W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku możemy kupić dom lub mieszkanie.

Kupując dom lub mieszkanie, warto mieć o tym pojęcie. Istnieje bowiem sporo ważnych informacji, o których inwestor może nie wiedzieć, jeśli szuka mieszkania lub domu po raz pierwszy.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania?

Przede wszystkim należy sobie wypisać te rzeczy, które wymarzona nieruchomość ma posiadać, by łatwiej było odnaleźć się w szerokiej ofercie, jaką dysponuje zazwyczaj rynek nieruchomości. Może to być metraż, lokalizacja, liczba pokoi, często cena. Warto te notatki uszeregować według preferencji, by mieć listę z tym, co jest niezbędnym wymogiem i z tym, co fajnie, żeby było, ale nie jest konieczne.

Pęknięta wylewka

Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku

Kolejną kwestią jest wykonanie analizy zdolności kredytowej, od której najczęściej wiele zależy i to ona warunkuje nasze wymagania związane ze standardem.

Jeśli wiemy już, jaki budżet wchodzi w grę i jakie są nasze oczekiwania, zaczyna się najtrudniejsza przygoda – poszukiwanie idealnego mieszkania lub domu. W grę wchodzi rynek pierwotny i wtórny, każdy z nich wiąże się tak naprawdę z innym podejściem do zakupu i czego innego oczekuje od nabywcy.

Kupno mieszkania krok po kroku notariusz - rynek pierwotny

Na rynku pierwotnym to deweloper jest odpowiedzialny za wszystko. U notariusza deweloper i kupujący pojawiają się dwukrotnie - podczas podpisania umowy deweloperskiej i przeniesienia własności nieruchomości. Deweloper załatwia wszystkie dokumenty, kwestie związane z budową i wykończeniem do stanu deweloperskiego. Dzięki temu rolą nabywcy jest wyłącznie odbiór techniczny na etapie stanu deweloperskiego, który polega na sprawdzeniu tego, co zostało wykonane przez ekipę dewelopera, a także sfinalizowanie umowy, gdy wszystko jest dobrze.

Rynek wtórny – kupno nieruchomości

Na rynku wtórnym wydaje się, że wszystko przebiega mniej formalnie, ale jeśli mamy jakiekolwiek obiekcje, możemy skorzystać z firmy, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do tych inwestycji, które spełniają nasze oczekiwania, a także są wiarygodne. Jeśli jakaś propozycja nieruchomości zostanie przez nas wybrana, warto sprawdzić, czy konstrukcja jest solidna i nie wymaga środków na naprawę instalacji, etc. To ważne, ponieważ inwestor musi wiedzieć, na co się decyduje. Może przy okazji otrzymać jakiś powód do negocjowania ceny lub do rezygnacji z wybranej inwestycji. Odbiór mieszkania na rynku wtórnym jest trudny i wymaga fachowej wiedzy, ponieważ warto mieć świadomość, że ten, kto sprzedaje, będzie robił wszystko, by dostać jak najkorzystniejszą cenę.

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać

Pierwszym i najważniejszym elementem, o jaki należy zadbać, to podpisanie umowy ze sprzedającym w formie aktu notarialnego. Akt notarialny jest dokumentem urzędowym regulowanym przez kodeks cywilny. Po spisaniu aktu przez notariusza, obie strony umowy są chronione i mogą ubiegać się o swoje prawa w sądzie na wypadek niedotrzymania umowy przez którąś ze stron. Zweryfikuj dokładnie stan prawny i techniczny nieruchomości, gdyż to tutaj może skrywać się najwięcej pułapek, które sprzedający na rynku wtórnym może chcieć zatuszować. Stan prawny sprawdzimy przy pomocy księgi wieczystej o której numer możemy poprosić sprzedawcę. Księga wieczysta udowodni m.in., kto jest właścicielem nieruchomości,  ale również wskaże nam, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Natomiast przy sprawdzaniu stanu technicznego mieszkania warto skorzystać z pomocy inżyniera, który posiada doświadczenie w audytach nieruchomości i wiedzę dotycząca tego co sprawdzać oraz w jaki sposób.

Oceń artykuł:

Jak kupić mieszkanie lub dom krok po kroku | zadzwoń 886 070 575
Średnia 5/5 na podstawie 18 opinii.