W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić po zakupie mieszkania.

Kupno mieszkania, działki, albo własnego domu to duży krok w stronę uzyskania własnych czterech kątów. Dla wielu osób to nawet zobowiązanie na długie lata. Warto jednak nie zapomnieć o drobnych formalnościach, które muszą być dopełnione w związku z zakupem, a których pominięcie może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Jakie formalności załatwić należy w urządzenie miasta po zakupie mieszkania?

Zgłoszenie zakupu mieszkania

Fakt kupna mieszkania należy zgłosić we właściwym urzędzie miasta (właściwym dla adresu nieruchomości, a nie swojego miejsca zameldowania). Powinno to być zrobione w terminie nieprzekraczającym czternastu dni od daty zakupu.

Wraz ze zgłoszeniem nabycia lokalu powinno się złożyć również deklarację podatkową, dzięki czemu jako płatnik podatku za daną nieruchomość będzie widniał już nowy właściciel. Obowiązek ten dotyczy nie tylko kupna mieszkania na rynku wtórnym. Kupno działki, wolnostojącego domu, gospodarstwa rolnego, czy mieszkania z rynku pierwotnego również wiąże się z koniecznością zgłoszenia do urzędu miasta.

Podatki związane z zakupem mieszkania

Dodatkowo warto przyjrzeć się podatkom, które należy zapłacić w związku z kupnem mieszkania. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego jest to podatek od czynności cywilno-prawnych, w skrócie nazywany podatkiem PCC. Wynosi on obecnie dwa procent zeny zakupu mieszkania. Jest to jeden z podatków, których uniknięcie możliwe jest tylko w niektórych, dość rzadkich sytuacjach (na przykład wykup mieszkania lokatorskiego, czy mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej po wygaśnięciu prawa lokatorskiego), a więc większość osób będzie musiała zapłacić go w pełnej kwocie. Dodatkowo do piętnastego dnia następnego miesiąca kupujący będzie musiał rozliczyć się z płaconego kwartalnie podatku od nieruchomości.

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego podatku PCC nie opłaca się. Obowiązuje jednak wliczony w cenę nieruchomości podatek VAT. W związku z obowiązkiem podatkowym kupno mieszkania zgłoszone musi być nie tylko do urzędu miasta, ale również do urzędu skarbowego.

Oceń artykuł:

Formalności po zakupie mieszkania | 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.