Kupując dom lub mieszkanie, warto mieć o tym pojęcie. Istnieje bowiem sporo ważnych informacji, o których inwestor może nie wiedzieć, jeśli szuka mieszkania lub domu po raz pierwszy.
Na co trzeba zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania?
Przede wszystkim należy sobie wypisać te rzeczy, które wymarzona nieruchomość ma posiadać, by łatwiej było odnaleźć się w szerokiej ofercie, jaką dysponuje zazwyczaj rynek nieruchomości. Może to być metraż, lokalizacja, liczba pokoi, często cena. Warto te notatki uszeregować według preferencji, by mieć listę z tym, co jest niezbędnym wymogiem i z tym, co fajnie, żeby było, ale nie jest konieczne.

Kolejną kwestią jest wykonanie analizy zdolności kredytowej, od której najczęściej wiele zależy i to ona warunkuje nasze wymagania związane ze standardem.
Jeśli wiemy już, jaki budżet wchodzi w grę i jakie są nasze oczekiwania, zaczyna się najtrudniejsza przygoda – poszukiwanie idealnego mieszkania lub domu. W grę wchodzi rynek pierwotny i wtórny, każdy z nich wiąże się tak naprawdę z innym podejściem do zakupu i czego innego oczekuje od nabywcy.
Rynek pierwotny – kupno nieruchomości
Na rynku pierwotnym to deweloper jest odpowiedzialny za wszystko. Inwestor zajmuje się podpisaniem umowy deweloperskiej u notariusza i czekaniem do momentu odbioru technicznego. To deweloper załatwia wszystkie dokumenty, kwestie związane z budową i wykończeniem do stanu deweloperskiego. Dzięki temu rolą nabywcy jest wyłącznie odbiór techniczny na etapie stanu deweloperskiego, który polega na sprawdzeniu tego, co zostało wykonane przez ekipę dewelopera, a także sfinalizowanie umowy, gdy wszystko jest dobrze, czyli kolejne podpisanie aktu notarialnego, które przenosi własność na nabywcę.
Rynek wtórny – kupno nieruchomości
Na rynku wtórnym wydaje się, że wszystko przebiega mniej formalnie, ale jeśli mamy jakiekolwiek obiekcje, możemy skorzystać z firmy, która zajmuje się sprzedażą nieruchomości, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do tych inwestycji, które spełniają nasze oczekiwania, a także są wiarygodne. Jeśli jakaś propozycja nieruchomości zostanie przez nas wybrana, warto sprawdzić, czy konstrukcja jest solidna i nie wymaga środków na naprawę instalacji, etc. To ważne, ponieważ inwestor musi wiedzieć, na co się decyduje. Może przy okazji otrzymać jakiś powód do negocjowania ceny lub do rezygnacji z wybranej inwestycji. Odbiór mieszkania na rynku wtórnym jest trudny i wymaga fachowej wiedzy, ponieważ warto mieć świadomość, że ten, kto sprzedaje, będzie robił wszystko, by dostać jak najkorzystniejszą cenę.