Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu formalności. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca, aby uniknąć błędów. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak łatwo jest przeoczyć wiele kwestii na ostatnim etapie, przed oddaniem kluczy do wymarzonego lokum. Odbiór mieszkania również powinien być przeprowadzony z osobą kompetentną, która wskaże na różne usterki i niedociągnięcia, po czym zobliguje dewelopera do ich usunięcia na jego koszt. Wiele osób decyduje się na house flipping w celu pomnażania kapitału, ale nie można też zapomnieć o podatkach.

O co chodzi z flipowaniem?

Obracanie nieruchomościami może stać się bardzo opłacalnym zajęciem. Wiele osób zarabia właśnie na tym, że kupuje tanio mieszkania, po czym sprzedaje je po wyższej cenie. Nazywa się to flipowaniem. Jest to coś, czym może zająć się zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. W przypadku większej liczby transakcji konieczne staje się założenie działalności gospodarczej, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z nałożeniem kar. Konieczne staje się zapłacenie należnego podatku dochodowego i do tego zostaną jeszcze naliczone dodatkowe opłaty w postaci odsetek za zwłokę. Jeśli ktoś chce zarobić na flipowaniu, to lepiej nie ryzykować. Po sprzedaży jednej inwestycji i chęci kontynuowania tej formy zarobkowej konieczne będzie zarejestrowanie firmy, wystarczy nawet jednoosobowa działalność gospodarcza.

Sprzedaż mieszkania a podatki

W przypadku sprzedaży nieruchomości trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z podatkiem. Jeśli od zakupu budynku nie minęło jeszcze pięć lat, a dokona się jego sprzedaży, to niestety będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Obecnie jest to 19% wartości uzyskanego przychodu, z pomniejszeniem o koszty związane z nabyciem obiektu i zwiększeniem jego wartości. Warto jednak mieć na uwadze to, że przysługuje zwolnienie z podatku przez trzy lata (osobom, które sprzedały nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyły na własne cele mieszkaniowe).

Oceń artykuł:

Flipowanie mieszkań - podatki | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.