to najlepszym rozwiązaniem będzie dom na jego obrzeżach.

Czym kierować się przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego?

Przy wyborze domu/mieszkania należy mieć na uwadze to, czy są planowane w najbliższej przyszłości jakieś inwestycje wokół wybranego osiedla. Ruchliwa ulica lub fabryka niedaleko nieruchomości z pewnością nie będzie atutem, ale źródłem problemów. Dopytać trzeba też o udogodnienia takie jak np. miejsca postojowe i komórka lokatorska, cenę za możliwość korzystania z nich. Mile widziane będzie osiedle zamknięte i monitorowane, wzbogacone o plac zabaw czy siłownię plenerową. Przy zakupie mieszkania zawsze należy zwracać uwagę na tereny zielone, architekturę, metraż i stosunek ceny do standardu.

Oceń artykuł:

Kupno domu rynek pierwotny - co sprawdzić | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.