W poniższym artykule wyjaśniamy, o jakich formalnościach po zakupie domu powinniśmy pamiętać.

Kupno domu to bardzo trudny i wymagający proces. Nic dziwnego, że po opuszczeniu kancelarii notarialnej i odebraniu kluczy, nowi właściciele siadają wygodnie w fotelu, zapominając o dopełnieniu ostatecznych formalności. Tak! Istnieją kwestie, które musisz dopilnować już po zakupie. O czym należy pamiętać?

Formalności po zakupie domu – podatek od nieruchomości?

Kupując nieruchomość, musisz mieć na uwadze, że umowa nie jest jedyną rzeczą, która musi być wykonana bezbłędnie. Wręcz przeciwnie! Istnieje wiele drobnych kwestii, których zaniedbanie, może skończyć się dla Ciebie przykrymi konsekwencjami. Nie pozwól sobie na to! Niezależnie, czy kupujesz dom z rynku pierwotnego czy wtórnego, musisz zgłosić się do urzędu gminy lub miasta, do którego została przypisana nieruchomość, w celu złożenia wniosku o ustalenie podatku od nieruchomości. Później otrzymasz decyzję, jaką kwotę musisz uiścić, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. To, jakie ostatecznie pieniądze trzeba będzie wyłożyć, zależy od kilku czynników. Każdego roku Minister Finansów ustala maksymalny próg podatku od nieruchomości. Jednak urząd gminy/miasta może ten podatek obniżyć, dlatego nawet jeśli mając mieszkanie w Warszawie, zapłaciłeś 500 zł, to wcale nie oznacza, że za taki sam lokal w Wąchocku zapłacisz tyle samo podatku od nieruchomości!

Jakie formalności po zakupie domu w związku z mediami?

Kolejne formalności do dopełnienia, to oczywiście kwestia przejęcia na siebie umów z dostawcami różnych mediów (gaz, energia, Internet, itp.) lub podpisanie nowych, jeśli w danej nieruchomości wcześniej nie było do nich dostępu.

Najlepiej zadbać o to jeszcze przed wprowadzeniem się do domu, aby korzystać ze wszystkiego już na własne nazwisko. Przejęcie na siebie umów z dostawcami, nazywane jest profesjonalnie cesją.

Ubezpieczenie domu to podstawa

Ostatni aspekt, o który warto zadbać, to rzecz jasna ubezpieczenie. Jeżeli kupiłeś dom w kredycie hipotecznym, to temat nie jest Ci obcy, gdyż ubezpieczenie jest wymogiem banku, aby w ogóle pożyczki udzielił. Warto jednak o tym pamiętać, nawet jeśli kupiłeś dom za gotówkę. Dobra polisa to gwarancja spokoju i poczucia bezpieczeństwa, więc warto poczynić taką inwestycję. Ważne jest, aby obejmowała nie tylko budynek, ale także wyposażenie domu i wszystkie elementy otoczenia (np. garaż wolnostojący). Dzięki temu niestraszne będą Ci zerwane po wichurze dachy, a także przepalone po burzy urządzenia.

Teraz już wiesz, o jakich formalnościach po kupnie domu nie możesz zapomnieć! Koniecznie wpisz je na listę do zrobienia, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Oceń artykuł:

Formalności po zakupie domu | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 30 opinii.